Učitelia v čiernom protestujú: Školstvo trpí nedostatočným financovaním

Odborári požadujú zlepšenie platov, ministerstvo však hovorí o dobrej spolupráci a hľadaní riešení.

Výjazdové rokovanie vlády v Modre Tomáš Drucker. Foto: TASR.

Niektorí učitelia a školskí zamestnanci prídu do práce oblečení v čiernom. Ide o prejav protestu, na ktorý vyzvali školskí odborári. Má symbolizovať prejav smútku nad financovaním slovenského školstva.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku síce vníma kroky rezortu školstva a vzájomnú komunikáciu pozitívne, nie je však spokojný s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva.

„Preto na stredu 27. novembra vyhlasujeme protest s názvom Školstvo v smútku – Protest v čiernom ako symbolický prejav smútku nad financovaním slovenského školstva. Vyzývame všetkých zamestnancov, aby v tento deň prišli do práce na znak nespokojnosti oblečení v čiernom a fotografie z protestu zdieľali cez sociálne siete,“ priblížil predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR tichý protest nechápe ako nátlakovú akciu, hovorí o dobrej vzájomnej spolupráci so školskými odborármi.

„Naopak, vedieme konštruktívnu diskusiu a hľadáme riešenia, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany. Tento piatok sa minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) opäť stretne so zástupcami odborového zväzu. O výsledkoch budeme informovať,“ doplnil odbor komunikácie a marketingu MŠVVM SR.

Odborári požadujú zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 minimálne o desať percent. Tiež zmeny v odmeňovaní pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Ich ďalšou požiadavkou je zjednotenie odmeňovania všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní. Chcú zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva (presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy).

Požadujú aj akceptáciu zásadných pripomienok zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky).

Výchova a vzdelávanie sú podľa Ondeka investíciou do budúcnosti celej spoločnosti a musia byť vnímané ako priorita. „V prípade, že vláda SR nesplní naše požiadavky, sme pripravení naďalej pokračovať v protestných aktivitách, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ dodal.

(tasr)