Väčšina Slovákov suší úspory na bežných účtoch. Za rok preto stratili niekoľko miliónov eur

Najčastejší spôsob sporenia ľudí je naďalej odkladanie si peňazí na bežnom účte v banke. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre finančnú skupinu Partners.

pexels-maitree-rimthong-1602726 Viac ako polovica Slovákov, ktorí si v domácnosti sporia, uvádza výšku mesačnej nasporenej sumy do 150 eur. Ilustračná foto: Maitree Rimthong / pexels.com

Z peňazí vám ukrajuje inflácia

Tento spôsob využívajú takmer tri štvrtiny opýtaných. Viac ako polovica Slovákov si stále odkladá peniaze aj doma a necelá polovica na sporiacom účte v banke. Ďalšia tretina opýtaných si sporí na dôchodok v treťom pilieri, štvrtina má investičné životné poistenie a viac ako pätina sporí na termínovanom vklade v banke.

Menej využívané je investovanie do akcií, fondov, dlhopisov a investovanie do iných nástrojov, ako sú drahé kovy či kryptomeny. Odkladanie peňazí doma alebo na bežnom účte v banke nielenže neprináša zárobok, ale ukrajuje z nich aj vysoká inflácia.

„Na bankových účtoch majú Slováci dlhodobo až 45,75 miliardy eur, inflácia im z týchto úspor za rok ukrojila približne 4,5 milióna eur. Peniaze na bežných bankových účtoch nezarábajú, dôvodom sú nízke úrokové sadzby,“ upozorňuje finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.

Šetriť nie je problém

Viac ako polovica Slovákov, ktorí si v domácnosti sporia, uvádza výšku mesačnej nasporenej sumy do 150 eur. Najčastejšie je výška mesačnej nasporenej sumy do 50 eur a rovnaká skupina opýtaných si dokáže mesačne odložiť v rozmedzí od 51 do 100 eur. Vyjadrilo sa tak 23 percent opýtaných. Len 3 percentá si mesačne odložia viac ako 500 eur.

„Často sa stretávame s reakciou ľudí, že nemajú z čoho šetriť. Zo skúseností však vieme, že odkladať si peniaze a začať šetriť nakoniec nie je po dôkladnej analýze rozpočtov domácností problém,“ hovorí odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners Andrea Kasanická Straková.

Dobrá správa podľa nej je, že pri kúpe oblečenia, obuvi či návšteve kina radšej ľudia platia výdavky zo svojho vrecka a vyhýbajú sa pôžičkám. Vyjadrilo sa tak 95 percent opýtaných. Naopak, v prípade nákupu finančne náročnejších vecí uprednostňujú Slováci skôr požičanie si peňazí, a to hlavne na kúpu auta alebo bytu.

Text pôvodne publikovali na webe agentúry SITA. Vychádza so súhlasom redakcie.


Marxistická interpretácia požiadavky na rovnakú odmenu za rovnakú prácu poškodzuje ekonomiku. Otvára priestor, aby štát neprimerane vstupoval do súkromných vzťahov. Napríklad britský pracovný tribunál núti spoločnosť Next odmeňovať predavačky rovnako ako skladníkov.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac

Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac