Prihlásiť sa

Ceny energií budúci rok neporastú, avizoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško. Spôsob a rozsah kompenzácie cien energií na budúci rok bude verejnosti predstavený po tom, ako ju vláda v najbližších dňoch schváli.

„Od prvého dňa, ako Denisa Saková zasadla na stoličku ministerky hospodárstva, veľmi dôsledne rieši situáciu v komunikácii s dodávateľmi, distribútormi, regulačným úradom, so všetkými partnermi. My od prvého dňa pripravujeme také opatrenia, aby sa naozaj spoločnosť nemusela báť,“ zdôraznil Šaško (Hlas).

V tejto súvislosti kritizoval „komunikačné zlyhanie“ Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý cez týždeň zverejnil výrazný nárast regulovaných cien plynu na budúci rok. „Aj pán predseda ÚRSO dobre vie, že vláda a ministerka hospodárstva má prijaté opatrenia na to, ako bude situácia kompenzovaná,“ upozornil Šaško.

Bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS) si myslí, že nejde o oprávnenú kritiku ÚRSO, ktorý len postupoval podľa zákona. „Regulačný úrad jediné, čo stanovuje, sú regulované ceny, ktoré vychádzajú z výpočtu na základe vopred určeného vzorca a na základe toho, ako sa nám vyvíja trh s cenami plynu. Toto je číslo, ktoré dosadia a v podstate iba štatisticky preukážu,“ vysvetlil.

Takto stanovené ceny však neplatili tento rok a nebudú platiť ani budúci rok, predpokladá Galek. O tom však už musí rozhodnúť vláda, ktorá má na to podľa neho pripravené všetky predpoklady. Stačí, keď „skopíruje“ krízovú reguláciu, ktorú nastavila ešte bývalá vláda.

„Vy hovoríte, že to bude copy paste opatrení. Rozdiel medzi touto vládou a tou bývalou je, že to bude rádovo o stámilióny lacnejšie,“ reagoval Šaško. „Samozrejme, že to bude rádovo lacnejšie, a to z toho dôvodu, že ceny plynu sú rádovo nižšie,“ pripomenul Galek.

(tasr, ta3)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

V parlamente sa začalo druhé čítanie k novele Trestného zákona. Poslanci majú o návrhu rokovať až do úplného prerokovania vrátane hlasovania. Do rozpravy v druhom čítaní sa prihlásilo 13 poslancov, skrátená bude na 12 hodín.

Prečítať viac 

Ukrajinskí partizáni v Novej Kachovke údajne vyhodili do vzduchu administratívnu budovu Putinovej politickej strany. Mesto sa nachádza v okupovanej Chersonskej oblasti. O útoku informovalo ukrajinské Národné centrum odporu.

Prečítať viac 

Americký rezort diplomacie považuje situáciu na bojisku na Ukrajine za „mimoriadne vážnu“ v dôsledku nedostatku munície ukrajinských obranných síl.

Prečítať viac 

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni sa čoraz viac zvyšujú. Ku koncu minulého roka dosiahli viac ako 415 miliónov eur, počas minulého roka tak stúpli takmer o 200 miliónov eur.

Prečítať viac 

Rýchlo sa šíriace lesné požiare podnietili v americkom štáte Texas evakuácie menších miest. Vyžiadali si aj odstavenie tamojšieho závodu, v ktorom sa montujú a demontujú jadrové zbrane.

Prečítať viac 

Správca zálohového systému upozornil, že sa mu vracia viac obalov, ako je registrovaných. Podnikatelia predávali neregistrované obaly, ktoré nakupovali v zahraničí. Niektorí si dokonca účtovali 15 centov za neoznačené obaly.

Prečítať viac 

Toyota stiahla v Spojených štátoch z predaja vyše 600-tisíc pick-upov a SUV z dôvodu rôznych problémov, ktoré by mohli zvýšiť riziko nehody.

Prečítať viac 

„Každý vie, že na Ukrajine sú západné špeciálne jednotky, len to oficiálne nepriznali,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ európskej obrany po stretnutí lídrov krajín v Paríži.

Prečítať viac 

Dvoch mužov usvedčili v New Yorku z vraždy amerického rapera a dídžeja Jama Mastera Jaya, ktorý bol členom rapovej skupiny Run-DMC. V októbri 2002 ho zastrelili v jeho nahrávacom štúdiu v newyorskej štvrti Queens. Jeho vražda bola neobjasnená vyše dve desaťročia.

