|   2023-08-09 13:18:46

Poľsko pošle na hranicu s Bieloruskom posily – ďalších 2000 vojakov

Wasik dodal, že rozhodnutie poslať vojakov padlo počas diskusií na zasadnutí výboru Rady ministrov pre národnú bezpečnosť a obranu.

Vyslanie oznámili po množiacich sa prejavoch agresie voči poľským bezpečnostným silám, podnikaným z Bieloruska.

Silnejú tiež obavy, že bieloruské úrady sa znovu pokúsia pretlačiť migrantov cez hranicu, ako to urobili počas migračnej krízy v roku 2021, keď sa násilím snažili do Poľska dostať stovky ľudí.

Teraz sa na poľsko-bieloruskej hranici nachádza približne 2000 vojakov, ktorí pomáhajú stovkám policajtov a príslušníkov Pohraničnej stráže.

Veliteľ poľskej Pohraničnej stráže pôvodne žiadal ďalších 1000 vojakov, ale minister obrany Mariusz Blasczak a bezpečnostný výbor sa rozhodli tento počet zdvojnásobiť, priblížil Wasik.

Podľa námestníka ministra vojaci dorazia na hranicu do dvoch týždňov, aby pomohli Pohraničnej stráži v Podleskom a Lubelskom vojvodstve.

Podľa Wasika tlak v poľsko-bieloruskej pohraničnej oblasti narastá, ale nie je porovnateľný s tlakom spred dvoch rokov. Poznamenal, že všetky pokusy o ilegálne prekročenie hranice sú organizované a pripravované bieloruskými službami. Táto činnosť má destabilizovať región.

"Keby bola na druhej strane skutočná pohraničná stráž, a nie prevádzačská služba, tieto pokusy o prekročenie (hranice) by vôbec neexistovali," dodal Wasik.

Poľsko nedávno varovalo, že hrozia provokácie zo strany Bieloruska a riziko predstavuje aj ruská žoldnierska spoločnosť Vagnerova skupina, ktorá sa v súčasnosti v Bielorusku nachádza, píše agentúra AFP.

Podľa poľskej Pohraničnej stráže sa do Poľska z Bieloruska pokúsilo zatiaľ tento rok dostať 19.000 migrantov, pričom za celý rok 2022 to bolo 16.000 migrantov. Len minulý mesiac sa snažilo prekonať túto hranicu vyše 4000 migrantov.

(tasr)