MARTIN - Niečo viac ako týždeň trvala neistota, či novú Univerzitnú nemocnicu sv. Martina budú stavať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Úradnícka vláda začiatkom júna úplne vyradila z plánu obnovy projekt bratislavských Rázsoch a martinský projekt zaradila do jedného balíka s ďalšími projektmi štátnych nemocníc v Banskej Bystrici, Trnave, Prešove, bratislavského Národného ústavu detských chorôb a košickej Detskej nemocnice.
Po včerajšom rokovaní vlády je už jasné, že nová Univerzitná nemocnica sv. Martina prežila klinickú smrť a jej hrubá stavba bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR spoločne s nemocnicou v Banskej Bystrici.
Vicepremiérka Lívia Vašáková začiatkom júna avizovala, že vhodné projekty bude posudzovať tím odborníkov na pôde ministerstva zdravotníctva 8. a 9. júna. „Najpripravenejšie projekty dostali novú šancu. Celá diskusia bola o tom, ktoré projekty vieme realizovať z plánu obnovy a nie o tom, ktoré projekty nemocníc sú najpotrebnejšie pre Slovensko,“ poznamenala Vašáková a v podstate tým odpovedala aj na nevyslovenú otázku, prečo oba vybraté projekty sú zo stredného Slovenska.
„Mali sme jasne nastavené parametre: čas, počet lôžok a rozpočet. Plán obnovy je jednoducho výkonnostne orientovaný nástroj a v roku 2024 musíme mať zazmluvneného zhotoviteľa hrubej stavby nemocnice a do polovice roka 2026 musí byť dokončená hrubá stavba. Toto bol hlavný parameter pri výbere,“ dodala Vašáková.
Ako ďalej doplnila, proces výberu bol nastavený odborne a transparentne. „Za účasti odborníkov z ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií sme prešli všetky projekty nemocníc, ktoré už mali za sebou hodnotenie Útvaru hodnoty pre peniaze. Zhoda na úrovni všetkých expertov bola, že len dva projekty je možné zrealizovať v rámci tých dvoch termínov, ktoré som spomínala. Tieto dva projekty sú Univerzitná nemocnica Martin a nemocnica v Banskej Bystrici,“ podotkla vicepremiérka.
Podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča vláde záleží, aby v prípade oboch stavieb nezostali len skelety, ale aby boli projekty dotiahnuté do funkčnej podoby. „Aj preto bude zabezpečené kombinované financovanie. Medicínsky projekt, ktorý v Martine existuje, napreduje ďalej s tým rozdielom, že sme museli zvoliť inú alternatívu financovania,“ uviedol Palkovič.
Tou alternatívou je kombinácia eurofondov a financií zo štátneho rozpočtu, pričom na dofinancovanie martinského projektu je potrebných niečo viac ako 70 miliónov eur. „Vieme nájsť zdroje na medicínske vybavenie z Operačného programu Slovensko, ktoré potom doplní štátny rozpočet. Aby sme sa nedostali do podobnej situácie ako v prípade Rázsoch a neúspešného tendra v Martine, určite nastavíme projektový manažment a vyhodnocovanie dielčích krokov omnoho starostlivejšie,“ upozornila vicepremiérka Vašáková.
Doplnila, že na základe nového vládneho uznesenia sa urobia zmluvy s nemocnicami, kde budú zakotvené striktné podmienky pre monitoring priebehu projektov. Jednou z podmienkou v prípade martinského projektu by mal byť najneskorší termín vyhlásenia verejného obstarávania v auguste tohto roka.