Pellegrini sa stretne so Zelenským, na samite NATO nebude blokovať žiadne rozhodnutia

Slovensko bude na nadchádzajúcom samite NATO vo Washingtone konštruktívnym partnerom a nebude blokovať žiadne rozhodnutia, ktoré by mali byť prijaté, povedal počas stredajšej návštevy Prahy prezident Peter Pellegrini.

Pellegrini v Èesku Peter Pellegrini. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Zdôraznil však, že ak by malo dôjsť k plánom nasadenia vojakov Aliancie na Ukrajine, aj keď by išlo len o výcvikový personál, SR tam žiadneho svojho vojaka nevyšle.

„Podporíme aj balík opatrení a aktivít, ktoré má NATO pred sebou. Ale s tým, že v prípade, ak by malo dôjsť k plánom nasadenia vojakov NATO na území Ukrajiny – a to je bez rozdielu, či by malo ísť o tréningový personál alebo inštruktážnych ľudí, ktorí by mali Ukrajincov na území Ukrajiny učiť používať zbraňové systémy alebo ich školiť – SR nevyšle na územie Ukrajiny žiadneho svojho vojaka,“ zdôraznil Pellegrini.

Slovensko bude podľa neho pokračovať vo všetkých iných aktivitách. Dodal, že ak by mali slovenskí inštruktori niekde vo vzťahu k ukrajinským vojakom pôsobiť, tak len na území Slovenska.

Prezident sa stretne so Zelenským, nechce čakať na cestu do Kyjeva

Na tlačovej konferencii tiež Pellegrini oznámil, že má naplánované stretnutie so svojím náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Stretnutie sa uskutoční buď tento týždeň v Bruseli počas zasadnutia Európskej rady, alebo počas nadchádzajúceho samitu NATO vo Washingtone.

„Mám avizované, že s pánom ukrajinským prezidentom sa stretnem buď už tento týždeň na Európskej rade, na okraj, alebo keď nie, tak už máme dohodnuté bilaterálne rokovanie na samite NATO, aby sme nečakali, kým sa uskutoční oficiálna návšteva v Kyjeve,“ povedal Pellegrini.

Budúci týždeň tiež navštívi Poľsko a postupne všetky susedné krajiny. Návštevou Bruselu chce dať najavo pevné ukotvenie Slovenska v štruktúrach EÚ a NATO.

V otázke kolektívnej obrany je SR pripravená, technika je však limitujúci prvok

V reakcii na otázku k článku 5 Severoatlantickej zmluvy – teda či by Slovensko v prípade jeho aktivácie vyslalo svojich vojakov na pomoc členskému štátu NATO – odpovedal, že je to logické, ale rozhodujúca bude aj kondícia slovenskej armády.

„SR má z titulu svojho členstva v NATO svoje povinnosti aj práva. Keď počítame s tým, že v prípade útoku na SR sme a budeme odkázaní na pomoc aliančných partnerov, aby prišli pomôcť brániť SR v prípade potreby, tak logicky, slovenská armáda sa do budúcna môže zúčastniť aktivít pri aktivovaní článku 5, samozrejme,“ povedal prezident.

Podotkol však, že armáda musí byť vyzbrojená „tak, ako má byť“, aby pri ochrane spojenca mohla aj niečo urobiť.

„Takže rozhodujúce pri použití, nedajbože, článku 5 bude aj to, v akej kondícii sa zložky slovenskej armády budú nachádzať. Tých modernizačných programov je podpísaných veľmi veľa, ale zatiaľ techniku, s ktorou by sa dalo ísť bojovať, slovenská armáda veľmi nemá,“ dodal Pellegrini s tým, že je to podľa neho limitujúci prvok.

Rozptýlil pochybnosti o zahraničnopolitickej orientácii

Podotkol, že z Prahy hneď odlieta do Bruselu, kde má ako prezident prvú bilaterálnu návštevu u predsedníčky Európskej komisie. „To znamená, že oficiálne moja prvá cesta viedla do Prahy a druhá do Bruselu, aby som jasne ukázal a vyvrátil akékoľvek pochybnosti o našej zahranično-politickej orientácii,“ zdôraznil.

Slovensko podľa jeho slov je a vždy bude pevne ukotvené v EÚ aj v NATO a nič na tomto kurze nebude meniť ani vláda, ani on ako prezident.

