Sme po prvom trieli kandidátov na nemeckého kancelára. Nový favorit prieskumov Olaf Scholz sa držal. Arminovi Laschetovi sa podaril trefný kompliment.
Po prvýkrát v histórii Spolkovej republiky Nemecko nemajú iba dvaja kandidáti šancu dobyť úrad kancelára, ale hneď traja, a tak je z tradičného predvolebného duelu kandidátov „triel“. Pojem „Triell“ existoval v nemčine už pred nedeľou, keď sa stretli traja kandidáti na kancelára v štúdiu súkromnej televízie RTL. Kto chcel, mohol sa z kratučkého článku na Wikipédii dozvedieť, že „triel sa stal známym svojou paradoxnou vlastnosťou, že za určitých podmienok sú dobrí strelci v porovnaní so zlými strelcami v nevýhode“. Na nedeľnú debatu to príliš nesedí – už z dôvodu, že veľa (rétoricky) dobrých strelcov tam nebolo. Zvlášť kandidát CDU/CSU a kandidátka Zelených sa dopustili veľa prerieknutí.
Nemecká kampaň sa štyri týždne pred voľbami očividne stále nezohriala na potrebnú prevádzkovú teplotu, sledovanosť prvého trielu bola totiž slabá. Diskusiu videlo iba 5,5 milióna ľudí, kým v rovnakom čase vo verejnoprávnej konkurencii 7,19 milióna divákov zaplo autorskú krimi Tatort. Epizóda mala titul „Kto váha, je mŕtvy“. Politický súboj na RTL bol o niečo menej napínavý.
Triel fungoval podľa logiky, že dvaja v preferenciách momentálne prehrávajúci kandidáti museli útočiť, kým favoritovi stačilo zostať v role seriózneho štátnika. Blbé pre oboch prehrávajúcich je, že úloha útočníka im z rôznych dôvodov nevyhovuje: Už aj tak plechový hlas zelenej kandidátky Annaleny Baerbockovej sa stáva v stave rozčúlenia ešte nepríjemnejším, no a milý ujko z únie Armin Laschet pôsobí v útoku až roztomile. Keď moderátori nútili kandidátov, aby svojim súperom venovali nejaký kompliment, chválila Baerbocková Laschetovu „veselú rýnsku povahu“. Perfektne ho tým vystihla. Málokto verí, že sa usmiaty vtipkár Laschet dokáže naozaj nahnevať, takže pôsobil trochu neautenticky.
Naopak, vo svojej koži sa cítil neočakávaný favorit prieskumov, sociálnodemokratický vicekancelár a minister financií Olaf Scholz. Suchý strohý „Scholzomat“ by za nič na svete nevedel hrať pomstiteľa vydedených. A nemusel. Dal to na Merkelovú, s vážnou tvárou uspával v pohrebnom obleku hadov, bol sám sebou. Vyplatilo sa. Podľa bleskového prieskumu agentúry Forsa vyhral debatu – bol pre 36 percent divákov ten najlepší. Zvyšných 30 percent videlo víťazstvo Baerbockovej, 25 percent Lascheta.
Útoky, na ktoré sa Laschet a Baerbocková zmohli, minuli väčšinou svoj cieľ. Laschet nazval Afganistan „dizástrom Západu a Spolkovej vlády“, zamieril tým na vicekancelára z SPD, trafil ale rovnako kancelárku zo svojej únie Angelu Merkelovú. Laschet zaklincoval svoj atak výčitkou, že sociálni demokrati zadržiavali v Spolkovej vláde obstaranie vojenských dronov. Úradujúci financmajster Scholz to popieral s tým, že rozpočet armády v posledných rokoch pekne zvýšil. Nevieme, kto mal v tej prestrelke pravdu. Vieme len, že Západ v Afganistane zrejme nepohorel preto, že mal horšie zbrane a Taliban lepšie…
Bodku v očiach pravicových voličov získal Laschet skôr druhým útokom: Vyčítal Scholzovi, že nevylučuje ľavicovú koalíciu SPD-Zelení-Ľavica. Z dôvodu posilnenia sociálnych demokratov by tento variant v tejto chvíli mal tesnú väčšinu. Laschetov útok mieril v prieskumoch na najslabšiu stranu, na postkomunistickú Ľavicu. Tá totiž odmieta zahraničné misie nemeckej armády a má v programe požiadavku rozpustenia NATO. Aj keď Scholz opakoval svoju mantru, že každá koaličná strana sa „musí prihlásiť k NATO a k silnej suverénnej Európe“, opäť nevylúčil málo pravdepodobnú koalíciu s proruskou Ľavicou. Laschet ten bod uhral v klasickom štýle kampaní CDU z 90. rokov – varovať pred „červenými ponožkami“ („Rote Socken“) je nadávka na červených – to fungovalo vždy. Možno Laschet oslovil aj nejakých starších voličov, keď spomínal „protivietor“, ktorý mu v kampani fúka do tváre, a keď pokračoval rétorickou otázkou: „Ale necítime všetci vietor zmien, ktorý nám fúka do tváre?“ Na tvrdé jadro kresťanskej demokracie to mohlo zapôsobiť.
Hoci v tejto chvíli, keď je únia v prieskumoch s 22 až 24 percentami scvrknutá na historické minimum, asi už nie sú prívrženci CDU/CSU, ktorí by ešte mohli prejsť k Zeleným, mierila zelená kandidátka Baerbocková na nešťastníka Lascheta a nápadne šetrila favorita Scholza. Opakovane zdôrazňovala, že je matkou malých detí, a obvinila práve sociálne zmýšľajúceho otca rodiny Lascheta z existencie detskej chudoby v Nemecku. Zeleným tým asi nenaháňala voličov, chudobné rodiny málokedy volia politických reprezentantov bohatej akademickej veľkomestskej elity, Baerbocková jednoducho nevynechala príležitosť byť za krásnu. Stavila zrejme na kancelára Scholza.
Treba uznať, že kandidátka Zelených neobkecala radikálne črty zeleného programu – o zavedení povinnosti solárnej strechy a zákaze áut so spaľovacím motorom od roku 2030 – to všetko mnohí Nemci určite ešte nepočuli. Baerbocková potvrdila povesť svojej strany ako pandemických jastrabov, keď ako jediná z troch kandidátov pripustila povinné očkovanie. Hrala na zelené publikum, ktoré je v Nemecku nezvyčajne veľké.
A sociálny demokrat Olaf Scholz? Ten sľúbil málo, akurát vylúčil ďalší lockdown, tváril sa vážne, opatrne a zodpovedne. V prvom nemeckom trieli bolo vidieť, že 63-ročný harcovník je s odstupom najskúsenejší z tej trojice. Rozhodne nehrozí, že s nerozvážnymi rečami niečo pokazí. Možno to Nemcom 26. septembra bude aj stačiť. Keď prišiel rad na Lascheta, aby urobil Scholzovi kompliment, trafil do čierneho. Povedal totiž: „Er ist lange dabei.“ Je tu sa nami už dlho.