Prihlásiť sa

Vražedné zdravotníctvo v Británii: NHS je posvätná krava, ktorá sa nekritizuje

Archívna fotografia z pochodu na obranu NHS v roku 2017. Podľa Britov je NHS najlepší zdravotný systém na svete. Zdroj: flickr.com Archívna fotografia z pochodu na obranu NHS v roku 2017. Podľa Britov je NHS najlepší zdravotný systém na svete. Zdroj: flickr.com

Prípad vrahyne Lucy Letbyovej šokoval celú Britániu. Tridsaťtriročnú zdravotnú sestru, ktorá pôsobila na novorodeneckom oddelení, uznali za vinnú z vraždy siedmich detí a z pokusu o vraždu ďalších šiestich. Odsúdená bola na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Letbyová je za smrť nemluvniat priamo zodpovedná.

Počas súdu však vyšlo najavo, že lekári varovali vedenie nemocnice pred Letbyovou dávno predtým, ako ju začala vyšetrovať polícia. Vedenie však odmietalo konať a považovalo väčšiu úmrtnosť novorodencov v čase, keď mala službu Letbyová, iba za náhodu. Za iných okolností by vedenie mohlo mať aj pravdu. V britskom zdravotníctve sú totiž škandály so zanedbaním starostlivosti skôr pravidlom než výnimkou. S prípadom Letbyovej ich spája úplný nezáujem nemocničného manažmentu.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami