MICHALOVCE – V srdci Zemplína majú mladí ľudia v núdzi od jesene príležitosť nájsť vypočutie, pomoc a mnoho ďalšieho. V Connect Clube je im k dispozícii tím odborníkov, aj tlmočníci. Klub zriadili najmä pre mladých v najkritickejšom veku, keď majú tendenciu riešiť problémy extrémne.
„V Michalovciach sme 28. septembra otvorili desiatu pobočku centra krízovej intervencie Káčko – Káčko Michalovce, ktorá je projektom občianskeho združenia IPčko. Káčko je kontaktný bod pre ľudí v krízových životných situáciách a most, ktorý prepája naše linky pomoci IPčko.sk, Krízovú linku pomoci (0800 500 333) a osobnú psychologickú pomoc,“ priblížila pre Košický Štandard za Káčko Dagmar Bermannová.
Na rozdiel od online kultúry sa chcú „odpojiť“
Súčasťou Káčka Michalovce je podľa jej slov nízkoprahový Connect Club. „Vznikol, aby mladí ľudia, ktorým je ťažko, ale aj tí, ktorí majú šťastné dni, mali miesto, kde môžu dostať anonymnú a bezplatnú odbornú psychologickú pomoc, zažiť záujem, zábavu, podporu, rozvoj a nový štart,“ uviedla. „Mladí ľudia musia byť dnes často pripojení online, aby mohli byť spolu.“
Je pre nich veľkou výzvou byť „odpojený“ a byť „viac sám sebou”, nenosiť masky a pritom mať možnosť napĺňať svoje sny, uviedol Club, ktorý vymysleli psychológovia a psychologičky a ďalší odborníci a odborníčky z OZ IPčko. „Na prvý pohľad je určený pre nadšencov online sveta, hier a technických vychytávok, ktorí sa neboja hovoriť o svojom prežívaní, rozvíjajú svet okolo a učia ho úcte a podpore,“ informovala D. Bermannová.
Z technológií si berú to dobré, tlmočia i do ukrajinčiny
„V Connect Clube využívame pozitíva technológií a online sveta, aby sme návštevníkom poskytli pomoc a priestor na ich vzájomné zbližovanie. Je aj miestom, kde môžu len tak „chillovať“. Neignorujeme však riziká, ktoré so sebou nové technológie a internet prinášajú.
Na internete cítime väčšiu anonymitu, správame sa menej opatrne, sme otvorenejší a dôverčivejší. Nevedome tak posúvame svoje hranice bezpečnosti,“ upozornila D. Bermannová.
„Veľmi si prajeme, aby pripájanie, odpájanie aj prepájanie prinášali nádej a humor. Tím v Káčku Michalovce a Conncet Clube tvoria sedem psychologičiek a sociálnych pracovníčok a tlmočníčky a tlmočníci do ukrajinského jazyka.
Káčko Michalovce poskytuje psychologickú pomoc nonstop, anonymne a bezplatne. V Connect Clube ponúkame osobnostno-rozvojový a sociálny program, zážitkové, preventívne a rozvojové aktivity, diskusie, workshopy, koncerty, umelecké aktivity, rôzne terapie, vzdelávacie aktivity a poskytujeme bezplatnú a anonymnú psychologickú pomoc a podporu.“
Využívajú rôzne platformy, ide o najkritickejší vek
Mladí ľudia v Michalovciach sa podieľajú aj na tvorbe činnosti klubu. „Oslovujeme ich cez ankety na sociálnych sieťach, ale i priamo v klube. Komunikujeme s nimi online cez Instagram, Telegram, Discord a Twitch, ale aj „offline“ v klube. Stretávame sa s nimi takisto v školách počas tzv. triednických hodín s IPčkom,“ vysvetlila Dagmar Bermannová.
Club najčastejšie navštevujú stredoškoláci. „Presne pre túto cieľovú skupinu sme klub aj vytvárali. Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu, radikálnemu až fatálnemu riešeniu.