Prečítať viac 

Slovenská vláda sa na výjazdovom rokovaní v Michalovciach bude zaoberať najmä sociálno-ekonomickou situáciou a vybranými problémami v okresoch Michalovce a Sobrance. Na programe je aj schválenie národných víz pre občanov tretích krajín, investičná pomoc či štatút nového ministerstva.

Prečítať viac 

Joe Biden a Donald Trump podľa očakávaní zvíťazili v utorňajších prezidentských primárkach svojich strán v americkom štáte Michigan. Vyplýva to z odhadov agentúry AP aj mnohých ďalších amerických médií založených na analýze dosiaľ sčítaných vyše 30 percent hlasov.

Prečítať viac 

Spojené štáty ohlásili ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 53 miliónov dolárov určenú Palestínčanom v Pásme Gazy. Šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj Samantha Powerová zároveň vyzvala na ochranu humanitárnych pracovníkov v tejto palestínskej enkláve.

Prečítať viac 

Najmenej 31 ľudí prišlo o život pri nehode autobusu na juhu Mali. Autobus, ktorý smeroval do susednej Burkiny Faso, sa zrútil z mosta.

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj pricestoval do albánskej metropoly Tirana, aby sa tam zúčastnil na samite lídrov krajín západného Balkánu, ktorý sa bude zaoberať ďalšou pomocou pre Kyjev. Ide prvú Zelenského návštevu Albánska od vypuknutia ruskej invázie.

Prečítať viac 

Prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v utorok do Saudskej Arábie, kde rokoval o ukrajinskom mierovom pláne s korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Poďakoval mu za jeho „cenné rady“ pri hľadaní spôsobov na implementáciu mierového plánu.

Prečítať viac 

Macron vyslal dobrý signál, keď nevylúčil vyslanie západných vojakov na Ukrajinu, vyhlásil Zelenského poradca Podoľak. Kremeľ hovorí o nevyhnutnosti konfrontácie medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou.

Prečítať viac 

Argentínsky prezident Javier Milei zakázal používanie rodovo citlivého jazyka vo všetkých štátnych úradoch, treba sa podľa neho vyhýbať aj „zbytočnému používaniu ženského rodu v dokumentoch“.

Prečítať viac 

Ukrajinská bezpečnostná služba ukončila vyšetrovanie lietadla Mrija, ktoré podľa jej názoru ruskí vojaci zničili na začiatku vojny na Ukrajine. Usvedčiť chce bývalého riaditeľa štátneho podniku Antonov a šéfa leteckej bezpečnosti vo firme.

Prečítať viac 

Bezpečnostná kultúra firmy Boeing je mätúca, ukázalo vyšetrovanie federálnych expertov v Spojených štátoch. Uskutočnilo sa v reakcii na početné, aj smrteľné nehody lietadiel výrobcu.

Prečítať viac 

Navaľného právnika nakrátko zadržali, uvádzajú ruské médiá. Dubkov to považuje za marenie advokátskej činnosti, dôvody zákroku neuviedol. Navaľného matke predtým pomohol k vydaniu synovho tela.

Prečítať viac 

Snemovňa bez migračnej reformy nepokročí pri schvaľovaní pomoci pre Kyjev, vyhlásil jej predseda Mike Johnson. „Prvou prioritou krajiny sú naše hranice s Mexikom,“ dodal. Ukrajine aktuálne dochádza personál i munícia.

Prečítať viac 

V ruských hračkárstvach sa objavila detská verzia taktického raketového systému Iskander, ktorý dokáže niesť jadrové rakety. Hračka vystreľuje mäkké projektily, nechýbajú ani svetelné efekty. Kritici hovoria o propagande pre deti.

Prečítať viac 

Rusko spúšťa rozsiahlu dezinformačnú kampaň v snahe rozdeliť spojencov Ukrajiny, tvrdí vojenská rozviedka Kyjeva. Moskva mala na tento účel vyčleniť 1,5 miliardy dolárov.

Prečítať viac 

Čínska kyberbezpečnostná firma údajne zbierala údaje o Ujguroch či Tibeťanoch v zahraničí, tvrdia uniknuté dokumenty, ktoré poukazujú na spoluprácu s ministerstvom verejnej bezpečnosti v Pekingu.

