Rusi obsadili severnú štvrť Bachmutu a snažia sa obkľúčiť mesto. Podľa Ukrajincov používajú novú taktiku

Russian invasion of Ukraine Ukrajinskí vojaci pri Bachmute. Foto: Profimedia

Viaceré zdroje informujú, že ruské sily obsadili štvrť Stupky v severnej časti ukrajinského mesta Bachmut. Ukrajinské velenie priznalo „napätú situáciu“ s tým, že Rusi nasadili v okolí mesta najvycvičenejšie útočné oddiely žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Medzitým analytici študujú útočný manuál, ktorý vraj Ukrajinci ukoristili Rusom.

O dobytí štvrte Stupky informoval v utorok šéf samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. „Ak vezmeme do úvahy fakt, že sa bojuje o každý dom, tak je to v tejto fáze, samozrejme, naozaj vážny úspech,“ zdôraznil.

Kruh sa uzavrie

Jeho poradca vojensko-politický expert Jan Gagin pre agentúru TASS uviedol, že ruské sily prerušili zásobovanie ukrajinskej skupiny v Bachmute a že všetky cesty majú pod kontrolou. Upozornil, že kruh okolo mesta sa čoskoro uzavrie. Ukrajina tak podľa tohto experta už v skutočnosti stratila dôležitý logistický uzol, tisíce vojakov a žoldnierov a veľké množstvo vojenskej techniky.

Nemecký novinár Julian Röpcke poskytol „vizuálny dôkaz“, že Stupky padli do rúk ruských inváznych síl.

„Žiaľ, územné nároky vagnerovcov boli/sú už niekoľko týždňov bližšie k realite než tvrdenia ukrajinského generálneho štábu. Myslím si, že sa to nazýva PsyOps, ale nefunguje to, ak má nepriateľ videokamery,“ konštatoval Röpcke.

Obsadenie štvrte vagnerovcami dokladali viaceré twitterové zdroje.

Podľa proruského vojenského kanála Pozyvnoj Brius na sociálnej sieti Telegram obsadili vagnerovci štvrť v pondelok a postupujú k centru.

Napätá situácia

Okolo Bachmutu sa vyvinula veľmi „napätá situácia“, priznal veliteľ ukrajinských pozemných síl generálplukovník Oleksandr Syrskyj.

„Bez ohľadu na značné straty nepriateľ nasadil do ofenzívy tie najvycvičenejšie útočné oddiely vagnerovcov, ktoré sa snažia prelomiť obranu našich jednotiek a obkľúčiť mesto,“ citovala Syrského agentúra UNIAN.

Generálplukovník zdôraznil, že „titáni“ z Ozbrojených síl Ukrajiny pokračujú v obrane tejto východnej „pevnosti“, pričom v boji demonštrujú početné príklady odolnosti, hrdinstva a odvahy.

Nová ruská taktika

Ukrajinské ministerstvo obrany medzitým informovalo, že Rusi počas útočných operácií používajú „taktiku opotrebovania a úplného zničenia“.

Aj podľa pozorovateľov zavádzajú Rusi novú útočnú taktiku: snažia sa transformovať svoje sily na menšie a manévrovateľnejšie vojenské formácie, než aké používali na začiatku vojny.

Ukrajinský dôstojník v zálohe s prezývkou Tatarigami_UA zverejnil na Twitteri manuál ruskej armády, ktorý sa vraj dostal do rúk Ukrajincov.

Píše, že ruské sily po sérii neúspechov taktickú skupinu práporu nahradili novou jednotkou s názvom útočná jednotka alebo útočný oddiel. Takýto oddiel má veľkosť práporu. Je určený na útoky v opevnenom stromoradí a v mestskom prostredí. Ide v podstate o posilnený prápor so špecifickým zameraním na útočné operácie. Okrem iného má k dispozícii hlavné bojové tanky T-72, bojové vozidlá pechoty, prenosné termobarické raketomety, protitankové riadené strely, vlečné delostrelectvo či samohybné mínomety.

Tank cennejší ako vojak

Manuál analyzoval aj americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Podľa neho tento dokument naznačuje, že ruské sily používajú tanky T-72 na priamu palebnú podporu zozadu, nie ako integrálnu súčasť oddielu kombinovaných zbraní. To naznačuje, že ruské vojenské vedenie „uprednostňuje ochranu hlavných bojových tankov pred ochranou pechoty, čo je odrazom nedávnych správ o masívnych stratách vybavenia, ktoré ruské obrnené jednotky utrpeli v prvom roku vojny“, píše ISW.

Podľa analytikov inštitútu taktika útočného oddielu navyše naznačuje, že ruská armáda sa môže pokúšať inštitucionalizovať praktiky používané na marginálny taktický efekt Vagnerovou skupinou v Bachmute. Vagnerovci sa totiž vo veľkej miere spoliehal na frontálne útoky vo veľkosti družstva, ktoré znížili závislosť od hromadnej paľby, keďže zásoby ruského delostrelectva a vybavenia klesajú.

„Vysoko opotrebovávacia ofenzíva Vagnerovej skupiny na Bachmut nedokázala viesť k operačne významným ziskom, takže inštitucionalizácia prvkov vagnerovskej taktiky bude pravdepodobne ďalej normalizovať opotrebovávacie frontálne útoky,“ konštatoval inštitút.

Podľa jeho mienky takáto taktika pravdepodobne plytvá ruskou bojovou silou a nebude účinne čeliť konvenčným ukrajinským práporom a brigádam.

„Útočné oddiely môžu byť schopné dosiahnuť taktické zisky za istú cenu pre svoju jednoduchosť, ale pravdepodobne rýchlo vyvrcholia v dôsledku svojej malej veľkosti a opotrebovávacej taktike. Je nepravdepodobné, že by ruské sily s touto formáciou rýchlo dosiahli operačne významné prielomy,“ dodal ISW.


Ďalšie články