Sudca vo Wisconsine pozastavil štátnu pomoc farmárom inej farby pleti, uznal žalobu o diskriminácii

Pomoc americkým hospodárom postihnutých pandémiou je diskriminačná – nárok na ňu majú totiž prednostne nebelošskí farmári. Takýto je verdikt súdu v štáte Wisconsin, ktorý uznal žalobu, podľa ktorej je tento program Bidenovej vlády obmedzujúci, a dočasne ho pozastavil.

Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Federálny sudca amerického štátu Wisconsin William Griesbach pozastavil program štátnej pomoci na odpustenie pôžičiek pre poľnohospodárov inej farby pleti. Dočasné zastavenie programu bolo vyhlásené po tom, ako belošskí farmári zažalovali vládu prezidenta Joea Bidena za diskrimináciu.

„Súd rozhodol, že plán federálnej vlády na rozdávanie benefitov podľa rasy otvára vážne otázky ohľadom ústavy a ohrozuje našich klientov nenapraviteľnými škodami,“ uviedol Wisconsinský inštitút pre právo a slobodu (WILL), ktorý ohlásil žalobu koncom apríla tohto roku.

„Keďže žalobcovia sa nemôžu ani zahlásiť do programu, čisto z dôvodu ich rasy, bola im odmietnutá rovnaká ochrana zákona, a teda boli poškodení,“ píše sa v žalobe.

Jeden zo žalobcov je Adam Faust, majiteľ hospodárstva Faust Farms v Chiltone, štáte Wisconsin. Ten je fyzicky postihnutý, nemá obe nohy a namiesto nich využíva umelé náhrady. Faust podotýka, že štát nežalujú pre finančný zisk, ale preto, že jeho politika je rasistická a protiví sa základom rovnosti.

„Bolo to úplne rasistické a ja si nemyslím, že by mal byť rasizmus povolený na hocijakej úrovni federálnej vlády,“ dodáva farmár o štvormiliardovom balíku pomoci.

Porušenie ústavy?

Žalobcovia argumentujú práve ústavou USA, podľa ktorej je diskriminácia na základe rasy zakázaná. Federálna vláda musí vraj dokázať, že program má legitímny prínos, ktorý by ich diskrimináciu zdôvodňoval. Podľa sudcu Griesbacha zatiaľ vláda nezdôvodnila svoj postup žiadnym legitímnym argumentom – tvrdenia o údajnom systematickom rasizme súdu nestačia.

V súčasnosti nie je úplne jasné, čo vlastne znamená dočasné zastavenie pomoci pre celonárodný program. Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) uviedlo, že bude robiť všetko preto, aby mohlo v programe pokračovať.

„Úctivo nesúhlasíme s týmto dočasným rozkazom a USDA bude pokračovať v ráznej obrane našej schopnosti vykonávať vôľu Kongresu, a teda odovzdávať pomoc vo forme odpustenia pôžičiek pre sociálne znevýhodnených ľudí,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Vláda prezidenta Bidena v marci schválila program finančnej pomoci pre amerických roľníkov, ktorí sú podľa úradov sociálne znevýhodnení: Teda černosi, Indiáni, Hispánci, Ázijci alebo pacifickí ostrovania. Tí sú vraj totiž vystavení systematickému rasizmu.

Náprava či rasizmus

„Počas posledných sto rokov bola politika vytváraná tak, aby špecificky znevýhodňovala sociálne znevýhodnených hospodárov,“ argumentoval minister poľnohospodárstva Tom Vilsack. Podľa neho išli miliardy dolárov z programov pandemickej pomoci prednostne belošským farmárom, pretože systém je nastavený tak, aby ich zvýhodňoval.

Proti tomuto programu sa rýchlo zdvihol odpor, napríklad zo strany republikánskych senátorov. Bývalý poradca Donalda Trumpa Stephen Miller taktiež zažaloval federálnu vládu v štáte Texas v mene belošského farmára a texaského poľnohospodárskeho splnomocnenca Sida Millera.

Podobne kontroverzné sú aj ďalšie programy súčasnej vlády demokratov. Majitelia podnikov mohli napríklad žiadať náhradu stratených tržieb až do výšky 10 miliónov dolárov (približne 8,3 miliónov eur). Má to však háčik – v prvých troch týždňoch registrovania sa pre pomoc sa Agentúra riadenia malých podnikov (SBA) rozhodla spracovávať len žiadosti z takzvaných „prioritných skupín“.

Do týchto skupín zaradila len tie podniky, v ktorých väčšinu (aspoň 51 percent) vlastnia ženy, veteráni alebo sociálne či ekonomicky znevýhodnené skupiny. Medzi sociálne znevýhodnené skupiny SBA pritom zaradila nebelošské menšiny.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok