|   2025-03-12 07:11:53

V Grónsku vyhrali voľby Demokrati, chcú postupnú cestu k nezávislosti

Grónska opozičná liberálna strana Demokrati (Demokraatit), presadzujúca pomalý zisk nezávislosti od Dánska, so ziskom 30,2 percenta hlasov zvíťazila v utorkových parlamentných voľbách.

Druhá skončila centristická opozičná strana Bod orientácie (Naleraq) so ziskom 24,8 percenta, pričom táto strana, naopak, presadzuje rýchle odtrhnutie od Dánska.

Pomalšiu cestu k nezávislosti podporujú aj strany doterajšej ľavicovej koalície Inuitské spoločenstvo (Inuit Ataqatigiit) a Vpred (Siumut), ktoré získali spolu 36,5 percent hlasov. V posledných voľbách v roku 2021 mali 66,1 percenta.

Na piatom mieste skončila strana Atassut, ktorú vo voľbách podporilo asi 7,4 percent voličov.

Hlasy vo voľbách do 31-členného jednokomorového parlamentu (Inatsisartut) mohlo odovzdať približne 40,5-tisíca voličov.

„Ľudia chcú zmenu... Chceme viac obchodu na financovanie nášho blahobytu,“ vyhlásil líder Demokratov Jens-Frederik Nielsen. Zdôraznil, že nezávislosť nie je prioritou, ale skôr dlhodobým cieľom.

Voľby sa konali v čase rastúcej geopolitickej súťaže o Arktídu, kde sú aktívne Rusko a Čína. Americký prezident Donald Trump v nedávnej minulosti viackrát prejavil záujem o Grónsko, čo však odmietli grónski aj dánski predstavitelia, pričom verejná mienka ukazuje minimálnu podporu pre takýto krok.

Qulleq, jediná strana, ktorej predseda hovorí, že dôveruje šéfovi Bieleho domu, získala 1,1 percenta hlasov. 

(tasr, juh)