Hornonitrianske obce využijú banský areál na unikátny projekt

BOJNICE - Samosprávy okresu Prievidza a časti okresu Partizánske si chcú nakladanie s komunálnym odpadom, vrátane jeho zhodnocovania, zabezpečiť vo vlastnej réžii.

komunálny odpad jediná funkèná skládka Luštek varovanie kolaps odpadové hospodárstvo región dôvod zatvorenie dve skládky Sverepec Lednické Rovne rýchle napåòanie uskladòovanie existujúce skládky Ilustračný obrázok. Foto Radovan Stoklasa/TASR

Využiť plánujú jeden z banských areálov. Za týmto účelom zriadia Regionálne integrované centrum (RIC) komunálnych odpadov. Informoval o tom vo štvrtok po sneme Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) jeho predseda Vojtech Čičmanec.

ZMO HN predbežné náklady na zriadenie RIC odhadlo na 12 miliónov eur, financie naň chce použiť z Fondu na spravodlivú transformáciu, v rámci ktorého presadilo realizáciu spoločného projektu obcí a miest.

Zriadením RIC samosprávy oboch okresov na hornej Nitre reagujú i na legislatívnu povinnosť v podobe mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov, ktorá má vstúpiť do platnosti od 1. januára 2024, spomenul Čičmanec.

„Zatiaľ nemáme zámer alebo záujem zasahovať do zberových spoločností, ktorých je v regióne málo. Chceme skôr vytvoriť možnosť, aby obce mohli vyzbieraný komunálny odpad mechanicko-biologicky upraviť, následne sa z neho vyseparovali zložky, ktorých triedenie je povinné, aby sme naplnili zámer SR do roku 2030, že na skládku nepôjde viac ako desať percent odpadov,“ priblížil Čičmanec.

Odpad chcú samosprávy i zhodnocovať. „Nechceme sa rozprávať o žiadnej spaľovni, majú to byť moderné technológie, ktoré fungujú v Španielsku, Anglicku či možno centre Viedne. Budú to mokré procesy, ktoré by nemali spôsobovať znečisťovanie životného prostredia,“ vysvetlil predseda ZMO HN.

Projektom mestá a obce podľa neho sledujú, aby už nemuseli obyvateľom zvyšovať poplatky za nakladanie s komunálnym odpadom, ktoré sú už teraz vysoké. Vlastné projekty pripravujú i mestá Partizánske, Handlová a Prievidza. „Založili sme spoločnosť Prievidzské odpadové hospodárstvo, začíname s tým, že budeme prevádzkovať vlastnú kompostáreň, ale postupne k nej chceme pridávať ďalšie činnosti,“ pripomenula primátorka Katarína Macháčková. Na niektoré činnosti podľa nej radnica požiadala o finančné zdroje z Európskej únie, od toho bude závisieť, či sa jej podarí vlastný projekt zrealizovať.

„Chceme ísť aj vlastnou cestou, ale, samozrejme, podporujeme aj tento projekt,“ podotkla.

Samosprávy v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a poradenskou spoločnosťou už majú zozbierané relevantné dáta. Obce už komunikovali i so zástupcami JASPERS, ktorý bude zámer posudzovať. Rokovania podľa Čičmanca pokročili i s Hornonitrianskymi baňami Prievidza, ktoré poskytnú pozemky v jednom z banských areálov v Handlovej, Novákoch alebo Cigli na vybudovanie zariadenia.

Združenie bude nositeľom a prijímateľom finančných prostriedkov. RIC by mala zastrešovať nezisková organizácia, jej prevádzku zase verejno-prospešná spoločnosť.

(tasr)