Prihlásiť sa

Peter Kmec neplánuje prekopávať míľniky v pláne obnovy, ktoré odsúhlasila Európska komisia. Zdržalo by sa tým podľa neho financovanie a skomplikovali by sa implementačné a projektové zámery, preto treba dodržať princíp kontinuity.

„Pri nových vládach neustále zavádzame niečo nové a snažíme sa začať od bodu nula. Pri dlhodobých projektoch je to samovražda, nakoľko peniaze nie sme schopní efektívne vyčerpať. Musíme preto nájsť balans, lebo plán obnovy je nástrojom a nie cieľom,“ objasnil podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov.

Uviedol, že momentálne prebieha fáza dokončovania hlavných reformných prvkov. V súčasnosti je podľa neho potrebné pozrieť sa na to, ako začať tieto financie efektívne míňať, čo sa týka aj krízového manažmentu.

„Snažím sa rozprávať so všetkými rezortmi, aby odprezentovali reálny stav projektov preto, že už prebehlo niekoľko výziev a musíme sa pozrieť, či sú naozaj realizovateľné. Na vláde sme sa dohodli, že budeme dávať pravidelný odpočet na týždňovej báze,“ dodal.

Veľkým problémom z pohľadu eurokomisie je podľa Kmeca duplicita financovania, ktorú na Slovensku sleduje koordinačný výbor. Ako uviedol, jedným z dôvodov odďaľovania niektorých výziev je čakanie na implementáciu výziev v rámci Programu Slovensko.

„Teraz musíme odpolitizovať tieto procesy a zamerať sa na vyčerpanie týchto ohromných prostriedkov. Z investičného pohľadu sú na stole len európske zdroje. Zdroje zo štátneho rozpočtu budú minimálne. Musíme tieto financie dostať do regiónov,“ doplnil Kmec.

V rámci digitalizácie podľa podpredsedu vlády Slovensko zaostáva v rozpätí desať a viac rokov. „Slovensko trpí v niektorých častiach nedostatočne zavedením vysokorýchlostného internetu. Je zbytočné sa baviť o digitalizovaných službách, pokiaľ ho doma nebudú mať všetci občania,“ priblížil.

Na konferencii taktiež uviedol, že spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas) a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas) sú na jednej vlnovej dĺžke, čo sa týka v pokračovaní inovačnej politiky a presadzovaní národnej stratégie.

„Ich úlohou je upratať v schémach rôznych agentúr rozdeľovania grantov, pretože tam sú desiatky agentúr s nízkou efektívnosťou prostriedkov,“ dodal Kmec s tým, že cieľom je vytvoriť dve agentúry, grantovú na rezorte školstva a investičnú na rezorte hospodárstva.

(tasr)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli
Minúta
Minúta
Nové správy

Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní, oznámilo vo štvrtok OSN. Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu a zastaviť s tým súvisiace vplyvy.

Prečítať viac 

Chcel by som vidieť ako ich niekto strelí do hlavy alebo ich bude biť kým nezomrú, povedal moslimský poslanec v Írsku na adresu demonštrantov, ktorí protestovali po tom ako alžírsky imigrant dobodal opatrovateľku a tri deti.

Prečítať viac 

Martin Pekár z Progresívneho Slovenska sa vzdáva mandátu v parlamente. Robí tak z osobných dôvodov. Na jeho miesto nastúpi Natália Nash.

Prečítať viac 

Peter Pellegrini sa chce inšpirovať volebným systémom v Českej republike, kde systém viacerých volebných obvodov už funguje. Chce si vziať poučenie zo skúseností, ale i prípadných problémov.

Prečítať viac 

Prímerie v Gaze prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať. Uviedol to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojej návštevy Izraela, v poradí tretej od útoku Hamasu na Izrael.

Prečítať viac 

Francúzska premiérka požiadala svoj kabinet, aby na komunikáciu prestal používať WhatsApp, Signal alebo Telegram a nainštaloval pomerne neznámy Olvid, ktorý pochádza z dielne francúzskeho start-upu. Podľa premiérky ide o bezpečnejšiu alternatívu.

Prečítať viac 

Mimovládne neziskové organizácie bojujú za to, aby im nezobrali dve percentá z daní. Vytvorili výzvu „Neberte nám 2 %“, ktorou vyzývajú všetkých politikov, aby boli ochotní a otvorení konštruktívnemu dialógu, ktorý nebude likvidovať neziskový sektor. Na samotnej výzve je už 28-tisíc podpisov.