Prečítať viac 

Eurokomisia vyzvala členské štáty na pokračovanie v úspore plynu. Doterajšie šetrenie významne prispelo k riešeniu energetickej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine.

Prečítať viac 

Francesca Calzonu pre medzinárodný futbalový svet objavilo Slovensko, hovorí prezident nášho futbalového zväzu Kováčik. Rokovania s Neapolom podľa neho prebehli profesionálne.

Prečítať viac 

Premlčacie doby by sa mohli pri sexuálnych trestných činoch zachovať, poslanci posunuli novelu Trestného zákona do druhého čítania. Podporili ju všetci prítomní. Účinnosť by mohla nadobudnúť už 15. marca.

Prečítať viac 

Rusko napadlo Ukrajinu, ale nie je to Rusko, kto provokuje väčšiu vojnu. Tú chcú štáty, ktoré namiesto rokovania o prímerí a dohode s Ruskom volajú po vojenskej porážke Ruska.

Prečítať viac 

Spojené štáty nepošlú svojich vojakov bojovať na Ukrajinu, uviedol Biely dom. Biden upozornil Kongres, že zlyhanie pri hlasovaní o vojenskej pomoci pre Kyjev v hodnote 60 miliárd dolárov bude mať hrozné následky.

Prečítať viac 

Prezidentka považuje zmenu štatútu Slovenskej informačnej služby za účelovú, môže obchádzať hlavu štátu. Proces výmeny šéfa tajnej služby sa deje v utajenom režime a bez komunikácie zo strany koalície.

Prečítať viac 

Nová spaľovňa v Bratislave kapacitou trojnásobne prevýši objem komunálneho odpadu, ktorý končí na skládke v tomto regióne. Existujúce zariadenie na energetické využitie odpadu bratislavskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadov tiež plánuje zvýšiť svoju kapacitu. 

Prečítať viac 

Francúzska polícia zaistila 72 strelných zbraní v dome herca Alaina Delona, pričom na žiadnu z nich nemal povolenie, oznámila prokuratúra. Objavili aj strelnicu a 3-tisíc nábojov.

Prečítať viac 

Podvodníci hackli účet Matthewa Perryho na sieti X, snažili sa získať dary v kryptomenách cez nastrčenú stránku. O hackerskom útoku informovala Nadácia Matthewa Perryho.

Prečítať viac 

V Elyzejskom paláci zrejme vybuchli všetky poistky, reagovala nemecká ľavicová politička a líderka strany BSW Sahra Wagenknechtová na úvahy Emmanuela Macrona o vyslaní západných vojakov na Ukrajinu.

Prečítať viac 

FIFA Slovanu zakázala nákup nových hráčov. Trest bude platiť tri prestupové obdobia, teda do leta 2025, v horšom prípade až do januára 2026, podľa toho, či sa do trestu zarátalo aj posledné zimné prestupové obdobie. FIFA zatiaľ nezdôvodnila svoje kroky.

Prečítať viac 

Medzinárodná podpora Ukrajiny nezahŕňa prítomnosť pozemného vojska, uviedla talianska vláda. Vyjadrenia o nasadení kontingentu môžu podľa Ríma vyvolať dojem vojny s Ruskom.

Prečítať viac 

Holandského narkobaróna Ridouana Taghiho odsúdili na doživotie za sériu vrážd, ktoré spáchal jeho drogový gang. Spolu s ním odsúdili na doživotie aj dvoch ďalších.

Prečítať viac 

Matovič: Za zmarenie investície Boschu na Slovensku môže Sulík. Ten ako vtedajší minister hospodárstva ju v roku 2022 napriek prísľubu mlčanlivosti prezradil skôr, ako o nej nemecká spoločnosť definitívne rozhodla.

Prečítať viac 

Fico v Prahe: Bolo to jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4. Rokovanie bolo podľa jeho slov svojím obsahom mimoriadne náročné, ale prejavila sa schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti, že vojna na Ukrajine sa raz skončí a stratia sa aj ich odlišné názory.

Prečítať viac 

Ukrajinská armáda sa stiahla z dedín Stepove a Severne pri Avdijivke, oznámil hovorca ukrajinských síl brániacich tento úsek frontu Dmytro Lychovij. Obe obce ležia severne od Lastočkyne, ktoré Rusi obsadili 26. februára.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články