Nová vláda stále nemá definitívne kontúry. Zaujímavý spor sa odohral okolo rezortu školstva. Pôvodne sa ministerkou mala stať Miroslava Hapalová, verejne a najmä interne ju však začala spochybňovať Sulíkova strana.
Július Barczi je minulosť, nová nominácia na rezort kultúry je o poznanie serióznejšia, ministerkou by sa mala stať Silvia Hroncová. V rokoch 2006 – 2009 úspešne viedla Slovenské národné divadlo, od roku 2013 pôsobí v Prahe, kde vedie Operu Národního divadla a Státní operu. Hroncová požíva v rezorte kultúry rešpekt a autoritu, kľúčový pre jej 6-mesačné pôsobenie sa môže ukázať vzťah Hroncová – Drlička, ktorý je potvrdeným riaditeľom SND.
Lívia Vašáková napokon nepovedie ministerstvo po Veronike Remišovej, mala by ale byť podpredsedníčkou vlády a niesť zodpovednosť výlučne za plán obnovy.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by mal po Remišovej viesť terajší riaditeľ Sekcie inovácií, strategických investícií a analýz tohto ministerstva Peter Balík.
Ministrom dopravy by sa mal stať Pavol Lančarič, bývalý riaditeľ mobilného operátora Orange, kde pôsobil do roku 2019. Lančarič má vzťahy v slovenskom biznise, politicky mu bol blízky Ivan Mikloš, ktorý je dnes poradcom prezidentky Čaputovej.
Neznáme stále zostáva meno nástupcu Jána Budaja na ministerstve životného prostredia. Ostatné zverejnené mená nateraz platia. Menoslov už naznačuje, že pôdorys uvažovania o úradníckej vláde je na osi: liberálni technokrati napojení na EÚ a konformné inštitúcie, ideovo blízki progresívnemu chápaniu politiky, plus staršie nominácie zo sveta SDKÚ. Ideovo teda pôjde o liberálnu vládu, ktorá nevybočí z tieňa uvažovania blízkeho Európskej komisii a Prezidentského paláca.
Najzaujímavejší spor posledných dní sa vedie o rezort školstva. Ministra Horeckého mala nahradiť Miroslava Hapalová, ktorá nedávno stála na čele Štátneho pedagogického ústavu. Bola to nominácia Prezidentského paláca, ale podľa nemenovaných zdrojov sa voči nej postavil bývalý minister školstva Branislav Gröhling, s ktorým pôvodne na rezort prišla. Dostala sa však do konfliktu s Gröhlingovými ľuďmi, ktorí ju teraz blokujú. Proti Hapalovej sa už nepriamo vyjadril aj predseda SaS Sulík. Meno nového kandidáta na post ministra školstva ale zostáva otvorené.
Štátny tajomník rezortu, ktorému bola ponúknutá funkcia, mal odmietnuť, v kuloároch počuť, že novým ministrom by sa mohol stať Peter Goliaš, ktorý aktuálne vedie Inštitút pre stratégie a analýzy na Úrade vlády SR, predtým stál na čele inštitútu Ineko. Ten pred Goliašom riadil Eugen Jurzyca, bývalý minister SDKÚ a dnes europoslanec SaS.
Spor o obsadenie ministerstva školstva ukazuje, že úradnícka vláda nevzniká úplne bez koordinácie s politickými stranami, respektíve niektoré z nich si vedia vynútiť ústupky, pričom s inými prezidentka nekomunikuje vôbec. Tento dvojaký meter môže dať úradníckej vláde do vienka konflikt so všetkými stranami okrem SaS a PS, prípadne Hegerovej skupiny. Celkom určite ale neprispeje ku konsenzuálnemu prijatiu nominácií. Prezidentka Čaputová tak pokračuje v riskantnej hre, ktorá ju môže stáť znovuzvolenie v prezidentských voľbách o rok.