Prečítať viac 

Najvyšší súd opäť odročil konanie v korupčnej kauze bývalého príslušníka SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana. Dôvodom bola Vičanova neúčasť z dôvodu hospitalizácie po úraze. Zasadnutie bolo odročené na 14. decembra.

Prečítať viac 

Z dôvodu hospitalizácie Ladislava Vičana Najvyšší súd znovu nerozhodoval o dovolaní prokurátora v korupčnej kauze. Ošetrujúci lekár aj Zbor väzenskej a justičnej stráže zhodne potvrdili, že pre Vičanov zdravotný stav nie je možné pustiť ho z nemocnice.

Prečítať viac 

Z deviatich odsúdených z hromadného znásilnenia 15-ročnej Nemky pôjde za mreže len jeden. Ostatní dostali podmienky. „Ktorý muž by to nechcel?“ obhajoval svoje konanie 19-ročný Iránec, ktorý si vo väzení odsedí dva roky a deväť mesiacov.

Prečítať viac 

Takmer desať miliónov Rusov by mohlo zbankrotovať. Počet Rusov s pôžičkami po splatnosti dosiahol v novembri tohto roku 9,79 milióna. V priebehu roka ich počet vzrástol o jedenásť percent a ich celkový dlh činí 6,33 bilióna rubľov. Vyplýva to z údajov United Credit Bureau.

Prečítať viac 

Daniel Milo privítal nové osadenstvo rezortu vnútra tričkom s vulgárnym nápisom F*ck you Putin. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Prečítať viac 

Peter Pellegrini deklaroval plán navštíviť v blízkej budúcnosti Ukrajinu, presný termín neuviedol. Predseda parlamentu informoval, že na budúci týždeň ho čaká zahraničná pracovná cesta do Rakúska a následne by rád zavítal aj do Európskeho parlamentu a stretol sa s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Prečítať viac 

Rezort dopravy odvolal v stredu celé predstavenstvo Letiska M. R. Štefánika a mení aj členov predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko. Novým generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva bratislavského letiska sa stal Dušan Novota, šéfom železníc sa stal Peter Helexa.

Prečítať viac 

Český predseda Senátu Miloš Vystrčil a slovenský predseda Národnej rady Peter Pellegrini hovorili o ďalšej podpore Ukrajiny. Pellegrini potvrdil, že Slovensko už vyčerpalo možnosti darovania zbraňových systémov Ukrajine, jeho český náprotivok prijal „s potešením správu“, že Slovensko je pripravené podporovať Ukrajinu všetkými ostatnými spôsobmi.

Prečítať viac 

Záujmom Maďarska je civilizovaná spolupráca medzi Východom a Západom. Uviedol to vo štvrtok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pred odletom na 30. ministerskú radu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Prečítať viac 

Štátny tajomník rezortu diplomacie Rastislav Chovanec prijal v stredu veľvyslankyňu Španielskeho kráľovstva Loreu Arribalzaga Ceballosovú. Rokovali predovšetkým o ekonomickej dimenzii zahraničnej politiky, pričom ocenili úroveň hospodárskej spolupráce.

Prečítať viac 

Mimoriadny výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa uskutoční v utorok. Opozícia očakáva od šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu objasnenie avizovaných zámerov v rezorte, ako je prehodnotenie celoročnej ochrany vlka dravého na Slovensku.

Prečítať viac 

Vyšetrovateľ NAKA Milan Sabota, ktorého postavil mimo služby Matúš Šutaj Eštok, sa môže v piatok vrátiť do práce. Rozhodol o tom Mestský súd Bratislava IV. V prípade šiestich odstavených čurillovcov doteraz súd v troch prípadoch vyhovel a v ďalších dvoch nie.

Prečítať viac 

Študentský LGBT spolok Light, ktorý pôsobí na Univerzite Komenského, zorganizoval v stredu protest na podporu Palestíny. Na organizácii zhromaždenia sa podieľala aj iniciatíva Povstanie pokračuje a Iniciatíva za spravodlivý mier na Blízkom východe.

Prečítať viac 

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít. Mohlo by to priniesť stabilnejšie a nižšie ceny energií, zhodli sa predseda Senátu Parlamentu Českej republiky Miloš Vystrčil a slovenský predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Prečítať viac 

Predstavitelia EÚ, Ukrajiny aj Putin vyzdvihli prínos Kissingera, ktorý zomrel v stredu 29. novembra vo veku 100 rokov. U bývalého amerického ministra zahraničných vecí (1973-1977) ocenili jeho vplyv a diplomatické schopnosti, ktorými prispel ku globálnej bezpečnosti.

