|   2025-06-02 16:44:00

Maďarsko mení energetického partnera. Ukrajinu nahradilo Bulharsko

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó oznámil, že Bulharsko nahradilo Ukrajinu ako hlavného energetického partnera Maďarska.

Po rokovaní s bulharským rezortným kolegom Georgom Georgievom vyzdvihol spoľahlivú tranzitnú úlohu Bulharska, vďaka ktorej je dnes podľa neho možné zabezpečiť energetickú bezpečnosť Maďarska.

Zároveň kritizoval Ukrajinu za obmedzovanie toku energetických surovín a obvinil Brusel z nesprávnych rozhodnutí, ktoré podľa neho prehĺbili energetickú krízu v Európe.

Zdôraznil tiež, že Bulharsko vlani prepravilo rekordných 7,5 miliardy kubíkov plynu a tento rok očakávajú ešte vyššie objemy.

Szijjártó dodal, že medzi oboma krajinami nepanujú žiadne otvorené politické otázky a majú podobný postoj k zásadným témam ako migrácia či podpora rodiny.

(tasr, lup)