Práve v tomto období najviac potrebujú pomoc a u dospelých ju hľadajú najmenej. V tínedžerskom období sa tieto situácie pokúšajú riešiť sami, ale nemajú na to potrebné skills (zručnosti, poznámka red.).“
Voľnočasových aktivít je zúfalo málo
„Do Káčka Michalovce môže prísť ktokoľvek a v akejkoľvek vekovej kategórii, našu pomoc vyhľadávajú aj dospelí a seniori,“ uviedla Dagmar Bermannová. „Informácia o Connect Clube sa rozšírila pomerne rýchlo a každý deň máme klub úplne plný mladých ľudí z Michaloviec, ale aj okolia. Ukazuje to, že príležitostí na zmysluplné trávenie voľného času a pomoc pre mladých ľudí je tu zúfalo málo.“
Podľa D. Bermannovej mali klub otvoriť v Košiciach, „ale od vypuknutia vojny a pôsobenia v Michalovciach sme videli, aká obrovská je tu tá potreba. Na linkách pomoci a v krízových službách sa najčastejšie stretávame s témou osamelosti.“ Ľudia sú osamelí napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi.
„Mladí ľudia nám často hovoria, že sa cítia neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom spojeným s výkonom, ktorý musia podávať vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania, v škole, kde musia podať akademický výkon, v partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú byť takí, akí sú, zo strachu, že nebudú pre partnera dostatoční, ale aj v rovesníckych vzťahoch.“
Aby dnes boli prijatí, musia podľa D. Bermannovej mladí ľudia „nejako vyzerať, mať dobré oblečenie, technológie, sledovať správnych influencerov, mať určitý názor a robiť veci, pomocou ktorých vzbudíte záujem a potvrdíte svoju pozíciu. Ak sa vymykáte, prináša to rôzne riziká – šikanu, vylúčenie zo skupiny, duševné ťažkosti, pocit bezvýznamnosti a nízke sebavedomie“.
K dispozícii boli i cez sviatky
Aké témy najviac rezonujú v regióne Michaloviec? „Úzkosť, strach a obavy, stres, ťažkosti spojené s prechodom na strednú a vysokú školu, škola a vzdelávacie ťažkosti, sebahodnota, identita, neprijatie, ťažkosti s vytváraním vzťahov, rovesnícke vzťahy, partnerské a rodinné konflikty, osamelosť, nedostatok podpory, sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy, myšlienky na ukončenie života, strata blízkeho človeka, domáce násilie, alkoholizmus v rodine, rozvrátenosť rodín, nepochopenie v rodine, návykové látky a závislosť, násilné a agresívne správanie ako spôsob riešenia ťažkostí a situácií,“ vymenovala Dagmar Bermannová.
Aj počas Vianoc boli ľuďom v núdzi k dispozícii trojica psychológov a tlmočník. „V tomto období každoročne vnímame nárast žiadostí o pomoc. Sme k dispozícii na linkách pomoci, v kluboch, na sociálnych sieťach Discord a Twitch, kde vytvárame online klub a komunitu.
Káčko Michalovce fungovalo v nonstop režime. Connect Club bol otvorený napríklad aj 27. decembra, keď sme mali Vianoce, aby všetci tí, ktorí nemali možnosť zažiť pokojné Vianoce, mali možnosť zažiť ich aj inak, v pokoji a blízkosti.“
Intervenovali už v dvoch tisíckach prípadov
Od vzniku uskutočnili v Connect Clube 2 041 pomáhajúcich a krízových intervencií. „V decembri to bolo 684, čo je najviac zo všetkých mesiacov. Vianočné obdobie je náročné a môže byť pre mnohých ľudí čokoľvek, len nie oslavné a sviatočné,“ skonštatovala D. Bermannová. Niekoľko individuálnych krízových stretnutí mali priamo v Michalovciach, ale aj v Košiciach. „Boli sme nonstop na telefóne, pripravení ísť tam, kam bolo potrebné.“
Na Vianoce v Connect Clube bol pozvaný každý mladý človek. „Začali sme na námestí, kde sme si urobili „prskavkové želanie“. Spolu sme ich zapálili a „napísali“ to, čo si želáme v roku 2024. Potom sme sa premiestnili do klubu, kde sme mali naozaj klasickú večeru: oblátky, kapustnicu, šalát, rybu, ovocie, koláče a popritom sme sa rozprávali o Vianociach, tradíciách a želaniach. Bolo to silné a krásne.“
Je dôležité podeliť sa s problémom
Čo by mali urobiť mladí ľudia, ktorí nevládzu ďalej znášať svoj problém, na koho by sa mali obrátiť na prvom mieste? „Dôležité je nezostávať osamote a hovoriť o tom, čo prežívame. Povedať niekomu, komu dôverujem, to, čo prežívam, čo ma bolí a s čím potrebujem pomoc.
