|   2025-03-28 13:38:16

Trojica bývalých dôstojníkov ŠtB čelí obvineniu za zničenie života disidentovi

Česká polícia obvinila troch bývalých dôstojníkov Štátnej bezpečnosti zo zneužitia právomoci úradnej osoby. 

Podľa vrchnej komisárky Ivety Kořínkovej dôstojníci medzi rokmi 1978 až 1981 vykonávali rozkladné opatrenia voči dvadsaťročnému signatárovi Charty 77 a spolupracovníkovi Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných.

Disidenta podľa vyšetrovania pripravili o možnosť štúdia na Filozofickej fakulte UK, znemožnili mu vycestovať na pozvaný študijný pobyt do Veľkej Británie a na istý čas ho internovali v psychiatrickej liečebni.

Muž sa následne živil ako nočný strážca. Polícia uviedla, že ide o prípad „likvidácie“ odporcu režimu. Obvinenie padlo 3. januára 2025, trojici hrozí trest odňatia slobody od dvoch do desiatich rokov.

(tasr)