Blanár: Štátnosť Palestíny majú uznať všetci, ktorí hovoria o dvojštátnom riešení

Stretnutie ministrov zahranièia Maïarska a SR Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. Foto: Zoltan Balogh/MTI

Celkový obraz toho, ako ukončiť konflikt na Blízkom východe, je známy – nepôjde to bez uznania palestínskej štátnosti. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) to uviedol v pondelok v Bruseli po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci.

Blanár pripomenul, že ministri zahraničných vecí EÚ sa pre „katastrofickú“ situáciu v Pásme Gazy už v nedeľu (26. 5.) večer stretli s diplomatmi z niekoľkých arabských krajín, ktoré sa snažia podporiť prímerie medzi Palestínčanmi a Izraelom. Toto stretnutie iniciovali Nórsko a Saudská Arábia.

„Hovorili sme predovšetkým o tom, čo vlastne chceme dosiahnuť. Bolo povedané, že už vieme, ako sa to celé má skončiť. To znamená prímerie, humanitárna pomoc a dvojštátne usporiadanie týchto dvoch krajín,“ opísal situáciu.

Podľa neho to znamená uznanie Palestíny na všetkých úrovniach. Teraz je dôležité „poskladať všetky diely tohto puzzle“, čo nepôjde bez uznania Palestíny ako štátu. K tomu by podľa neho mali prikročiť aj iné krajiny, najmä ak tvrdia, že jediným riešením tejto krízy je dvojštátne riešenie Izraela a Palestíny.

Schyľuje sa k uznaniu Palestíny

Viacero európskych krajín sa v utorok (28. 5.) chystá uznať štátnosť Palestíny. Blanár pripomenul, že Slovensko prebralo záväzky Československa z roku 1988 o uznaní Palestíny. Dodal, že 10. mája Slovensko na Valnom zhromaždení OSN hlasovalo za posilnenie členstva Palestíny v OSN.

„Toto sú kroky smerom k definitívnemu riešeniu po tom, keď už bude nejaké prímerie a mier,“ povedal Blanár. Dodal, že dôležité to bude nielen pre Palestínu, ale aj Izrael, keďže tu ide o nastolenie udržateľného mieru.

Pondelňajšie rokovania sa konali aj za prítomnosti diplomatov zo Saudskej Arábie, z Jordánska, Egypta, zo Spojených arabských emirátov a z Kataru a generálneho tajomníka Ligy arabských štátov.

Tieto krajiny majú podľa Blanára jasnú predstavu o jednotlivých krokoch potrebných na vyriešenie krízy. Zaujal ho postoj Jordánska k doriešeniu „teritoriálnej integrity“ Palestíny, teda spresneniu hraníc tohto štátneho útvaru podľa územia z roku 1967.

Agresívne správanie osadníkov

Rada ministrov EÚ odsúdila agresívne správanie židovských osadníkov na okupovaných územiach na Západnom brehu Jordánu. Podľa zástupcov arabských štátov sa agresivita osadníkov strojnásobila, pričom takéto aktivity neprispievajú k dosiahnutiu mieru.

„Ten záver, aj keď veľmi ťažký, je, že sa bude diskutovať na spoločnej báze s Izraelom v rámci Asociačnej dohody EÚ s Izraelom. Budeme komunikovať, že je potrebné, aby Izrael rešpektoval rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora, že treba zastaviť boje v Rafahu a že je potrebné obnoviť čo najviac priechodov z Izraela a Egypta, aby mohla prúdiť dostatočná humanitárna pomoc pre Palestínčanov,“ povedal Blanár.

Pripomenul, že Palestínčania sú vystavení hladomoru, nedostatku zdravotnej starostlivosti a pitnej vody a každý deň si izraelské vojenské operácie vyžiadajú obete na civilistoch vrátane žien a detí.


Ďalšie články