Bidenovci chcú financovať zbrane pre Taiwan cez rozpočet pre Ukrajinu

Neutíchajúce, ba priam rastúce napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi je azda druhou najskloňovanejšou geopolitickou témou posledných mesiacov. A tak skoro ňou neprestane byť. USA totiž pred necelým týždňom ohlásili balík vojenskej pomoci pre Taiwan. A Joe Biden by chcel spraviť ešte viac, no viaže ho čas a byrokracia. Zbrojenie Tchaj-peja chce financovať prostredníctvom navýšenia rozpočtu pre Ukrajinu.

Fki1UIDWIAE5xkD Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden. Foto: President Biden/Twitter

Prezident Spojených štátov Joe Biden požiada americký Kongres o financovanie zbraní pre Taiwan prostredníctvom rozpočtu pre Ukrajinu, znie spravodajský titulok v britských novinách Financial Times. Cieľom žiadosti Bieleho domu je podľa informácií britského média urýchliť transfery zbraní do Tchaj-peja v súvislosti s rastúcim napätím medzi USA a Čínou.

Biely dom to údajne spraví v rámci žiadosti o navýšenie rozpočtu na vojenskú pomoc pre Ukrajinu, do ktorého podľa dvoch osôb oboznámených s týmto plánom zahrnie aj finančné prostriedky pre Taiwan.

Ak by Kongres návrh schválil, Taiwan by po prvýkrát získal zbrane prostredníctvom systému financovaného americkými daňovými poplatníkmi, ktorý je známy pod názvom „zahraničné vojenské financovanie“ (Foreign Military Financing, pozn. red.). Denník Financial Times doplňuje, že Biely dom by mal túto žiadosť predložiť tento mesiac a zatiaľ sa nevyjadril k tomu, v akej výške by mala byť.

Jeden mimoriadny balík vojenskej pomoci už bol schválený

Snaha Bidenovej administratívy prichádza len krátko po tom, čo Spojené štáty oznámili balík zbraní pre Taiwan v hodnote 345 miliónov dolárov. To je zatiaľ iba prvá časť pomoci v hodnote jednej miliardy dolárov, ktorú USA tento rok vyčlenili pre Taiwan priamo zo zásob Pentagónu, a to prostredníctvom mechanizmu známeho ako „prezidentská právomoc na čerpanie“ (Presidential Drawdown Authority, pozn. red.).

Tento nástroj, ktorý bol použitý aj pri financovaní vojenskej pomoci Ukrajine, je však skôr mimoriadnou možnosťou americkej vlády. Svedčí o tom fakt, že Kongres musel v rámci pomoci Ukrajine zvýšiť maximálny limit tejto možnosti čerpania zo 100 miliónov dolárov na 11 miliárd dolárov za fiškálny rok 2022.

Dlhodobá pomoc pre Taiwan prostredníctvom priameho čerpania zásob Pentagónu nepripadá do úvahy a preto sa zrak obracia k iným možnostiam.

Nesplnené sľuby

Minulý rok Senát aj Snemovňa reprezentantov drvivou väčšinou schválili návrh zákona, ktorý by umožnil poskytnúť Taiwanu vojenskú pomoc v hodnote až 10 miliárd dolárov. Plán však zastavili nezhody v otázke výdavkov. Návrh zákona o rozpočtových prostriedkoch, ktorý bol schválený koncom decembra, obsahoval len pôžičky pre Taiwan, ktoré sa musia splatiť do 12 rokov, a nie plán grantov.

Podľa Americko-taiwanskej podnikateľskej rady, protaiwanskej lobistickej skupiny, na ktorú sa odvoláva Financial Times, Tchaj-pej stále čaká na predaj a dodanie zbraní v hodnote 23 miliárd, ktoré schválili predchádzajúce administratívy USA. Niektoré predaje boli oznámené pred viac ako piatimi rokmi.

