HALIČ – Stará a už nevyužívaná materská škola v obci Halič pri Lučenci bude mať čoskoro nové využitie. Mení sa na pamätný dom maliara Tivadara Kosztku Csontváryho, ktorý v tejto dedine niekoľko rokov pôsobil ako lekárnik. Stav obnovy samospráva prezentovala počas ukončenia príslušného projektu v piatok 27. októbra 2023.
„Samotný objekt je po stavebnej stránke dokončený na 98 percent. Čaká nás ešte úprava areálu pamätného domu, kde by mala vzniknúť oddychová časť. Návštevníci sa môžu tešiť aj na expozície z dejín obce a, samozrejme, nájdu tu informácie a ukážky tvorby Csontváryho,“ avizoval starosta Alexander Udvardy.
Ako ďalej spomenul, celá expozícia bude mať interaktívne prvky. „Aby sa návštevník dokázal nielen informovať, ale aj zahrať a zažiť Csontváryho i najvýznamnejšie okamihy obce,“ zdôraznil starosta.
Finálnym cieľom je podľa neho vytvoriť z objektu kultúrno-spoločenské centrum s kaviarňou, detským ihriskom a priestorom na tvorivé dielne a workshopy. „Verím, že to naštartuje cezhraničnú spoluprácu a bude to o výmene skúseností a kultúry,“ podotkol Udvardy.
Aj z tohto dôvodu má samospráva zámer sprístupniť pamätný dom sedem dní v týždni. „Aby popri Haličskom zámku, ktorý nám sem do obce láka návštevníkov, dokázali u nás stráviť viac času,“ vyzdvihol starosta, podľa ktorého vďaka projektu vznikne aj šesť nových pracovných miest.
Peniaze získala samospráva vo forme dotácie viac ako 800 000 eur z programu Interreg. „Prostriedky z toho projektu sme už vyčerpali, ale pokračujeme v dokončovaní expozície aj z prostriedkov získaných z regionálneho príspevku v rámci akčného plánu rozvoja najmenej rozvinutých okresov. Expozícia je hotová asi na 60 percent, takže ešte stále je na čom pracovať,“ povedal Udvardy s tým, že všetky práce by mali byť hotové v decembri.
V Haliči ešte stále stojí aj pôvodná Csontváryho lekáreň, ale keďže táto stavba je v súkromných rukách, samospráva sa rozhodla vytvoriť pamätný dom práve z nevyužívanej škôlky.
Tivadar Kosztka Csontváry sa narodil v roku 1853 v Sabinove. Študoval v Prešove a v Budapešti, neskôr sa stal lekárnikom v Spišskej Novej Vsi. V Haliči pôsobil niekoľko rokov tiež ako lekárnik a aj keď z dediny odišiel žiť inam, podľa Udvardyho sa do nej vracal každú zimu. „Práve na povale jeho lekárne sa našla zhruba tretina jeho v súčasnosti známych obrazov,“ doplnil starosta Haliče.
Ako pre portál Mynovohrad.sme.sk uviedla riaditeľka Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci Iveta Kaczarová, Csontváry bol zvláštny človek a aj jeho obrazy ukazujú čudný, snový svet.
„Keď z Haliče odišiel, nový majiteľ z povaly vyhadzoval jeho plátna a pálil ich. Niektoré sa použili ako prestrešenie kurína. Zlikvidovali sa vtedy úžasné diela,“ podotkla riaditeľka.
Svet tak prišiel o diela neoceniteľnej umeleckej a vysokej finančnej hodnoty. Veď ako uvádza aukčná spoločnosť Darte na svojej stránke Dartesro.sk, Csontváryho obraz Stretnutie milencov sa vydražil za vyše milióna eur.
Csontváry mal osobitý štýl, ktorý odborníci niekedy zaraďujú k expresionizmu, postexpresionizmu, ale aj symbolizmu a magickému realizmu. Počas života sa však uznania nedočkal a zomrel sužovaný prejavmi schizofrénie. V súčasnosti je veľmi uznávaný v Maďarsku, u nás je takmer neznámy.
Do dnešných čias sa zachovalo asi sto jeho obrazov a dvadsať kresieb. Na Slovensku je ich len zopár, NMG vlastní hneď dva – jednu maľbu krajiny a známy obraz Volavka, ktorý do metropoly Novohradu chodieva obdivovať veľa maďarských turistov.