Reportáž z krajiny, kde žiadne ukrajinské vlajočky nenájdete a všade sa to hemží agentami a obavami z prežitia štátu. Z Jerevanu sa plný dojmov a vôní vrátil Martin Leidenfrost.
Minulú nedeľu by mal nebohý arménsko-francúzsky šansoniér Charles Aznavour narodeniny, ten istý deň rokovali arménsky premiér Nikola Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v Bruseli o arménsko-azerbajdžanskom mieri, a tak som sa vybral na majdan nacionalistickej arménskej opozície na jerevanskom námestí Place de France. Mnohí u nás si ešte nevšimli, že sa vedľa nádherných letných terás jerevanského centra odohráva spor o samotnú existenciu Arménska.
Arménska opozícia obviňuje premiéra Pašinjana z vlastizrady. Jeho vláda, ktorá sa v roku 2018 sama cez ulicu dostala k moci, prehrala na jeseň 2020 druhú vojnu o arménsku republiku Náhorný Karabach, ktorá sa už tridsať rokov dozadu vo veľmi krvavej vojne odtrhla od azerbajdžanskej nadvlády. Pašinjan v apríli vyhlásil, že Arménsko „znížilo očakávania“, pokiaľ ide o budúci štatút Karabachu. Odvtedy si jeho odporcovia postavili stanový tábor na Francúzskom námestí, od 1. mája sa snažia zvrhnúť „zradcu“ – každodennými demonštráciami a blokádami dopravy v centre Jerevanu. „Prozápadný liberál“ Pašinjan, ktorý vládne čoraz autoritárskejšie, dal zatknúť stovky povstalcov. Medzi nimi aj syna bývalého šéfa kremeľského vojenského paktu ODKB a syna exprezidenta Roberta Kočarjana.
Fakt, že práve Kočarjan vystupuje ako neformálny líder opozície, je najväčšia slabina tohto inak mohutného jerevanského hnutia. Druhý arménsky prezident Kočarjan a tretí prezident Serž Sargsjan sú obaja z Karabachu, počas prvej karabašskej vojny v rokoch 1992 – 1994 sa tam vyznamenali, keď sa však presťahovali do Jerevanu, tak im preplo. Sargsjan prekročil všetky hranice predstavivosti v korupcii, Kočarjan v osobnej krutosti. Len niekoľko sto metrov od Francúzskeho námestia sa nachádza džezová kaviareň Poplavok, kde Kočarjan 25. septembra 2001 sprevádzal Charlesa Aznavoura na koncert. Práve tam ochrankári Kočarjana okolo polnoci na záchode zabili človeka, s ktorým Kočarjan kedysi študoval. Dôvod: Spolužiak oslovil úradujúceho prezidenta ležérnym pozdravom Privet Rob, „čau Robo“.
Minulú sobotu som v treťom najväčšom arménskom meste Vanadzor navštívil medzinárodne uznávaného bojovníka za právny štát, 68-ročného Gevorka Manoukiana. Zakladateľ unikátneho „Arménskeho ústavného centra pre ochranu práv“, nadšenec arménsko-karabašskeho obrodného hnutia, pracoval kedysi v hlavnom meste Stepanakert pre Kočarjana, „vtedy to bol ideálny a čestný človek, odkedy je v Jerevane, nestretli sme sa ani raz“. Bývalý sympatizant Pašinjana je dnes presvedčený, že Pašinjana treba zvrhnúť. Dôvod nemôže byť vážnejší: prežitie arménskej štátnosti v turecko-azerbajdžanskom obkľúčení. Manoukian by napriek tomu nešiel spolu s politikmi starého režimu demonštrovať. Príliš by sa za takú spoločnosť hanbil.
Minulú nedeľu bolo v Jerevane slnečno a trochu dusno. „Občianska neposlušnosť“ hnutia „Stop Nikol“ si dala prestávku, bol vyhlásený „kultúrny program“ a debaty expertov o „výzvach, pred ktorými Arménsko stojí“. Nikto mi nevedel presvedčivo vysvetliť, prečo sa povstanie pozastavilo práve v hodinách, keď „zradca“ Pašinjan sedel v Bruseli s arcinepriateľom Alijevom. Pretože povstalci svätia nedeľu? Pretože okolie Pašinjana vyhlásilo, že v ten deň žiaden dohovor nebude podpísaný? Pretože arménsky majdan tak trošku už dosiahol svoje, keď upozornili Pašinjana na červenú čiaru, a zabezpečili tak opatrnejšiu líniu premiéra v rokovaniach? Pretože pochopili, že takto vládu tak rýchlo nezvrhnú? Pretože uvažujú o novom pláne?
Uprostred popoludnia sa toho na Place de France veľa nedialo. Postarší veteráni z prvej (víťaznej) karabašskej vojny, jeden v tričku Emporio Armani, sa krčili so zachmúrenou tvárou pred svojimi stanmi. V jednom priehľadnom stane sa hral šach, ale priestranné letné záhrady v okolí boli plnšie. Z vozidla sa hrali Aznavourove šansóny, hneď prvý bol La Bohème.
Nasledovala jediná panelová diskusia.
Z arménčiny diskutujúceho sociológa ma zaujal nasledujúci sled pojmov: Economist Intelligence Unit, Democracy Matrix, „manipulácia“, „uzurpácia“, „existenčný“. Ostatní panelisti, dvaja chlapi a dve baby stredného veku, nepoužívali cudzie slová, netušil som preto, o čom sa bavia. Keď som sa pýtal, dostal som odpovede ako: „Rozprávajú o veľkom zdražení a že potrebujeme nový komunizmus.“ Ženy v národných zásterách piekli „karabašský chlieb“ zadarmo, mäkučký pita chlieb plnený pikantnou zelenou zeleninou. Azda to lákalo ľudí na arménsky majdan najviac. Aznavour do toho spieval: „Urobím čokoľvek, aby som prežil.“
Keď opäť hrali La Bohème, zastavil som sa na kus reči u predavačky balónov a kvetov na okraji námestia. Mala viac ako 60 rokov a stále musela čiastočne živiť svojho dávno dospelého syna. Účastník prvej karabašskej vojny podľa nej „odvtedy už nemôže pracovať, pretože nevie spať“. Syn má svoju rodinu, vedie navonok bežný život, ibaže nevie bez tabletiek spať. „Nikdy som sa ho nepýtala,“ povedala, „čo videl vo vojne.“ Ukecaná stánkarka mala na všetko názor, iba na ukrajinskú vojnu veľmi nie. Po dlhšom uvažovaní usúdila, že Putinove konanie treba asi skôr odmietnuť, „veď predtým predal Azerbajdžanu ruské zbrane“. Pašinjanovi – „prvému, ktorý nekradne“ – verila. Proti pokusu o zvrhnutie svojho obľúbenca bezprostredne pred svojím stánkom nemala nič – biznis je biznis. Jerevanskí majdanovci síce neprejavujú veľký záujem o balóniky a kvety, za to pribudla nová klientela – masa mladých nesúhlasiacich Rusov, ktorí sa od 24. februára presťahovali do Jerevanu. „Oni kupujú kvety jedna radosť.“
Vedľa nás tancovala formácia dospievajúcich dievčat. Znovu znela La Bohème, potom „Vezmite ma až na kraj sveta, vezmite ma do krajiny zázrakov“. Východoázijsky vyzerajúci reportér prebehol cez stanový tábor. Spravil jedno kolo za druhým, s kamenným úsmevom, rýchlo. Málokedy sa zastavil, ešte zriedkavejšie sa s niekým bavil. Bol smiešny, ale bol z ruskej televízie RBK a tým bol zaujímavý. Rusko je obrom v miestnosti, o ktorom sa na arménskej verejnosti veľa nerozpráva, napríklad ochranca základných práv Manoukian v trojhodinovom rozhovore nespomenul Rusko ani raz. Dôvodom bude skutočnosť, že Jerevan by bez ruských „mierotvorcov“ na línii prímeria s Azerbajdžanom riskoval, že môže stratiť ešte aj zvyšok Karabachu. Ak ukrajinská operácia viaže a oslabuje ruskú armádu, oslabuje to aj Arménsko a vyjednávaciu pozíciu arménskej vlády. Tá odkázanosť na ochrannú moc spôsobuje, že Ukrajina je vo verejnom živote Arménska neprítomná. Nie sú tu znaky solidarity s Ukrajinou a s Ruskom iba trošku. Kým sa ukrajinská vlajka v susednom Gruzínsku stala druhým štátnym znakom, nevidel som v Arménsku nič ukrajinské. Zato mnohé arménske hotely majú vyvesené vlajky tri: arménsku, európsku a ruskú – v tej istej veľkosti, bratsky bok bo boku.
