Za uplynulých 14 hodín bolo na Slovensku druhé najsilnejšie zemetrasenie na svete

V noci z pondelka na utorok zasiahlo územie Slovenskej republiky pomerne silné zemetrasenie. Epicentrum otrasov bolo na východe krajiny, v okrese Vranov nad Topľou. V porovnaní s celým svetom bolo zemetrasenie na našom území druhé najsilnejšie za uplynulých 14 hodín. Do úvahy berieme údaje do 10:00 dnešného dňa. Zemetrasenie je zároveň jedno z najsilnejších v novodobej histórii Slovenska.

Poškodený dom po zemetrasení v obci Ďapalovce Poškodený dom v obci Ďapalovce. Foto: TASR/Maroš Černý

Ako informovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, doteraz nezaevidovali následky na živote a zdraví. Došlo však k výpadkom elektriny a narušeniam niektorých domov. Epicentrum bolo v obci Ďapalovce. „Oddelenie seizmológie Slovenskej akadémie vied manuálne interpretovalo prvotné automatické dáta. Sila zemetrasenia – 4,9 lokálneho magnitúda, hĺbka 17,8 km, epicentrum v k. ú. obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou,“ informovalo ministerstvo vnútra. Hypocentrálna hĺbka bola 17,8 km.

Európske stredomorské seizmologické centrum nameralo na Slovensku zemetrasenie s magnitúdou 5. Pri nameraných hodnotách nad 5 stupňov lokálnej magnitúdy môžu už slabšie postavené budovy spadnúť.

Zemetrasenie na východe krajiny je jedno z najsilnejších v novodobej histórii Slovenska, ako uviedol Ústav vied o zemi SAV. Ak sa potvrdí, bude najsilnejšie za uplynulých 80 rokov. Doposiaľ najsilnejším zemetrasením na území dnešnej Slovenskej republiky je zemetrasenie v Komárne z roku 1763. Vtedy spadlo viac ako 200 budov. Podľa portálu iMeteo.sk malo magnitúdu 6,3.

Mapa zemetrasení za uplynulých 24 hodín. Zdroj: csem.org

Silnejšie bolo len v Afganistane

Na grafe Európskeho stredomorského seizmologického centra bolo zemetrasenie na Slovensku za uplynulých 14 hodín druhé najsilnejšie na celom svete. Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie bolo v Afganistane, kde v jeho západnej časti namerali 5,1 lokálnej magnitúdy. Afganistan je však štát, kde sa zemetrasenia vyskytujú často. Podľa údajov bolo na Slovensku cítiť zemetrasenie v okruhu 200 kilometrov.

Najsilnejšie zemetrasenia za 24 hodín do 10:00. Zdroj: Európske stredomorské seizmologické centrum/emsc.eu
Epicentrá zemetrasení na Slovensku. Zdroj: imeteo.sk

V okrese Trenčín zatiaľ naposledy zaznamenali zemetrasenie v roku 2018 v okolí Trenčianskych Teplíc. Vtedy namerali magnitúdu 2,9.