Prihlásiť sa

Progresívci sú pripravení rokovať s proeurópskymi a demokratickými stranami, uviedol Šimečka

Michal Šimečka, predseda PS. Foto: TASR/Pavel Neubauer Michal Šimečka, predseda PS. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) je po parlamentných voľbách pripravené rokovať so všetkými politickými stranami, ktoré sa dostanú do parlamentu, ctia si demokratické princípy, ľudské práva, právny štát a sú proeurópske. Zo spolupráce PS vylučuje Smer a fašistické strany. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda hnutia Michal Šimečka.

PS chce spolupracovať so stranami, ktoré si ctia právny štát aj v zmysle zachovania nezávislosti a autonómie kľúčových inštitúcií ako Špecializovaný trestný súd, špeciálna prokuratúra a Policajný zbor. „Tak, aby boli došetrené všetky kauzy, najmä smerácke kauzy z minulosti,“ doplnil Šimečka. Za proeurópske považuje strany, ktoré vidia Slovensko ako partnera v silnej EÚ a NATO.

Hnutie sa po voľbách bude riadiť zaužívaným princípom, že najsilnejšia koaličná strana nominuje predsedu vlády.         

Šimečka zdôraznil, že nadchádzajúce voľby považuje za najzásadnejšie od volieb v roku 1998. „Bude sa v nich rozhodovať, či sa vydáme cestou k lepšej budúcnosti alebo naopak cestou do minulosti, medzinárodnej izolácie a rozkladu demokratických princípov,“ skonštatoval.

PS apeluje sústrediť sa na presviedčanie nerozhodnutých. Tí podľa hnutia rozhodnú o tom, kto bude zostavovať vládu.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.

(tasr)