Bratislavu od zajtra čakajú dvojdňové protesty a schyľuje sa k ďalšej blokáde hlavných dopravných uzlov. Polícia avizuje, že opäť bude situáciu len monitorovať. Naposledy proti demonštrantom blokujúcim dopravu zasiahla až po ôsmich hodinách. Do organizácie protestov sa aktívne zapája Marian Kotleba, ľudí na ne bude zvážať autobusmi z celého Slovenska.
Slovné aj telesné útoky na vodičov a novinárov, blokáda dopravy, obsadenie centra mesta. Tak vyzeralo pred týždňom Hodžovo námestie a priľahlé ulice. Odporcovia očkovania a pandemických opatrení sa vyhrážali aj redaktorovi Štandardu, kameraman RTVS dostal päsťou.
Na zajtra sú naplánované ďalšie protesty proti pandemickým opatreniam, tentoraz dvojdňové. Jeden od ôsmej na Hodžovom námestí, ďalší od deviatej na Námestí slobody pred Úradom vlády SR. Polícia ubezpečuje, že je pripravená, hoci pred týždňom bola obviňovaná z nečinnosti a pred dvoma zasiahla, až keď chcel dav vtrhnúť do parlamentu. Bratislavská polícia vyzýva občanov, ktorí sa neplánujú zúčastniť na verejných zhromaždeniach, aby sa vyhli miestam ich konania.
„Verejný poriadok bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej ako aj kriminálnej polície. Tak ako aj pri iných zhromaždeniach, aj pri týchto bude polícia postupovať v súlade so zákonom,“ uviedol Szeiff. Situáciu v cestnej premávke budú monitorovať dopravní policajti. Dodal, že v prípade narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti, polícia využije intervenčný zásah poriadkových jednotiek voči osobám, ktoré sa takýchto konaní budú dopúšťať.
Kotleba podporuje protesty
Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba ohlásil podporu ďalšiemu protestu a blokáde hlavného mesta, čo je podľa neho jediným účinným nástrojom odporu. Skloňuje pritom „totalitné opatrenia“ a politikov, „ktorí ničia náš národ“.
Protesty nemajú jediného organizátora, čo Kotleba považuje za výhodu. Blokáda viacerých dopravných uzlov bez jednotného vedenia podľa neho pritiahne pozornosť a ukáže, že „ľudia na Slovensku toho majú dosť“.
„Aby tí kompetentní, tí zradní, od ministrov až po prezidentku, veľmi jasne pochopili, že slovenský národ a občania Slovenskej republiky zo seba nenechajú robiť očkovacích otrokov,“ uviedol Kotleba vo videu na sociálnej sieti.
Kotlebovci avizujú, že chcú okrem podpory vo forme priamej účasti zabezpečiť občerstvenie či pitný režim a pomôcť s vypravením autobusov z krajských miest ako Žilina, Prešov, Banská Bystrica a Košice. Na účasť vyzývajú aj zaočkovaných.
Mesto sa na akciu pripravuje a opäť zatvára Grassalkovichovu záhradu.
Aktívny je aj zvyšok opozície
ĽSNS nie je jedinou časťou opozície, ktorá mobilizuje davy. Na usporiadaní spoločného protestu v Košiciach sa nedávno spolu s aktivistami dohodli aj Smer-SD a hnutie Republika. Konať by sa mal v symbolický termín, prvého septembra, na Deň Ústavy SR.
„Smer-SD mesiace upozorňoval verejnosť na rozklad právneho štátu na Slovensku. Smer-SD sa s plnou vážnosťou, cítiac obrovskú zodpovednosť za osud Slovenskej republiky, podujal postaviť politickú hrádzu na ochranu základných ľudských práv a slobôd na Slovensku pred súčasnou vládou,“ reagovala strana Roberta Fica. Pritom Smer-SD roky razil politiku „hrádze proti extrémizmu“ a vylučoval spoluprácu s fašistami.
Zatiaľ posledným bodom kritiky protipandemických opatrení zo strany Republiky bola dezinformácia, že vláda sa nezaočkovaným občanom chystá uprieť volebné právo. Príspevok v rovnakom duchu publikoval aj koaličný poslanec Peter Pčolinský.
Kritizovaná legislatíva však v slovenskom právnom poriadku existuje už zhruba 30 rokov a z uplatnenia aktívneho volebného práva vylučuje občanov nachádzajúcich sa v karanténe, nie nezaočkované osoby. Novotou je iba skvalitnenie administratívneho postupu vyznačujúceho túto prekážku.
Ústavný právnik Peter Kresák sa však domnieva, že zodpovedné ministerstvo vnútra mohlo nájsť pre občanov v karanténe prijateľnejšie riešenie. Hovorí o umožnení hlasovať poštou, prostredníctvom zástupcu či o vytvorení volebných okrskov pre túto skupinu občanov. Diskutovať o možnosti voliť z karantény sú pripravené aj strany SaS a Za ľudí.
Nepôjde o prvé zhromaždenie
Slovensko si v uplynulých dňoch a týždňoch prešlo dvomi väčšími demonštráciami zameranými proti opatreniam a očkovaniu. Prvý protest sa uskutočnil pred budovou Národnej rady SR, druhý pred Prezidentským palácom. Zúčastnilo sa na nich niekoľko stoviek až tisícok ľudí.
Polícia v súvislosti s obomi akciami čelila kritike. V prvom prípade najmä za to, že demonštrantov pustila do tesnej blízkosti sídla zákonodarného zboru, v druhom za nečinnosť napriek agresívnym prejavom demonštrantov a umožnenie blokády dopravných tepien v okolí Hodžovho námestia. Policajný zbor sa bránil tvrdením, že podľa ústavy sa občania zhromažďovať môžu. Agresori z radov demonštrantov rozbili jedno auto a zaútočili na viacerých novinárov.