BRATISLAVA – Tradícia stavania betlehemov bola na území Slovenska významná. V dnešnej dobe sa betlehemy nachádzajú v kostoloch, na námestiach v rámci vianočných trhov, alebo aj v mnohých domácnostiach.
Betlehemy prinášajú biblický príbeh, kde zobrazujú narodenie Ježiša Krista. Prvý živý betlehem vytvoril svätý František z Assisi, ktorý na Štedrý deň v roku 1223 slúžil omšu za prítomnosti svojich priateľov a miestnych ľudí neďaleko talianskej dedinky Greccio. Stavanie jasličiek sa na území Slovenska traduje od 15. storočia, keď sa nachádzali v kostoloch. Postupne sa dostali aj do domácností bohatých ľudí a približne v 18. storočí aj do príbytkov chudobných ľudí, ktorí si ich začali vyrezávať a zostavovať. Motív Ježišovho narodenia Slováci často vsunuli aj do regionálneho prostredia. Prevládali drevené vyrezávané betlehemy s množstvom postáv a bohatými dekoráciami.
V Bratislave môžeme obdivovať betlehemy najmä v interiéroch kostolov rôzneho materiálu a prevedenia. K najkrajším betlehemom patria dva mechanické, ktoré sa nachádzajú v centre hlavného mesta. Kostol Najsvätejšej Trojice na Hurbanovom námestí zdobí pohyblivý betlehem s 22 drevenými postavičkami, ktorý v roku 1984 priniesol vtedajší kanonik Štefan Záreczky z českého Písku.
V neďalekom Kostole sv. Štefana na Župnom námestí sa zasa nachádza ďalší pohyblivý betlehem, ktorého história siaha na začiatok 40. rokov minulého storočia, keď ho kapucíni postupne zmechanizovali, doplnili maľbami a kulisami. Pôvodné figúrky sú odliate, alebo boli vytvorené aj nové. „Betlehem v našom kostole uvedieme na Vianoce a bude fungovať tak ako zvyčajne, do 2. februára 2024,“ spresnil Bratislavskému Štandardu rektor Kostola sv. Štefana Ján Macej.
V posledných rokoch organizujú niektoré bratislavské farnosti počas sviatku Narodenia Pána aj živé betlehemy.