Prečítať viac 

Polícia preveruje streľbu v súvislosti so samovraždou 15-ročného Romana, ktorú má na svedomí mladíkova mama. Na ulici v Parchovanoch, kde bývajú Romanovi rodičia, pred domom jednej z jeho spolužiačok, zaistili policajti vystrelené nábojnice.

Prečítať viac 

Zákazníci počas potravinovej zbierky odovzdali trvanlivé potraviny, hygienické potreby, balíčky a peňažné kupóny v hodnote takmer 190-tisíc eur. Reťazec Tesco, ktorý zbierku organizoval, prispeje finančnou sumou vo výške 20 percent všetkých vyzbieraných darov, čo predstavuje takmer 38-tisíc eur.

Prečítať viac 

Robert Fico avizuje mimoriadnu schôdzu o plytvaní štátnych peňazí na výstave EXPO v Dubaji. Od lídra strany SaS Richarda Sulíka chce premiér žiadať náhradu vzniknutej škody.

Prečítať viac 

Kirgizsko môže mať novú vlajku. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona, ktorý ju mierne zmení. Podľa autorov návrhu sú zmeny dôležité a potrebné. Iniciatívu podporil aj prezident Sadyr Japarov, podľa ktorého bude Kirgizsko „vyspelou a nezávislou krajinou ako lúče na vlajke“.

Prečítať viac 

Sestra vodcu KĽDR Kim Čong-una odmietla medzinárodné odsúdenie nedávneho vypustenia špionážnej družice ako „absurdné“ a vyhlásila, že jej krajina sa nikdy nevzdá svojho vesmírneho programu.

Prečítať viac 

Vláda chce od nového roka zrušiť fond vzájomnej pomoci zriadený počas pandémie. Zostatok financií sa má presunúť do štátneho rozpočtu.

Prečítať viac 

Výplaty učiteliek v materských školách a ich prevádzku by mal od roku 2025 financovať štát priamo z rozpočtu. Doposiaľ mali ich financovanie na starosti samosprávy. Tie sa obávajú, že po zmene prídu o peniaze.

Prečítať viac 

Na niektorých úsekoch ciest sa nachádza zľadovatený sneh. Ide o cesty tretej triedy v obvode Kokava nad Rimavicou a horský priechod Zbojská na ceste I/72. Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné.

Prečítať viac 

Európska únia poskytne Slovinsku po letných záplavách zálohovú platbu vo výške 100 miliónov eur v rámci Fondu solidarity Európskej únie, aby sa znížilo finančné bremeno úsilia Ľubľany o obnovu po škodách.

Prečítať viac 

Turecko oznámilo Švédsku, že v priebehu niekoľkých týždňov ratifikuje vstup Štokholmu do NATO. Uviedol to švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström. Turecko však poprelo, že by poskytlo časový plán ratifikácie.

Prečítať viac 

Vo štvrtok bude prevažne zamračené počasie, s teplotami do 2 stupňov Celzia. Vo viacerých okresoch najmä na strednom Slovensku treba počítať so snežením aj poľadovicou.

Prečítať viac 

Vatikán chce očividne schladiť vášne nemeckých synodalistov pred ďalšími rokovaniami. Vatikánsky „premiér“ kardinál Pietro Parolin adresoval v októbri generálnej tajomníčke nemeckých biskupov oficiálnu nótu, v ktorej spresňuje, že pri plánovaných rozhovoroch sa neráta s vyjednávaním v otázkach cirkevného učenia o homosexualite a kňazskej ordinácii žien.

Prečítať viac 

Streľba v Jeruzaleme si vyžiadala jednu obeť a osem zranených. Útočníci strieľali na ľudí na autobusovej zastávke, priblížila polícia.

Prečítať viac 

Slafkovský prispel v NHL asistenciou k víťazstvu Montrealu na ľade Columbusu 4:2.

Prečítať viac 

Prezidentka Taiwanu tvrdí, že Čína neplánuje inváziu, pretože má dosť vlastných problémov v ekonomickom a politickom sektore.

Prečítať viac 

V Rusku odsúdeného Američana Paula Whelana za špionáž, fyzicky napadol spoluväzeň. Incident sa odohral vo väznici IK-17 s maximálnym stupňom stráženia.

Prečítať viac 

Český expremiér Andrej Babiš začal v snemovni slovnú potýčku po tom, čo koaliční poslanci schválili štátny rozpočet na budúci rok s deficitom 252 miliárd korún.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články