Verdikt v prípade francúzskej političky Marine Le Penovej padne v marci

Prokuratúra pre ňu žiada päťročné väzenie a rovnako dlhý okamžitý zákaz výkonu verejnej funkcie.

France Far-Right Trial Marine Le Pen. Foto: TASR/Louise Delmotte

Súd v Paríži oznámil, že rozsudok v súdnom procese bude vyhlásený 31. marca 2025. Le Penová je obvinená zo sprenevery finančných prostriedkov Európskeho parlamentu.

Prokuratúra obviňuje Le Penovú a ďalšie osoby z jej strany Národné združenie (RN), že v Európskom parlamente vytvárali fiktívne pracovné miesta. V kauze je celkovo obvinených 28 ľudí vrátane Le Penovej otca, 96-ročného Jeana-Marie Le Pena, ktorého osobná účasť na súde sa však pre jeho zlý fyzický stav neočakáva.

Samotná Le Penová obvinenia popiera a označuje ich za pokus „zruinovať RN“. Obhajca Rodolphe Bosselut sa v stredu vyslovil za jej oslobodenie. V záverečnej reči, ktorá trvala niekoľko hodín, tvrdil, že obžaloba sa snaží dosiahnuť „politickú likvidáciu“ Le Penovej. Žiadosť prokurátorov o okamžitý zákaz uchádzať sa o verejné funkcie „je zbraňou hromadného ničenia proti demokracii“, povedal Bosselut.

Politička podľa agentúry DPA vyjadrila presvedčenie, že prokuratúrou požadovaný trest pre ňu je mimoriadne prehnaný. Súdnictvo tiež obvinila z konania na základe politických záujmov.

Vyšetrovanie v prípade fiktívnych pracovných zmlúv poslaneckých asistentov RN z rokov 2004–2016 odhalilo, že mnohí asistenti nikdy nepracovali v EP. Na týchto fiktívnych miestach boli údajne zamestnaní napríklad ochrankár, sekretárka či šéf Le Penovej kancelárie.

V pravidlách fungovania EP sa uvádza, že asistenti europoslancov na plný úväzok nesmú vykonávať platenú prácu pre politickú stranu v členskom štáte a že asistenti na čiastočný úväzok musia mať aj druhé zamestnanie.

V prípade odsúdenia by sa Le Penová mohla voči verdiktu odvolať, čím by sa konečný rozsudok mohol oddialiť až do prezidentských volieb v roku 2027, čo by líderke RN umožnilo kandidovať v nich už po štvrtý raz.

(tasr)


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok