Ruský expert: Americké systémy ATACMS v rukách Ukrajincov vyraďujú obrovskú masu našej pechoty

atacms ATACMS. Foto: Wikipedia

Hoci podľa ruského prezidenta raketové systémy ATACMS dodané Ukrajine zo strany USA nemali mať vplyv na vojnu, zo strany ruských expertov sa objavujú aj opačné stanoviská.

Inštruktor ruských trestaneckých jednotiek Storm-Z, dôstojník Sviatoslav Golikov, priznal, že raketové systémy dlhého doletu ATACMS, dodané Ukrajine od USA, spôsobujú ruskej armáde vážne problémy. K téme sa vyjadril v utorok na svojom telegramovom účte. Na jeho slová upozornil americký týždenník Newsweek.

Golikov tvrdí, že kontroverzná kazetová munícia, ktorou sú tieto rakety vyzbrojené, v súčasnosti „vyraďuje obrovskú masu našej pechoty,“ na čo sa podľa jeho názoru viažu ďalšie negatívne faktory.

„Pechota trpí na bojisku ťažkými nadmernými stratami, čo má za následok narušenie bojových misií, navyše to preťažuje evakuačnú logistiku a vojenskú zdravotnícku infraštruktúru,“ konštatuje.

Rýchly úbytok pechotných jednotiek spolu s preťažením nemocníc podľa Golikova následne vedie k tomu, že sa muži masovo vracajú do akcie v podstate neliečení a často s malými poraneniami v mäkkých tkanivách, ktoré neboli úplne zahojené.

Vysoký účinok za malú cenu

Kazetová munícia odpaľovaná systémami ATACMS sa podľa experta navyše vyznačuje „veľmi priaznivým pomerom medzi použitým množstvom a rozsahom poškodenia pechoty spôsobeným paľbou“.

V súvislosti s touto muníciou Golikov skloňuje aj pojmy ako „game changer“ [anglický termín pre zlomový faktor, ktorý mení hru, pozn. red.] alebo „wunderwaffe“ [nemecký termín pre „zázračnú zbraň“, ktorý počas druhej svetovej vojny zaviedli nacisti, pozn. red.].

„Vyčerpať a vykrvácať nepriateľa v obrane a potom mohutnými protiútokmi zrútiť front by bol v prípade jeho realizácie skvelý plán. Faktom však je, že sme sa pri ňom vyčerpali a vykrvácali aj sami,“ rekapituluje kontrast medzi ruskými plánmi a realitou na bojisku.

Munícia v munícii

Kazetová munícia je špecifický typ munície, ktorý nemá jednu naplň výbušniny, ale obsahuje niekoľko desiatok až stoviek malých komponentov, takzvaných submunícií.

„Pre laika môžeme zjednodušene povedať, že letecká kazetová bomba, hlavica rakety alebo delostrelecká strela ma v sebe veľa malých akoby bombičiek, ktoré vypadávajú postupne nad terénom. Používajú sa v kumulatívnych, zápalných a trieštivých verziách,“ vysvetlil v tohtoročnom rozhovore pre Štandard vojenský expert Vladimír Kavický.

Podľa Putina nemal mať ATACMS vplyv na vojnu

Správy o tom, že Američania dodajú Ukrajincom túto muníciu, sa objavili v septembri 2023. O dodaní striel dlhého doletu s odvolaním na štyri nemenované americké zdroje najprv informovala stanica NBC News. Denník Washington Post neskôr napísal, že má ísť práve o strely ATACMS vyzbrojené kazetami. Neskôr sa tieto informácie, o ktorých sa špekulovalo už mesiace predtým, potvrdili.

Vzhľadom na veľký dosah tohto systému (ktorý môže byť v závislosti od podmienok až 300 kilometrov), sú ním kyjevské sily schopné zasiahnuť ciele vo väčšej vzdialenosti, než im to umožňujú iné americké systémy v ich arzenáli, konkrétne salvové raketomety HIMARS alebo M270.

Ukrajina prvýkrát použila ATACMS [skratka pre Army TACtical Missile System, pozn. red.] 17. októbra. „Ukrajina je vďačná za životne dôležitú a vytrvalú podporu USA v našom boji za slobodu a proti ruskej agresii,“ napísal neskôr prezident Volodymyr Zelenskyj na platforme X. „Ukrajinci sú veľmi posmelení dodaním (rakiet) ATACMS, a naši bojovníci ich dobre využijú na bojisku,“ dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin krátko predtým vyhlásil, že dodanie týchto zbraní nebude mať vplyv na priebeh vojny a len predĺži „utrpenie“ Ukrajiny. Konanie USA zároveň označil za chybu.


Ďalšie články