Človek na druhej strane by mal byť vnímavý, viac počúvať a menej hovoriť, nedávať nevyžiadané rady a ani nebagatelizovať to, čo počuje. Na to, aby ste sa niekomu otvorili, potrebujete istú dávku odvahy, ale je to prvý krok k tomu, aby ste sa vydali na cestu k pomoci.“
„Ak niekomu poviete, čo vás trápi, situácia sa mení, pretože od toho momentu už na to nie ste sami, ste na to dve či dvaja, zrazu to bremeno nenesiete sami. Ak vo svojom okolí nemáte človeka, ktorému dôverujete, je tu možnosť obrátiť sa na linky pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci 0800 500 333, Káčko Michalovce –[email protected] a na odborníkov v Connect Clube na Námestí osloboditeľov 33, ktorí fungujú nonstop, bezplatne a anonymne.“
Rastie kyberšikana
Popri téme osamelosti však začína vyčnievať aj ďalší problém. „V roku 2023 sme zaznamenali 279 % nárast v téme kyberšikana, 7 172 komunikácií v téme šikana, 31,7 % nárast v téme sebapoškodzovanie a viac ako 20 000 komunikácií, ktoré súviseli s partnerskými a rovesníckymi vzťahmi.
Kolegovia a kolegyne z ostatných regiónov Slovenska potvrdzujú, že v každom kraji rezonuje téma šikany, vylučovania z kolektívov, osamelosti, sebapoškodzovania, myšlienok na ukončenie života. A výrazne stúpajú aj kontakty v téme radikalizácie mladých ľudí.“
Šikanovanie môže byť podľa odborníčky fyzické, verbálne alebo psychické. „Aj ten, kto ubližuje iným, má svoj vlastný príbeh a tiež sa mu v živote mohlo odohrať niečo, s čím sa nevie vyrovnať inak, ako tým, že ubližuje iným. Pomoc a podporu potrebujú obete, ale aj agresori.
Obete, aby sa vyrovnali s tým, čo prežili, a eliminovali sa u nich traumatické dopady. Agresori potrebujú odborný prístup z dôvodu ohrozenia ich budúceho vývinu. Šikanovanie je fenomén starý ako ľudstvo samo.“
Aj tí, ktorí mladých podporujú, potrebujú podporu
Prevencia podľa D. Bermannovej nemôže byť založená iba na zákazoch, varovaniach a trestoch. „Je potrebné vytvoriť bezpečné prostredie, kde môžu deti prosperovať sociálne aj akademicky, bez strachu. Na to je nevyhnutná prítomnosť školských psychológov v školách, ktorí sú práve tí, čo vytvárajú bezpečnú atmosféru škôl.“
„Naše služby sú bezplatné a všetko, čo je v Connect Clube, je zadarmo. Máme prasiatko, kam môžete dať dobrovoľný príspevok a vďaka tomu môžeme zabezpečiť niektoré veci, ktoré majú mladí ľudia k dispozícii. Ako OZ nemáme systémové financovanie, neustále sa uchádzame o granty, nadväzujeme partnerstvá a pomáhajú nám aj dary jednotlivcov a dve percentá.“
Priznávajú, že veľmi by potrebovali pomoc a podporu. „Koniec roka bol pre nás náročný. Náklady sme museli znížiť o 30 % a v tomto roku stále nemáme finančnú istotu. Ak by ste mali chuť nás podporiť, aby sme mohli robiť to, čo robíme pre mladých, budeme za to veľmi vďační – https://ipcko.sk/podporte-nas/,“ obrátila sa na verejnosť a ľudí dobrej vôle s úmyslom pomôcť dobrej veci za Káčko Michalovce Dagmar Bermannová.