Tucker Carlson, donedávna najsledovanejší moderátor USA a hviezda televízie Fox News, odvysielal nový program na Twitteri a začal hneď zostra a provokatívne. Spochybnil ústredný mediálny naratív o zodpovednosti za zničenie priehrady Kachovka na Ukrajine. Desaťminútové video sa okamžite stalo virálnym.
Témou prvej relácie nie je len samotná priehrada a zodpovednosť pripisovaná za jej zničenie či poškodenie. Témou je hlavne to, ako médiá a americký establišment k tejto téme pristupujú. Kachovka slúži ako úvodný, ale nie jediný prípad. Podľa Tuckera sa tomuto naratívu nedá veriť.
To podstatné sa totiž nedokazuje, ale len tvrdí, vlastne sa to dokazovať ani nemusí, pretože sa to považuje za samozrejmé.
Takéto správanie západných médií prirovnal Tucker k správaniu sovietskych médií v čase komunizmu, keď Rusom skresľovali obraz toho, kto sú a ako žijú Američania. Teraz sa to podľa neho deje naopak.
„Priehrada Kachovka bola v skutočnosti ruská. Postavila ju ruská vláda. V súčasnosti sa nachádza na území kontrolovanom Ruskom. Nádrž priehrady zásobuje vodou Krym, ktorý bol posledných 240 rokov domovom ruskej Čiernomorskej flotily,“ uviedol tému Carlson.
„Odpálenie priehrady môže byť pre Ukrajinu zlé, ale ešte viac to poškodzuje Rusko, a práve z tohto dôvodu ukrajinská vláda uvažovala v minulosti o jej zničení,“ pokračoval. Novinár sa pritom odvolal na decembrovú správu denníka Washington Post, v ktorej ukrajinský generál hovoril o zasadení „testovacieho úderu“ na Kachovku pomocou raketometov americkej výroby Himars.
Tucker vysmial spôsob, ako v takýchto prípadoch médiá a politici automaticky ukážu, kto je vinný. Bez dôkazov, ale s istotou: „Putin je zlý, preto robí zlé veci, je to zjavné,“ preto nič viac nemusíme dokazovať. Zelenskyj je, naopak, dobrý, „je to Winston Churchill našej generácie, ako ho nazval George W. Bush,“ a dobrí ľudia nerobia zlé veci.
Tento výklad však americký novinár sproblematizuje, keď ukáže časť videa spred dvoch týždňov, kde republikánsky senátor Lindsey Graham hovorí o amerických peniazoch, ktoré prišli na Ukrajinu, ako najlepšie minutých peniazoch „ever“. Celé video stretnutia so Zelenským je tu:
Tucker video skrátil a „najlepšie minuté peniaze“ prepojil s tým, že Ukrajinci zabíjajú Rusov. Širší kontext je síce taký, ale tie výroky zaznejú v opačnom poradí a počas mierne dlhšieho rozhovoru.
O to však nejde, Carlson ukážku použil preto, aby ukázal, s akou ľahkosťou americký republikánsky senátor hovorí o zabíjaní Rusov. Ukázal aj úryvok z vystúpenia Nikki Haleyovej na CNN, republikánky, ktorá tiež kandiduje na úrad prezidenta, ako je v záujme Ameriky, aby Ukrajina vojnu vyhrala, preto ju treba podporovať: „Víťazstvo Ukrajiny je víťazstvom nás všetkých, (…) je to v našom národnom záujme, preto musíme Ukrajinu podporovať,“ povedala.
Tucker na to reagoval smiechom. A otvoril otázku logiky a dokazovania tohto argumentu. Upozornil, že to nikto s americkými voličmi nerieši, iba ich uisťuje, že v tom musí ich vláda vytrvať do konca.
Priehrada Kachovka mu slúži ako príklad toho, kde sa tiež nič nedokazuje, len sa okamžite odsudzuje jasný vinník.
Carlsona netrápi až tak pomenovanie skutočného vinníka, ale skôr fungovanie amerických médií, politiky a vôbec demokracie. V takomto prístupe, kde diváci káblových televízii konzumujú nepreukázané správy, on vidí problém.
A tu sa dostávame k jeho novej relácii na Twitteri.
Od stredy, keď napoludnie na Twitteri svoju dlho očakávanú šou s názvom Tucker on Twitter odštartoval, jeho program videlo 100 miliónov divákov. Predtým na Foxe videlo jeho šou okolo 5 až 6 miliónov divákov.
Pilotný diel má dĺžku niečo málo vyše 10 minút, v závere však Tucker sľubuje viac, akoby malo ísť iba o ochutnávku budúceho programu. Dôležitá je pre neho sloboda slova: „Dnes sme prišli na Twitter,“ hovorí, „povedali nám, že tu nie sú žiadni gatekeeperi. Ak sa ukáže, že to nie je pravda, odídeme,“ dodal.
Anglický pojem „gatekeepers“ (doslovne „strážcovia brány,“ pozn.red.) odkazuje na osoby alebo systém, ktorý kontroluje obsah, ktorý sa vysiela alebo publikuje v médiách. V kontexte, ako o tom hovorí Tucker, by sme to mohli označiť za skrytú cenzúru.
Novinár ponúkne aj ukážky, kde tento problém vidí. Nikto podľa neho neriešil príčiny a organizovanie demonštrácií rasového hnutia Black Lives Matter, ani to, ako zbohatol alebo zomrel sexuálny predátor s dobrými kontaktmi na elitu Jeffrey Epstein, ani nejasnosti okolo útokov z 11. septembra 2001 či únik informácií, že americká armáda skúma letecký objekt, ktorý nebol zostrojený ľuďmi, prípadne pochybnosti o zabití prezidenta Kennedyho. Niektoré témy sa podľa neho neriešia, pretože si to niekto neželá.
Je teda budúcnosť Tuckera na Twitteri istá?
Zdá sa, že áno. Carlsonovu prvú reláciu zdieľal aj majiteľ Twitteru Elon Musk, ktorý napísal: „Bolo by skvelé mať na tejto platforme relácie zo všetkých častí politického spektra!,“ skonštatoval v popise multimiliardár.
Prvú reláciu si môžete pustiť tu:
Ep. 1 pic.twitter.com/O7CdPjF830
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) June 6, 2023