Generál Syrskyj: Ukrajinské oddiely pri Bachmute zlikvidovali elitné ruské brigády

APTOPIX Russia Ukraine War Ukrajinskí vojaci v sobotu 12. augusta 2023 strieľajú z mínometov smerom k ruským pozíciám na frontovej línii neďaleko mesta Bachmut v Doneckej oblasti na Ukrajine, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Ukrajinská armáda v pondelok ohlásila, že v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zničila niekoľko
elitných ruských brigád. Podľa agentúry DPA o tom informoval ukrajinský generál Olexandr Syrskyj, ktorý velí ukrajinským pozemným silám a v uplynulých dňoch oznámil oslobodenie obcí Andrijivka a Kliščijivka v blízkosti mesta Bachmut.

„V bojoch v oblasti Bachmutu sa podarilo poraziť niektoré z najlepších jednotiek nepriateľa. Boli rozdrvené a úplne stratili svoju bojaschopnosť,“ uvádza sa v Syrského vyhlásení z pondelka.
Išlo o jednotky 72. motostreleckej brigády a 31. a 83. výsadkársku brigádu.

Syrskyj tiež uviedol, že ukrajinské jednotky pokračujú v postupe a úspešne prerazili ruskú obrannú líniu. Zdôraznil súčasne, že celková situácia na východnom fronte je zložitá. Podľa neho sa Rusko nevzdalo plánu obnoviť útoky smerom na mestá Kupiansk a Lyman na východe Ukrajiny.

Agentúra DPA vo svojej správe pripomenula, že tvrdenia aktérov bojov nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

O mesto Bachmut v Doneckej oblasti sa intenzívne bojuje už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára 2022. Ruské jednotky sa Bachmutu zmocnili v máji, ale Ukrajina po začatí svojej protiofenzívy – v júni – získala späť približne 50 štvorcových kilometrov územia v okolí tohto mesta.

(tasr)


Ďalšie články