Maďarsko mení energetického partnera. Ukrajinu nahradilo Bulharsko
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó oznámil, že Bulharsko nahradilo Ukrajinu ako hlavného energetického partnera Maďarska.
Po rokovaní s bulharským rezortným kolegom Georgom Georgievom vyzdvihol spoľahlivú tranzitnú úlohu Bulharska, vďaka ktorej je dnes podľa neho možné zabezpečiť energetickú bezpečnosť Maďarska.
Zároveň kritizoval Ukrajinu za obmedzovanie toku energetických surovín a obvinil Brusel z nesprávnych rozhodnutí, ktoré podľa neho prehĺbili energetickú krízu v Európe.
Zdôraznil tiež, že Bulharsko vlani prepravilo rekordných 7,5 miliardy kubíkov plynu a tento rok očakávajú ešte vyššie objemy.
Szijjártó dodal, že medzi oboma krajinami nepanujú žiadne otvorené politické otázky a majú podobný postoj k zásadným témam ako migrácia či podpora rodiny.
(tasr, lup)