MARTIN - Pred siedmimi mesiacmi to bola veľká sláva, keď vtedajší premiér Eduard Heger s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským klepali na lúke v lokalite Veľká hora základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina. Minister ohlasoval začiatok výstavby na jún 2023, premiér súhlasne prikyvoval, že na 330-miliónovú investíciu sú vyčlenené peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR, takže realizácii nič nestojí v ceste. Dnes je všetko inak, a tak ako padla vláda, padla aj ambícia postaviť celú nemocnicu aj s jej vybavením do konca roku 2025.
Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom sa minulý týždeň stretli s predstaviteľmi politických strán, aby ich informovali, že reformné kroky v zdravotníctve financované z Plánu obnovy a reprezentované výstavbou nových nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine sa dostali do bodu zlomu. Rázsochám podpílili konár chyby v projekčnej príprave a Martinu zasa nevydarené verejné obstarávanie, kedy sa o tender síce zaujímalo viacero renomovaných stavebných spoločností, ale v časovom termíne nakoniec nikto nepodal záväznú ponuku.
Vicepremiérka Vašáková oznámila, že pri rokovaniach s Európskom komisiou sa im podarilo presadiť dve dôležité zmeny. Prvou je možnosť premietnuť do rozpočtov nárast cien stavebných materiálov v porovnaní s rokmi 2020 a 2021 a druhým je posun časového míľnika pre dokončenie stavieb nemocníc z konca roka 2025 na polovicu roka 2026.
„V prípade Univerzitnej nemocnice v Martine môžeme vďaka aktivite pani vicepremiérky zmeniť tento projekt z výstavby v kategórii full fit out, teda dodanie plne vybavenej nemocnice na dodanie hrubej stavby. To výrazne zreálňuje, že budúce verejné obstarávanie, ktoré bude treba vyhlásiť, bude aj úspešné,“ vyhlásil minister Palkovič.
Istotu však nová martinská univerzitná nemocnica nemá ani teraz, keďže pri aktivácii takzvaného plánu B sa jej projekt ocitol v jednom balíku s ďalšími projektmi štátnych nemocníc v Banskej Bystrici, Trnave, Prešove, bratislavského Národného ústavu detských chorôb a košickej Detskej nemocnice. Tím odborníkov by mal najvhodnejšie projekty posudzovať už tento štvrtok na pôde ministerstva zdravotníctva.
„Druhú šancu navrhujeme dať projektom nemocníc, ktoré vypracovali a zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti investície. Predstaviteľov týchto nemocníc pozývame vo štvrtok, aby nám prezentovali svoje projekty a aby sme mohli na základe interakcie s nimi zhodnotiť, do akej miery je realistický ich harmonogram. Chceme rozhodovať na základe objektívnych parametrov, ktoré rámcujú Plán obnovy, a to sú hlavne čas dodania, počet lôžok a rozpočet,“ poznamenala Vašáková.
Na koncerte Tublatanky: Normálnosť ako princíp
Líderka prípravného tímu projektu výstavby novej martinskej nemocnice Martina Antošová si myslí, že by nebolo správnym riešením hodiť celý projekt do koša. „Budeme sa prihovárať za to, aby sa prijal dodatok k uzneseniu vlády a martinská nemocnica bola vysúťažená a v polovici roka 2026 hotová v maximálnom možnom variante. Ak by ministerstvo zdravotníctva od apríla 2021 do júna 2022 konalo a dookola neuvažovalo o iných možnostiach, mohol sa projekt vysúťažiť skôr,“ skonštatovala Antošová.
Svoju reakciu na aktuálnu situáciu pridala aj žilinská županka Erika Jurinová, ktorá pred siedmimi mesiacmi tiež držala v ruke jedno z kladiviek pri klepaní základného kameňa. „Na základe informácií o ohrození projektu novej nemocnice v Martine som sa stretla spolu s primátorom mesta Martin a prednostom okresného úradu s vedením nemocnice a členmi projektového tímu, aby sme zistili reálny stav, v ktorom sa aktuálne projekt nachádza, pretože kraj koncovú nemocnicu najvyššej úrovne potrebuje. Presvedčila som sa, že na prípravách sa stále aktívne pracuje. Bolo urobených množstvo čiastkových úkonov, ktoré budú musieť podstúpiť aj ostatné projekty z Plánu obnovy,“ uviedla Jurinová.
Pripomenula, že proces vydania územného rozhodnutia je takmer vo finále, v lokalite urobili archeologicky výskum a po získaní územného rozhodnutia je možné začať niektoré zemné práce ešte skôr, než bude obstaraná zmluvu so zhotoviteľom. „Projektový tím predstavil časový plán, podľa ktorého by sa mohla dať stavba stihnúť v stanovenom termíne. Samozrejme, že existujú riziká, tak ako u každej stavby a škoda, že mnohé procesy, ktoré nesúviseli priamo so zákonnými lehotami, sa zbytočne zo strany vlády zdržiavali. Napriek rôznym vyjadreniam očakávame, že ministerstvo zdravotníctva pokračovanie projektu tento týždeň potvrdí,“ dodala Jurinová.