„Jediné, čo sme k tomu vždy dodali, je, že nemusíme už po desiatkach rokov členstva v týchto organizáciách byť pasívnymi členmi, ktorí len prijímajú rozhodnutia, ale môžeme byť spolutvorcami rozhodnutí,“ vysvetlil Pellegrini.

S českým prezidentom Petrom Pavlom sa podľa neho zhodli, že SR ani ČR by nemali mať strach zo svojej veľkosti, ale môžu suverénnym hlasom hovoriť svoj názor a zastupovať región strednej a východnej Európy, ktorý má podľa jeho slov trochu iné špecifiká, ako napríklad jej západná časť.

Po letných prázdninách by chcel navštíviť Nemecko a Francúzsko.

(tasr)


Odborným sestrám sa budúci rok znížia platy, čo vyvoláva nespokojnosť a obavy o budúcnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Prejsť na článok
Poslanec Huliak čelí kritike za dehumanizáciu politickej súperky v parlamente, pričom jeho správanie odhaľuje hlboké problémy v SNS.
Prejsť na článok
Izraelské letecké útoky na Hizballáh zničili šesť budov v Beirúte, pričom sú hlásené početné obete a armáda preveruje, či zasiahla vodcu Nasralláha.
Prejsť na článok
Koalícia čelí vnútornému tlaku a chybám v komunikácii, čo vedie k nespokojnosti a konfliktom medzi vlastnými členmi.
Prejsť na článok
Slovenské kluby zažili v európskych súťažiach nezabudnuteľné momenty, vrátane víťazstva Slovana nad Barcelonou v 1969.
Prejsť na článok
Fyzická potýčka na parkovisku pred budovou Najvyššieho súdu SR medzi sudcami Klimentom a Paludom sa stala predmetom rozhodovania Najvyššieho správneho súdu, ktorý v disciplinárnom konaní bude posudzovať prípustnosť konania Klimenta. Ten svoj útok na kolegu…
Prejsť na článok
Banská Bystrica uzavrela most pri Kremničke kvôli havarijnému stavu, ktorý si vyžiadal jeho búranie a náklady 231-tisíc eur z rezervného fondu.
Prejsť na článok
Západné krajiny by mali obavy z ruských reakcií na povolenie Ukrajine útočiť na ruské územie, varujú americké tajné služby.
Prejsť na článok
Věra Kunderová, bojovníčka za manželov odkaz, prežila ťažké chvíle a zanechala za sebou spomienky na život v neviditeľnosti a odhodlanie.
Prejsť na článok
Visolajský kritizoval schválenie konsolidačného balíčka, ktorý ignoruje zdravotníkov, a avizoval zber výpovedí lekárov po jeho schválení.
Prejsť na článok
Ruské sily útočia na ukrajinské pozície v Doneckej oblasti, pričom boje sú stále smrteľné a strategicky dôležité pre kontrolu regiónu.
Prejsť na článok
Trump vyjadril ochotu spolupracovať s Ukrajinou a Ruskom na ukončení vojny, zatiaľ čo Zelenskyj plánuje prediskutovať svoj víťazný plán.
Prejsť na článok
Trump kritizoval situáciu na Ukrajine po stretnutí s Bidenom a vyjadril presvedčenie, že dokáže uzavrieť dohodu na ukončenie vojny.
Prejsť na článok
Slovenská republika schválila návrh zákona, ktorým bude Smernica o rodovej rovnosti na pracovisku transponovaná do vnútroštátneho právneho poriadku. Smernica okrem iného zavádza povinné kvóty na zamestnávanie žien v riadiacich pozíciách pod hrozbou pokuty, no takéto…
Prejsť na článok
Historik Róbert Letz skúma osobnosť Andreja Hlinku, jeho vplyv na slovenskú históriu a nedostatočnú pozornosť historikov k jeho odkazu.
Prejsť na článok
Intel zvažuje ponuku na prevzatie od Qualcommu, čo by mohlo byť historickou zmenou vlastníctva v technológiach.
Prejsť na článok
Vyšetrovateľ v Nitre vedie trestné stíhanie v prípade tragickej nehody z 27. júna, kde došlo k usmrteniu a ublíženiu na zdraví.
Prejsť na článok
Kontrola cyklotrasy na Vajanského nábreží odhalila nedostatky a nepreukázateľnosť nákladov, čo vyvolalo ostrú kritiku poslancov a primátora.
Prejsť na článok
Jaroslav Haščák sa od 1. októbra opäť zapojí do práce v Pente po zbavení obvinenia v kauze Gorila, zameria sa na expanziu spoločností.
Prejsť na článok