Denník Washington Post koncom zimy uviedol podobné číslo, keď informoval, že Taiwan čelí omeškaniu výzbroje v hodnote 19 miliárd dolárov, pričom čaká na kľúčové zbrane, ako sú protilodné rakety Harpoon a stíhačky F-16.

Americkí vojenskí velitelia často vyjadrovali frustráciu z pomalého transferu zbraní na Taiwan. Zrejme aj kvôli tomu sa teraz Bidenov kabinet rozhodol pre mimoriadne opatrenia.

Hodiny tikajú

Obidve rozhodnutia – zahrnúť financovanie Taiwanu do rozpočtu pre Ukrajinu a použiť prezidentskú právomoc na dodávku zbraní – zdôrazňujú podľa britských novín rastúcu naliehavosť pomoci pre ostrov vo Východočínskom mori.

„Bol by to monumentálny krok, ktorý by signalizoval, ako ďaleko je teraz americká vláda ochotná zájsť, aby zintenzívnila odstrašovanie (Číny) v Taiwanskom prielive,“ povedal Eric Sayers, výkonný riaditeľ washingtonskej konzultačnej spoločnosti Beacon Global Strategies.

„Po desaťročia sme sa rozhodli predávať Taiwanu len vojenské vybavenie, ale teraz… vidíme, že sa nasadzujú nástroje právomoci na čerpanie a zahraničné vojenské financovanie, ktoré boli úspešné aj na Ukrajine,“ dodal Sayers.

Spojenie môže pomôcť aj Ukrajine

Prípadné hlasovanie Kongresu o navýšení rozpočtu, ktorý sa bude zameriavať prevažne na novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu, bude prvou skúškou podpory Kyjeva v aktuálnom zložení Kongresu.

Zahrnutie podpory pre Taiwan, ktorý má v Kongrese veľmi silnú podporu oboch strán, do rozpočtu pre Ukrajinu môže pomôcť získať poslancov, ktorí by inak boli proti vojenskej pomoci Ukrajine.

„Pridanie dodatočného financovania pre Taiwan postaví niektorých republikánov v Snemovni reprezentantov do ťažšej pozície, keďže mnohí z tých, ktorí sú proti financovaniu Ukrajiny, sú naďalej za podporu Taiwanu,“ skonštatoval Zack Cooper, expert na bezpečnosť Ázie z think-tanku American Enterprise Institute.

Americká verejnosť neschvaľuje navyšovanie podpory pre vojnu na Ukrajine

Ako sa navyšuje podpora Ukrajiny, postupne sa mení nálada Američanov. Väčšina Američanov je dnes už proti tomu, aby Kongres USA schválil ďalšie peniaze na podporu Ukrajiny v jej vojne s Ruskom. Ukázali to výsledky prieskumu pre televíziu CNN.

Z prieskumu vyplýva, že americká verejnosť je rozdelená v otázke podpory pre Ukrajinu. Kongresmani by nemali súhlasiť s ďalšími financiami na podporu Ukrajiny podľa 55 percent Američanov, 45 percent to, naopak, podporuje. Celkovo 51 percent Američanov sa domnieva, že USA jej už dostatočne pomohli, podľa 48 percent by mali urobiť viac.

Pri konkrétnom druhu pomoci má väčšiu podporu Američanov získavanie spravodajských informácií (63 percent) a vojenský výcvik (53 percent) než poskytovanie zbraní (43 percent) či účasť amerických jednotiek v bojových operáciách (17 percent).

Väčšina Američanov sa obáva, že vojna Ruska na Ukrajine ohrozí národnú bezpečnosť USA (56 percent), povedie k zvýšenému ohrozeniu demokracie v iných krajinách (65 percent), ruským útokom na iné štáty (64 percent) alebo k širšej vojne v Európe (59 percent). To všetko sa deje v čase, keď Amerika postupne vstupuje do predvolebnej kampane. Prezidentské voľby sa budú konať v novembri 2024, predtým nás čakajú stranícke primárky.