Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu

Slovenskú europoslankyňu Miriam Lexmann z frakcie Európskej ľudovej strany zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu. Už v prvom kole získala 459 hlasov, potrebných bolo aspoň 321 hlasov.

313191627_530012518941078_7074708922624022247_n Miriam Lexmann. Foto: Európsky parlament/Lexmann/FB

Europoslankyňa sa bezprostredne poďakovala kolegom za zvolenie. Uviedla, že je to pre ňu veľká česť po svojom prvom mandáte v EP získať pozíciu v predsedníctve. Podľa vlastných slov bude takto môcť ovplyvniť zásadné otázky fungovania európskych inštitúcií. Verí, že tým pomôže aj Slovensku.

„Chcem, aby parlament fungoval efektívnejšie, a tým slúžil našim občanom, aby vytváral dobro pre všetkých občanov Únie v tých oblastiach, na ktoré má mandát, a nezasahoval do výlučných kompetencií členských štátov,“ zdôraznila Lexmann.

Stala sa dosiaľ iba druhou europoslankyňou zo Slovenska, ktorej sa podarilo získať túto funkciu. V deviatom legislatívnom období EP (2019 – 2024) bola kvestorkou Monika Beňová (Smer-SD). Tejto funkcie sa však vzdala po tom, ako vlani v októbri opustila Progresívnu alianciu socialistov a demokratov (S&D).

Viac hlasov ako Lexmann (559) dostal poslanec Andrej Kovačev, vedúci bulharskej delegácie EPP v europarlamente, a luxemburský poslanec z tábora socialistov a bývalý podpredseda EP Marc Angel (461). Štvrtú priečku obsadila francúzska liberálna poslankyňa z frakcie Obnovme Európu (RE) Fabienne Kellerová (398).

Kvestori zodpovedajú za administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú poslancov, ako napríklad sprístupnenie všeobecných zariadení a služieb poslancom. Môžu predkladať návrhy na zmeny, doplnenia alebo prepracovanie textov, ktoré sa týkajú všetkých úprav určovaných predsedníctvom. Kvestori sa obvykle schádzajú raz za mesiac.

(tasr)


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok