Nemecký Spolkový snem (Bundestag) v stredu schválil uznesenie, podľa ktorého bol hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia genocídou spáchanou sovietskym komunistickým režimom. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AFP a DPA.
Za návrh hlasovali poslanci vládnej koalície zloženej zo sociálnych demokratov (SPD), zelených a slobodných (FDP) a tiež opoziční poslanci z CDU/CSU. Hlasovania sa podľa AFP zdržali iba strany z okrajov ľavo-pravého spektra.
„Ďakujem Bundestagu za toto historické rozhodnutie,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri. „Pravda vždy zvíťazí,“ dodal.
O hladomore z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde zo strany režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu a nechali ich hladovať.
Podľa uznesenia Spolkového snemu zahŕňali kroky sovietskeho režimu aj potláčanie ukrajinského spôsobu života, jazyka a kultúry, čo je „z dnešného pohľadu blízke k historicko-politickej kategorizácii genocídy“.
Moskva tvrdí, že hlad na Ukrajine v tom období treba vnímať v kontexte podobných udalostí v strednej Ázii aj Rusku samotnom.
Poslanec Spolkového snemu za vládnu Stranu zelených a spolupredkladateľ uznesenia Robin Wagener vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin dnes koná v „zločineckej tradícii Stalina“.
(tasr)