Okrídlení poslovia jari sú už na Slovensku

TRENČÍN - Príchod jari ohlasujú v niektorých regiónoch okrem rozkvitnutých stromov aj sťahovavé vtáky. Ornitológovia už zaznamenali prílet mnohých bocianov bielych.

Snímka obrazovky 2023-04-19 o 14.48.07 Okrídlení poslovia jari sú už na Slovensku. Foto: Kukaj.sk

„Priamo v Bielych Karpatoch sú podľa údajov z roku 2022 evidované 3 hniezda. V širšej oblasti Bielych Karpát sa nachádza zhruba 15 aktívnych hniezd, čo znamená 15 bocianích párov. No vracajú sa aj mladé jedince, ktoré sú pohlavne zrelé až v treťom roku života a zdržiavajú sa mimo hniezd podobne ako dospelé jedince, ktoré nemajú partnera. Teda ich bude zrejme viac ako 30,” vysvetlila pre Trenčiansky Štandard Soňa Michalčíková, zoologička Správy CHKO Biele Karpaty. 

Záznam z live kamery umiestnenej v bociaňom hniezde v Bolešove. Zdroj: Kukaj.sk

Podľa odborníčky sa na rovnakom hniezde môže v priebehu rokov usídliť aj iný alebo premiešaný pár v zmysle – kto prv príde, ten prv melie alebo silnejší vyhráva. Súboje o hniezdo teda nie sú žiadnou raritou. Väčšinou sú však tomu svojmu roky verné, nestavajú iné. Samce prilietajú zo zimovísk na hniezdiská už v marci alebo začiatkom apríla, samica priletí o niekoľko dní neskôr.

https://trencin.standard.sk/7327/medved-prenikol-do-arealu-domova-dochodcov-vyhnala-ho-vratnicka/

„Bociany sú živočíchy, ktoré sa pri výbere vhodného miesta na postavenie hniezda riadia svojimi vnútornými preferenciami. Určité faktory a zákonitosti už boli vypozorované, no pri konkrétnych prípadoch a špecifikách im do hláv nevidíme. Zvieratám pripravíte palác a oni si aj tak vyberú vedľa stojacu chatrč. Majú svoje dôvody. A keď už sa niekde usídlia, tak podobne ako niektoré iné vtáčie druhy (belorítky, dážďovníky, labute), sú na toto miesto silno viazané,” uviedla skúsená zoologička.

Ak si však myslíte, že bociany biele, podobne ako labute, vytvárajú stabilné a verné partnerstvá, pravdepodobne vás sklameme. Samička sa cestou na svoje hniezdo môže páriť aj s inými samcami, no rovnako tak môže nájsť na hniezde pri svojom partnerovi cudziu samicu.

Napriek tomu, že v ostatných dekádach môžeme citeľne pozorovať postupnú zmenu klímy aj v našich zemepisných šírkach, k zastaveniu migrácie bocianov tak skoro nedôjde. 

https://trencin.standard.sk/7013/budeme-cestovat-po-novom-stat-chce-zaviest-jednotny-cestovny-listok-pre-cele-slovensko/

„Tento pud je u nich vyvinutý evolučne, aj keď v posledných rokoch sa objavujú desiatky prípadov, kedy u nás vidíme bociany biele aj počas zimy. Bývajú to mláďatá, ktoré nestihli odletieť, prípadne zoslabnuté staršie jedince či iné bociany prelietajúce našim územím zo severných krajín. Pokým si aktívne hľadajú potravu a dokážu lietať, nie je nutné a ani možné im nejako pomôcť,” doplnila pani Michalčíková.

Ak ste zvedaví, čo sa deje v bociaňom hniezde vysoko nad korunami stromov, máme pre vás jeden tip. Hniezdenie okrídlených poslov jari možete sledovať prostredníctvom živého prenosu v priloženom linku.