Po smrti človeka dochádza k dedičskému konaniu, na základe ktorého sa postupuje či rozdeľuje majetok. Dedenie má jasné zákonné pravidlá. Závet je jednou z možností, ako určiť pravidlá dedenia majetku, je poslednou vôľou osoby, ktorá takúto listinu počas svojho života spísala.
Aj keď nemusí ísť nevyhnutne o posledný právny úkon zomierajúcej osoby, pretože závet je možné spísať kedykoľvek počas života, účinky dokumentu nastanú až v prípade smrti spisujúceho. Pôjde teda o vyjadrenie a naplnenie jeho poslednej vôle, ako má byť naložené s jeho majetkom.
Závet má prednosť
Ako pre SITA uviedla advokátka Nikola Jurčeková, zo závetu sa dedí prioritne. Teda dedenie zo závetu má prednosť pred dedením zo zákona. Notár, ktorý prerokúva dedičstvo, vždy najskôr skúma, či poručiteľ nezanechal závet.
Pokiaľ závet neobsahuje formálne chyby a nevynecháva z dedenia takzvaných neopomenuteľných dedičov, je v zásade „nepriestrelný“. Neopomenuteľní dediči sú potomkovia. Maloletí potomkovia musia dediť celý ich zákonný nárok a plnoletí potomkovia aspoň jednu polovicu z ich zákonného nároku. Výnimkou je len prípad, keď boli potomkovia právoplatne vydedení.
Je možné aj vydediť
Závet musí byť písomný a musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy ho dotyčný podpísal. Zároveň musí byť spísaný buď vlastnoručne, prípadne inou písomnou formou, keď musí byť podpísaný aspoň pred dvomi svedkami alebo vo forme notárskej zápisnice.
Závet nemôže obsahovať žiadne podmienky, výhrady alebo príkazy. Napríklad že syn zdedí rodinný podnik len pod podmienkou, že sa rozvedie s manželkou.
V prípade, ak chce závetca vynechať z dedenia neopomenuteľných dedičov, musí ich platne vydediť. Vydedenie môže nastať len v zákonných prípadoch a tými sú:
• potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
• potomka odsúdili pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
• potomok trvalo vedie neusporiadaný život.
Listina o vydedení musí obsahovať rovnaké náležitosti ako závet a musí obsahovať aj konkrétny dôvod vydedenia.
Kedy je závet platný
Závet možno podľa advokátky napadnúť pre formálne chyby. Závet totiž musí obsahovať dátum spísania závetu, pričom ak tam tento údaj chýba, závet je neplatný. Rovnako je neplatný, ak je napísaný napríklad na počítači a dotyčný ho nepodpísal aspoň pred dvomi svedkami.
Závetca zároveň nesmie vynechať z dedenia neopomenuteľných dedičov. V prípade, ak sú podľa závetu z dedenia vynechaní a neboli platne vydedení, závet je v danej časti neplatný.
Závetom možno určeným dedičom odkázať všetok majetok alebo aj len konkrétnu vec či veci. Osoba, ktorá spisuje závet, môže napríklad odkázať určenej osobe alebo osobám len byt a zvyšok majetku sa bude dediť podľa zákona. Môže však odkázať konkrétnej osobe alebo osobám aj celý svoj majetok.
Závet niečo stojí
Podľa Jurčekovej je najistejšie, ak sa závet spíše u notára formou notárskej zápisnice, nakoľko notár ukladá závet do Notárskeho centrálneho registra závetov. Každý notár, ktorý prerokúva dedičstvo, najskôr zisťuje, či v tomto registri nie je uložený závet poručiteľa.
Cena za spísanie závetu závisí od konkrétneho notára, pohybuje sa však okolo 100 eur. „Spisovanie závetu u notára odporúčame aj pre možný výskyt formálnych chýb v závete, keď je toto riziko minimalizované,“ povedala Jurčeková.
Dokedy je závet platný
Závet, ktorý dotyčný neuložil u notára, je platný do momentu jeho zrušenia, respektíve zničenia. Napríklad roztrhaním alebo spálením. To znamená, že človek môže počas svojho života kedykoľvek zničiť svoj závet a rozhodnúť sa, že spíše nový závet alebo že závet vôbec nezanechá.
Ak ide o závet, ktorý je uložený u notára, je tiež platný do momentu jeho zrušenia. Dotyčný ho môže zrušiť tak, že napíše nový alebo ho odvolá. Odvolanie musí mať rovnakú formu, aká je potrebná pre závet.
Dôvody, prečo je závet dôležitý
Závetom stanovíte kontrolu nad rozdelením majetku. Dokument vám umožní určiť, ako sa váš majetok rozdelí medzi vašich dedičov. Bez závetu by sa majetok rozdelil podľa dedičských zákonov, ktoré nemusia zodpovedať vašim preferenciám.
Závet môže obsahovať aj osobitné pokyny alebo podmienky, ktoré chcete, aby sa splnili po vašej smrti. Napríklad môžete ustanoviť nadáciu alebo fond, ktorý podporuje určitú charitatívnu činnosť, alebo určiť špecifické použitie vášho majetku.
Text pôvodne publikovali na webe agentúry SITA. Vychádza so súhlasom redakcie.