Šéf obrany Spojených štátov ocenil pokrok Ukrajiny na bojisku a potvrdil príchod tankov Abrams

Tanky M1 Abrams. Foto: TASR/AP Tanky M1 Abrams. Foto: TASR/AP

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok ocenil pokrok Ukrajiny v jej protiofenzíve proti Rusku a uviedol, že Kyjev čoskoro dostane americké tanky Abrams M1. TASR správu prevzala z agentúry AFP a oficiálnej webovej stránky amerického rezortu obrany.

„Ukrajinská protiofenzíva pokračuje v stabilnom postupe smerom vpred a smelí ukrajinskí vojaci prerážajú ťažko opevnené línie ruskej armády,“ povedal Austin pred 5. stretnutím členov tzv. kontaktnej skupiny pre Ukrajinu.

Pokrok Ukrajiny označil za potvrdenie bojového ducha obyvateľov. Pripomenul, že úspechy krajiny závisia aj od podpory členských krajín kontaktnej skupiny a jej záväzok bude v ďalších bojoch dôležitý.

USA a ich partneri podľa Austina prisľúbili Ukrajine viac než 76 miliárd dolárov vo forme priamej bezpečnostnej pomoci na podporu jej obrany.

Americký minister obrany tiež povedal, že Ukrajina čoskoro od Spojených štátov dostane nové tanky typu Abrams M1. Washington tieto stroje Kyjevu prisľúbil začiatkom tohto roka v rámci bezpečnostnej pomoci v hodnote viac než 43 miliárd dolárov.

(tasr)


Ďalšie články