FIĽAKOVO – Problematika ľudí bez domova je jednou z oblastí, na ktoré sa pri svojej práci zameriavajú príslušníci Mestskej polície (MsP) Fiľakovo v okrese Lučenec. Na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informoval náčelník MsP Gabriel Benčik v rámci svojej správy o činnosti MsP za obdobie II. štvrťroka 2023.
„Podobne ako iné mestá, aj Fiľakovo rieši problematiku ľudí bez domova a osôb so sklonmi k asociálnemu správaniu. Svojím správaním, zanedbanou osobnou hygienou a požívaním alkoholu na verejných priestranstvách spôsobujú pohoršenie a obťažujú občanov,“ uviedol Benčik.
Mnohé spôsoby správania týchto osôb však podľa neho nie je možné zadefinovať ako priestupok. „Navyše, sú to ľudia často bez bydliska, nepracujúci, bez bez akýchkoľvek príjmov, ktorí nedisponujú ani hmotným majetkom. Najmä preto v prípade zistenia priestupku uloženie sankcie nie je možné, respektíve neprináša očakávanú nápravu,“ skonštatoval Benčik.
Skutočnosť, že ich zovňajšok a správanie v majoritnej časti obyvateľstva vzbudzujú pohoršenie, nie je podľa neho dostatočný legitímny dôvod na ich sankcionovanie. „Pritom recidíva z ich strany vo verejnosti môže navodzovať dojem, že činnosť mestskej polície je nedostatočná. Treba však mať na pamäti, že existencia bezdomovcov a osôb so sklonmi k asociálnemu správaniu s nižším sociálnym statusom nie je produktom bezpečnostných zložiek, ale vyústením sociálnej situácie jednotlivca a schopnosťou spoločnosti zachytiť túto skupinu občanov do sociálnej siete,“ podotkol náčelník.
Na zmiernenie obťažovania občanov bezdomovcami je podľa neho možné zo strany MsP využiť len inštitút organizácie výkonu služby v problematických miestach. „Faktom je, že našou činnosťou, keď tieto osoby z jednotlivých miest boli vykázané, nedochádzalo k redukovaniu ich počtu, ale iba na určitú krátku dobu k teritoriálnemu presunu do inej časti mesta, kde však ich prítomnosť bola takisto negatívne vnímaná a za krátku dobu oznamovaná ďalšími nespokojnými občanmi,“ zdôraznil.
Ako dodal, osobne dal analyzovať všetky takéto osoby – kto sú a odkiaľ pochádzajú. „Dospel som k tomu, že veľká časť z nich nie sú skutočne bezdomovci, ale disponujú u nás v meste pobytom. Nebývajú teda vyslovene na ulici, ale majú kde prespať,“ upozornil Benčik.
Práve v tomto smere bola prijatá zmena v spôsobe riešenia týchto protispoločenských deliktov, ktorá by podľa Benčika v budúcnosti mohla byť nápomocná pri riešení spomínaného problému. „Ide o to, že doposiaľ sme tieto osoby z verejných priestranstiev vykazovali, ale o chvíľu boli naspäť. Teraz sa ich snažíme viesť k tomu, aby sedenie pri poháriku absolvovali vo svojich príbytkoch a obydliach,“ vysvetlil.
Policajti ich nabádali aj k tomu, aby požívali alkoholické nápoje v krčmách a podobných zariadeniach, ale podľa Benčika to kategoricky odmietajú, pretože alkohol je tam podstatne drahší, ako si ho vedia kúpiť v obchodoch.
„Naším cieľom je vytvoriť v nich návyk vzájomného stretávania ‚pri poháriku‘ v ich vlastných príbytkoch, čím by sa mohol znížiť aj počet deliktov znečistení verejného priestranstva ľudskými výlučkami,“ doplnil náčelník v správe.
Hodnotiť výsledok zmeneného prístupu riešenia problému je podľa neho vzhľadom na krátku dobu od jeho zavedenia je predčasné. „Ešte viac efektivity však od neho očakávam po spustení nového projektu bývalej miestnej občianskej a poriadkovej služby,“ zakončil Benčik.
Vo Fiľakove riešili pred zhruba dvoma rokmi výrazný a dlhšie trvajúci problém s hromadnými bitkami, ktoré sa diali hlavne v blízkosti dvoch miestnych barov. Podľa náčelníka však v poslednom období nedošlo k žiadnemu vážnemu ani hromadnému narušeniu verejného poriadku.