Európsky parlament vo svojom prvom uznesení od júnových eurovolieb vyjadril podporu obrane Ukrajiny pred ruskou agresiou. Uznesenie podporilo dovedna 495 poslancov 720-členného parlamentu, 137 bolo proti a 47 sa zdržalo. V tom istom uznesení poslanci odsúdili aj mierovú misiu maďarského premiéra Viktora Orbána.
Zo slovenských poslancov hlasovali za uznesenie Veronika Cifrová Ostrihoňová, Ľubica Karvašová, Ľudovít Ódor, Martin Hojsík, Michal Wiezik Lucia Yar (všetci PS) a Miriam Lexmann (KDH). Proti boli Monika Beňová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Katarína Roth Neveďalová (všetci Smer), Branislav Ondruš (Hlas), Milan Mazurek a Milan Uhrík (Republika).
Návrh rezolúcie, ktorý ostro vystupuje proti Moskve aj Orbánovi, predložili zástupcovia dvoch najväčších parlamentných skupín – ľudovcov (EPP) a sociálnych demokratov (S&D) – ako aj zástupcovia liberálnej skupiny Obnovme Európu, zelených a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Spolu majú v Európskom parlamente, do ktorého bolo zvolených celkovo 720 poslancov, viac ako 530 hlasov.
Orbán, ktorého krajina začala v júli polročné predsedníctvo EÚ, sa stal terčom kritiky za svoje nedávne cesty do Ruska a Číny, ktoré označil za „mierové misie“ v snahe ukončiť vojnu na Ukrajine. S vedúcimi predstaviteľmi zvyšných 26 krajín EÚ ich však nekonzultoval, čo vyvolalo vášne.
Európska komisia už oznámila svoju reakciu a má v úmysle bojkotovať rokovania, ktoré zvolá Maďarsko ako predsedajúca krajina.
Maďarsko na bojkot v utorok reagovalo kriticky. „Európska komisia si nemôže vyberať inštitúcie a členské krajiny, s ktorými chce spolupracovať,“ napísal na sociálnej sieti X maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka. Tiež vyjadril pochybnosť, či sú všetky rozhodnutia EK založené na politickom zvážení.
Maďarské predsedníctvo je podľa Bóku odhodlané skutočne spolupracovať s členskými krajinami EÚ i jej inštitúciami. „Sú pozvané na podujatia, ktorých cieľom je riešiť spoločné výzvy,“ uviedol.
Kinga Gálová, ktorá je podpredsedníčkou Orbánovej strany Fidesz, na sociálnej sieti X uviedla, že rozhodnutie EK je súčasťou kampane von der Leyenovej pred štvrtkovým hlasovaním Európskeho parlamentu o jej zotrvaní na poste predsedníčky EK na druhé funkčné obdobie.
Gálová uviedla, že von der Leyenová využíva európske inštitúcie na politické vydieranie a nátlak – najmä voči Maďarsku. „Toto je neprijateľné a je to v rozpore so samotnou podstatou európskej spolupráce,“ napísala.
Bývalý člen Európskej komisie Pavel Telička pre český web Echo 24 povedal, že správanie maďarského premiéra je čisto účelové z hľadiska jeho záujmov: „Koná v rozpore so svojimi kompetenciami, a teda aj so základnými zmluvnými dokumentmi EÚ, nehovoriac o zvyklostiach. Nemyslím si však, že bojkotovať nejaké rokovania na politickej úrovni je najlepšia cesta,“ povedal.
„Na druhej strane, nemôžem vylúčiť, že Maďarsko nezvoláva rokovania s puncom ‚trucpodniku‘, aj keď dohody boli iné a predsedníctvo niektoré z nich riadne nevyrokovalo, ako to v takýchto prípadoch zásadne býva,“ dodal bývalý eurokomisár Telička.
Podľa Petra Kanioka, odborníka na európsku politiku z Masarykovej univerzity v Brne, je prístup Komisie ojedinelý. „V novodobej histórii EÚ a predsedníctva v Rade EÚ sa nič podobné nestalo. Na druhej strane, aj Maďarsko a najmä samotný Viktor Orbán sa správajú veľmi nezvyčajne. Jeho ‚mierová diplomacia‘ sa síce rétoricky prezentuje ako maďarská diplomacia, ale v skutočnosti vďaka predsedníctvu vytvára falošný dojem, že tieto aktivity sú so súhlasom Rady EÚ a EÚ ako takej,“ povedal Kaniok pre spomínaný český portál.
Opačný názor na misiu má maďarský expert András Kosztur z Inštitútu Század, ktorý je blízky Orbánovej vláde. „Maďarský prístup je taký, že každá z dotknutých strán musí byť vypočutá a na základe ich uhla pohľadu sa môže ukázať, čo môže byť základom budúceho kompromisu,“ povedal pre portál Magyar Nemzet.
„Je zrejmé, že úspech možno v súčasnosti interpretovať len relatívne, keďže ku koncu vojny ako takej sme sa ešte veľmi nepriblížili, ale treba vziať do úvahy aj to, že sa otvorila medzera smerom k možnosti rokovaní. Preto je dôležité, aby spolu s hlasmi v prospech eskalácie silneli aj hlasy v prospech mieru,“ doplnil.
Na prvom plenárnom zasadnutí po júnových voľbách europoslanci, ktorí si v utorok zvolili predsedu a podpredsedov, pokračujú v personálnych otázkach a okrem iného volia aj piatich kvestorov. Tí sú členmi predsedníctva s poradným hlasom a majú na starosti najmä administratívne a finančné záležitosti týkajúce sa priamo poslancov europarlamentu a chodu europarlamentu. Piati kvestori spolu s predsedom a 14 podpredsedami tvoria vedenie Parlamentu. Poslanci EP hlasujú aj o počte a veľkosti stálych výborov a podvýborov v Európskom parlamente.
(tod/echo24)