RUŽOMBEROK - Prakticky po celom Slovensku počuť vzlyky a ponosy miestnych samospráv, že inflácia, zvýšenie cien energií a vládne rozhodnutia im výrazne krátia rozpočty. Pred vlaňajšími voľbami mali mestá možnosť ísť príkladom a ukázať, že šetriť vedia aj vo svojej "kuchyni". Len veľmi málo miest sa však rozhodlo znížiť počet poslancov a ušetriť tak stovky až tisícky eur.
Čerstvý inšpiratívny príklad prichádza aktuálne z Ružomberka. Mestskí poslanci na utorkovom rokovaní rozhodli o výraznom zoštíhlení mestského zastupiteľstva, keď hlasovaním podporili predložený návrh primátora Ľubomíra Kubáňa, aby od najbližšieho volebného obdobia 2026 – 2030 bolo volených už len 16 poslancov namiesto doterajších 25.
Zákon o obecnom zriadení umožňuje hlavne mestám pomerne široký rozptyl pri určovaní počtu poslancov. Kým napríklad obce od 501 do 1000 obyvateľov, ktorých je na Slovensku najviac, môžu mať päť až sedemčlenné zastupiteľstvá, v mestách od 10 001 do 20 000 obyvateľov môže byť od 13 do 19 poslancov. Ružomberok patrí do kategórie miest od 20 001 do 50 000 obyvateľov a sformovať tu môžu mestské zastupiteľstvo s minimálne 15 a maximálne 25 poslancami.
Ľubomír Kubáň sedel v mestskom zastupiteľstve štyri volebné obdobia a hneď na ustanovujúcom rokovaní po zvolení za primátora v príhovore avizoval svoju ambíciu zoštíhliť poslanecký zbor na zákonné minimum. Podľa vlastných slov tak chcel urobiť čo najskôr, keďže predpokladal, že tesne pred komunálnymi voľbami v roku 2026 by to bolo považované za populistický krok a s podporou zo strany poslancov by mohol byť problém.
„Slovenská republika má viac ako dvojnásobne vyšší podiel komunálnych poslancov na 100-tisíc obyvateľov, než je priemer Európskej únie. Primeraná a účelná redukcia počtu poslancov a volebných obvodov je navrhnutá tak, aby nebolo ohrozené bezproblémové plnenie úloh mestského zastupiteľstva. Doterajší počet poslancov pre Ružomberok, kde poklesol počet obyvateľov pod 27-tisíc, je jednoducho luxus,“ skonštatoval Kubáň.
Priamo na rokovaní mestského zastupiteľstva v pozícii konzultanta vystúpil aj Ivan Rončák, ktorý je bývalým mestským poslancom a dnes analytikom na Úrade Žilinského samosprávneho kraja. Ten pomenoval všetky výhody, ktoré redukcia počtu poslancov prinesie a pridal aj porovnanie počtu poslancov z iných veľkostne podobných miest. V Lučenci, Leviciach či Piešťanoch sú mestské zastupiteľstvá 21-členné.
„Veľmi rád používam príklad Prievidze, ktorá je takmer 50-tisícovým mestom, ale majú tu 25 poslancov. Je teda logické, že Ružomberok, kde žije necelých 27-tisíc obyvateľov, by mal mať poslancov menej,“ uviedol Rončák. S úsmevom potom ešte podotkol, že jednou z výhod zníženia počtu poslaneckých mandátov je ušetrenie miesta v trezore, kde sa uschovávajú majetkové priznania poslancov.
Primátor Kubáň však neprišiel len s návrhom na nižší počet poslaneckých mandátov, ale aj zníženie počtu volebných obvodov. Kým doteraz bol Ružomberok pri voľbách rozdelený do 11 volebných obvodov, po novom budú Ružomberčania voliť len v piatich volebných obvodoch. Dvanásť poslancov budú voliť v centrálnej časti mesta a po jednom poslancovi v mestských častiach Biely Potok, Černová, Hrboltová a Rybárpole.
Viac ako hodinová diskusia síce naznačovala, že hlasovanie by mohlo byť aj tesné, ale zníženie počtu poslancov nakoniec podporili všetci prítomní a proti zníženiu volebných obvodov hlasovali len dvaja z 23 poslancov. „Som veľmi rád, že si zastupiteľstvo môj návrh osvojilo a stotožnilo sa s jeho filozofiou. Verím, že toto deklaratórne rozhodnutie o počte obvodov a poslancov v nich opäť potvrdia aj v ďalšom hlasovaní, spravidla 65 dní pred konaním volieb do orgánov samosprávy obcí,” dodal primátor Kubáň.