Prvotné haló okolo správ, že do Kyjeva poputuje od západných spojencov kazetová munícia, postupne utíchlo. Jej používanie prestáva byť tabu. A to na oboch stranách frontu. Len sa o tom akosi veľmi nepíše.
Spojené štáty 7. júla ohlásili, že Ukrajine poskytnú kontroverznú kazetovú muníciu, o ktorú Kyjev požiadal už skôr. Okolo správnosti tohto kroku sa spustila polemika. Zhruba dva týždne po schválení dodávky sa objavili správy, že bola Ukrajincami aj prvýkrát použitá. Rusi ju pritom podľa viacerých zdrojov bežne používali už od začiatku invázie na Ukrajinu.
Spravodajca BBC citoval hovorcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho, ktorý vtedy uviedol, že prvé ohlasy naznačujú, že sa munícia používa „efektívne“ na ruské obranné pozície a operácie.
Už dva a pol týždňa (odkedy ňou Ukrajinci prvýkrát strieľali) sa však otázka používania kazetovej munície na ukrajinskom fronte v zahraničných ani slovenských médiách akosi nespomína. Veľké množstvo videí na Twitteri však ukazuje jej bežné využívanie. Z množstva materiálov sa dokonca zdá, že ju v týchto dňoch vo väčšej miere využívajú zložky pod vlajkou Kyjeva.
Ukrajina sa kazetovej munície neštíti
V nedeľu kolovalo sociálnou sieťou video, ktoré zachytáva ruských vojakov, ako na nosidlách vlečú svojho zraneného spolubojovníka a pomaly sa trmácajú vedľa riedkeho pásu lesa. Na ďalších záberoch potom vidno, ako neďaleko nich vybuchne strela, a okolo nej desiatky ďalších. Zo záznamu nie je jasné, či vojaci útok prežili.
What the heck. There is only ONE version and ONE communique of the video on Telegram, clearly stating it was a Ukrainian cluster attack on a Russian medevac.
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) August 6, 2023
Then, Ukrainian activists edited the video and reposted it, only to confuse me on Twitter.
No more comment. pic.twitter.com/7zYwSg2CNU
Na ďalšom videu, ktorým sa zrejme pochválil ukrajinský vojak, je možné pozorovať, ako v priestore za pásom lesa niečo mnohokrát vybuchlo, pričom explózie sa uskutočnili naraz a na pomerne veľkej ploche.
Up until now, we have seen images of cluster munitions being used by the AFU but only one or two rounds at a time. This video shows what can easily be called a "massive" cluster munition strike on a Russian position. If they are from 155mm arty, this is a very good sign of the… pic.twitter.com/ONKi091vpL
— OSINT (Uri) 🇺🇦 (@UKikaski) July 30, 2023
„Ukrajinské ozbrojené sily dnes v noci údajne použili kazetovú muníciu proti Vorošylovskému okresu v Doneckej oblasti, čím spôsobili škody na niekoľkých obchodných budovách, ako aj na Ekonomickej a obchodnej univerzite, ktorá v súčasnosti tiež horí,“ komentoval ďalšie video s horiacimi budovami vojenský kanál OSINTdefender.
The Ukrainian Armed Forces are reported to have utilizing Cluster Munitions tonight against the Voroshylovskyi District in the Donetsk Region causing Damage to several Commercial Buildings as well as the the University of Economic and Trade which is also currently on Fire. pic.twitter.com/nxjp7QB80L
— OSINTdefender (@sentdefender) August 5, 2023
Aký je rozdiel oproti konvenčnej munícii a kde spočíva hlavný problém
Kazetová munícia oproti tej konvenčnej neobsahuje iba jednu výbušnú hlavicu, ale niekoľko desiatok až stoviek malých „bômb“. Tie sa postupne vysypávajú nad nepriateľským územím a zasahujú podstatne väčšiu plochu než konvenčné zbrane.
Cluster munition falling on the heads of Russian infantry in Vodyane, southeast of Avdiivka. pic.twitter.com/YtUg57uHtU
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) August 3, 2023
I keď patrí k najefektívnejším typom munície, najmä v prípade, že je potrebné zasiahnuť rozsiahlejšiu plochu so statickými cieľmi, mnohé štáty deklarovali, že ju nebudú používať. V obývaných oblastiach môže veľmi ľahko spôsobiť smrť civilistov, keďže je menej presná a strelu omnoho viac ovplyvňuje faktor počasia.
Tento typ munície je aj preto len veľmi zriedkavo využívaný pri obrane vlastnej krajiny. Vojenský expert Vladimír Kavický nedávno pre Štandard uviedol, že „ak sa takéto zbrane použijú v obývaných oblastiach alebo v ich blízkosti, môžu predstavovať značné nebezpečenstvo pre civilistov už počas útoku aj v období bezprostredne po útoku“. Problémom je podľa neho to, že veľká časť munície môže ostať v teréne nevybuchnutá.
„Publikované odhady miery zlyhania týchto zbraní v nedávnych konfliktoch sa pohybovali od 7 percent do 40 percent v závislosti od konštrukcie. Rozsiahle používanie týchto zbraní viedlo k tomu, že krajiny a regióny, kde sa takáto munícia použila, boli zamorené desiatkami tisíc a niekedy aj miliónmi kusov nevybuchnutej a vysoko nestabilnej submunície,“ upozornil expert.
Obe bojujúce krajiny nie sú signatármi dohody o nepoužívaní tohto typu munície, rovnako ako ani USA. Napriek tomu stále existujú aktivisti na oboch stranách, ktorí sa stále snažia manipulovať s obrazom vojny, ktorá prebieha na západe Ukrajiny. A nemusia to byť len ruskí trollovia.
Nemecký proukrajinský vojnový reportér Julian Röpcke v komentári k videu, na ktorom Ukrajinci strieľali kazetovou muníciou na pozície ruských vojakov prenášajúcich zraneného kolegu, uviedol, že po zhliadnutí tohto videa na sociálnej sieti Telegram, ho údajne zmiatli verzie vyskytujúce sa na Twitteri. Štandard však jeho tvrdenia nedokázal nezávisle overiť.
„Na Telegrame je len jedna verzia a jedna správa s videom, ktoré jasne potvrdzuje, že išlo o ukrajinský kazetový útok na ruských vojakov s nosidlami. Potom ukrajinskí aktivisti video upravili a preposlali, len aby ma zmiatli na Twitteri,“ tvrdí Röpcke.