Stav verejných financií je vo veľmi zlom stave. A podľa hlavného ekonóma Tatra banky Róberta Pregu žijeme vo veľkej neistote tak dlho, že sme si na to už zvykli. Podľa neho sa čas na nápravu kráti.
„Ešte relatívne nedávno si Slovensko vedelo požičať za mínusové sadzby, už teraz si požičiavame skoro tak draho ako Gréci,“ povedal na tohtotýždňovom ekonomickom webinári Prega. Bez konsolidácie verejných financií to s našou ekonomikou podľa neho nevyzerá dobre. „Verejné financie sú v zlom stave a nemáme žiadneho žolíka, ktorý by to ľahko vyriešil,“ skonštatoval Prega.
Najlepšie obdobie na konsolidáciu verejných financií bolo podľa neho do roku 2019. Opatrenia prijaté na konci roka 2019 otvorili nožnice od roku 2020. Ďalšia vláda pokračovala v novom trende. A vyhovárať sa na to, že sa nevedelo, že príde kríza, nie je podľa Pregu na mieste. „Rýchlo sa nám situácia pokazila a z dlhodobého problému sa stal akútny problém,“ poznamenal analytik.
Hypotéky sú drahšie ako priemer
Ak by Slovensku agentúry znížili rating, zrejme by sa nám predražil dlh. Finančné trhy sa už teraz správajú, ako keby sme mali rating znížený. Zníženie predraží aj zdroje pre banky, čo predraží úverovanie.
„Už teraz sú slovenské hypotéky drahšie ako priemer eurozóny,“ hovorí analytik. Slovensko bolo podľa neho dlho v pozícii, že hypotéky patrili medzi najlacnejšie a tieto časy sa už nevrátia. Drahšie úvery zároveň podľa Pregu spomalia ekonomiku. Horšia by však bola podľa neho strata dôvery investorov a štát by mohol stratiť schopnosť požičiavať si na finančnom trhu.
Škrtnutie štedrých dávok
Potrebný je konsolidačný plán, ktorý by mal byť predstavený najneskôr v prvom kvartáli, aby priniesol signál pre investorov. „Nemáme na to, čo sme si nakreslili a poschvaľovali, kľúčovým bodom je priznať si to,“ hovorí Prega. Bude potrebné škrtnúť niektoré štedré dávky. A ani bez zvýšenia daní to podľa neho zrejme nepôjde. Aj prepúšťanie v štátnej a verejnej správe by malo byť na stole.
No štát by nemal škrtať investície, je potrebné práveže pridať objem investícií. Konsolidácia zákonite uberie z ekonomického rastu a dotkne sa každého. „Dá sa očakávať, že vláda škrtne investície a zvýši priame dane,“ dodal Prega.
Text pôvodne publikovali na webe agentúry SITA. Vychádza so súhlasom redakcie.