So záujmom som sledoval, ako sa darí televíznemu štábu z Ruska. Ľudia k nim boli láskaví, s ochotou povedať niečo na kameru bolo horšie. Nakoniec poskytol rozhovor drsný bradáč s bielym pravoslávnym krížom na čiernej bandane. Na otázku o Ukrajine povedal, že nejaká „tretia strana tam rozoštvala dva bratské národy proti sebe“. O jerevanskom majdane povedal: „Títo sprosťáci tu tancujú namiesto toho, aby bránili Arménsko!“ Keď sa ho reportér RBK opakovane pýtal, či teda podporuje hnutie Stop Nikol, odpovedal: „Nie, to je čistá sprostosť. Ja som od Boha.“ Začal vysvetľovať, aké duchovné základy sú potrebné na to, aby sme porazili smrť na cestách. Ruský televízny štáb rýchlo utiekol.
Tak ako predtým, aj teraz priťahoval pozornosť iba ten pikantný karabašský chlieb. Francúzske šansóny na nejaký čas vypli, namiesto toho zapli anglický tanečný pop, návštevníci koncertu sa hrnuli do priľahlej opery. Vtom ma tichučko oslovil vedľa stojaci pán s veľmi podozrievavým pohľadom: „Každý druhý človek tu pracuje pre rozviedku.“ S epikurejskou trpkosťou dodal: „A Pašinjan robí pre tureckú rozviedku.“ Chlapík – „na 50 percent“ prívrženec Kočarjana, ktorý ale „nikomu neverí“ – sa musel súrne baviť s niekým z Európy. Zaviedol ma ďaleko, do tichej uličky, pred plot detského ihriska.
„Bol som bandita,“ vyprával stále šeptom, „v roku 2020 som ale tri mesiace robil pre našu arménsku kontrarozviedku.“ Jeho funkcia bola killer, mal zabiť podnikateľov, ktorí z nejakého dôvodu vadili vláde. Ponáhľal sa potvrdiť, „že všetci moji klienti sú nažive“, jednému vraj dokonca sprostredkoval útek na Srí Lanku. Na jeseň roku 2020 varoval nadriadených v justícii a politike, že jeho priamy „nadriadený v kontrarozviedke robí pre azerbajdžanskú rozviedku“. O niekoľko dní neskôr začala druhá karabašská vojna – „bola to predaná vojna“. Jeho nadriadený bol síce počas vojny odstránený, teraz je ale opäť na slobode, nič sa mu nestalo. Povedal to, čo som už počul od mnohých – aj francúzskych – Arménov: „Prehrali sme vojnu, pretože nás Pašinjan zradil.“
Arménsky bandita, čo videl všade číhajúcich tajných, nemal Rusku čo vyčítať, „oni pre nás spravili, čo mohli“. Paradoxne sa nádeje tohto Prorusa upierali na Brusel: Chcel po mne, aby som mu zorganizoval stretko s veľvyslancom Európskej únie v Jerevane. Hľadal útočisko pred krvilačnými prisluhovačmi Turkom oddaného Pašinjana, „oni ma zabijú“, najbezpečnejšie sa mu zdalo byť Poľsko.
Vrátil som sa na arménsky majdan. Na Place de France spieval Charles Aznavour: J’aime Paris au mois de mai, „milujem Paríž v mesiaci máj“. Mesiac máj bol všade okolo, to isté mohol spievať aj o Jerevane, ale nespieval. Samotný šansoniér, ktorý zomrel 94-ročný v roku Pašinjanovej „Zamatovej revolúcie“, ostro kritizoval pomery v jedinom arménskom štáte na svete. Pochopil, že niečo tam nie je v poriadku.
To bola perfektná chvíľa na odchod. Bruselské rokovania medzi Pašinjanom a Alijevom minulú nedeľu zjavne prebehli dobre. V utorok sa už uskutočnilo prvé zasadnutie arménsko-azerbajdžanskej komisie pre demarkáciu hraníc. Európsky mediátor, predseda Rady EÚ Charles Michel, tweetoval z Bruselu: „Citeľný pokrok.“