Makó: Spätne ľutujem, že som vstúpil do systému. Bödör mi dával 10-tisíc mesačne

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó opisuje, ako vstúpil do systému, kde boli peniaze odmenou za loyalitu. Pri opise mocensko-korupčnej pyramídy sa zastavuje pri Norbertovi Bödörovi a Tiborovi Gašparovi, politikov nemenuje. Výnimkou je Robert Fico, od ktorého ešte vlani dostával úlohy. Momentálne má zaistený majetok a je trestne stíhaný, ako kajúcnik však na slobode.

svedok ¼udovít Makó Foto: Jakub Kotian/TASR

Makó v rozhovore pre Denník N opisuje, ako po vojne začal kariéru v polícii. Mal ideály, ale narazil na realitu. „Postupom času som zistil, že ani podmienky, ani ostatné náležitosti ma nenapĺňali tak, aby som dosiahol to, čo som chcel. Mohli ste urobiť čokoľvek, mohli ste byť najlepší, prísť s nápadmi, stále ste boli na tej istej úrovni a s tou istou mzdou.“

V rozhovore hovorí, že ako policajt úplatok nezobral, hoci na to boli príležitosti. Platovo si polepšil pri prestupe do bezpečnostnej služby Abas, hlavného konkurenta Bonulu Norberta Bödöra.

Ten mu ponúkol miesto riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy. Neskôr si uvedomil, že sa tak chceli zbaviť konkurencie.

„Bol som oslovený prostredníctvom Norberta Bödöra a Tibora Gašpara v roku 2014, či by som nechcel takýto post zastávať. Ja som ani nevedel, že takýto post existuje a v priebehu pol roka som ich šesť alebo sedemkrát odmietol,“ uviedol Makó.

Taká bola doba, tak to fungovalo

K tabuľkovému platu 3-tisíc eur v čistom mesačne mu dával priamo Bödör príplatok 10-tisíc. Podmienku si sám stanovil a za úplatok to nepovažuje.

„Pozrite, taká bola doba, mal som svoje informácie, ako to funguje, na ktoré pozície mali ťah a akým spôsobom funguje systém. O tom systéme som hovoril aj na súde. To nie je o tom, že prídu nejakí dvaja ľudia, padnú do nejakého vybavovacieho procesu, vybavia to a za to si zoberú nejaký úplatok.“

Podľa Makóa stačilo byť loyálny a v systéme potom fungoval bez problémov. Popri príplatku k platu bral aj úplatky. Dlhodobo, najviac naraz vzal skoro 100-tisíc.

Mali by sa priznať tiež

Z vraždy Jána Kuciaka neviní len Kočnera. Celú vec nepovažuje za uzavretú. Rovnako priznal, že keď sa polícia dostala do Kočnerovho telefónu, znervóznel.

„Vnímam to tak, že ak si oni o rok, o dva uvedomia to, čo aj ja, tak si s nimi pokojne podám ruku, oni so mnou možno nie. Mali by si uvedomiť, že stačilo, priznať sa k tomu. Nijak inak to už nebude.“

Nechcel povedať, kto bol na vrchole korupčnej pyramídy, ani či mala politické vedenie. Na druhej strane však potvrdil, že dostával úlohy priamo od Roberta Fica. „Áno. Stretli sme sa zopárkrát pred tým, ako ma zadržali, nemôžem hovoriť aké, ale áno, preberali sme nejaké veci.“

Po priznaní a nadviazaní spolupráce s políciou dospel k záveru, že spravil chybu, keď zobral funkciu šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy. Predtým zarábal nadpriemerne aj bez úplatkov. „Nemal som tam nikdy ísť. Mal som počúvať svoju ženu.“

Makó riadil Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) šesť rokov, z toho trištvrte roka bez bezpečnostnej previerky. Po odchode z vplyvnej funkcie údajne začal pracovať v Slovenskej informačnej službe (SIS), keď už ju viedol Vladimír Pčolinský a s vedomím vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Kajúcnik Ľudovít Makó od zadržania vlani v septembri vypovedá o trestnej činnosti špičiek slovenského biznisu, justície a polície.