List iniciovali litovský poslanec Petras Auštrevičius a česká poslankyňa Danuše Nerudová.
„Premiér Orbán zjavne čoraz viac skúša trpezlivosť EÚ… Tento mesiac maďarská vláda rozšírila svoj imigračný program ‚národnej karty‘, ktorý umožňuje vstup ‚hosťujúcich pracovníkov‘ z Bieloruska a Ruska na svoje územie. Držiteľ takejto karty môže v Maďarsku pracovať bez bezpečnostnej previerky a môže si do krajiny priviesť aj svoju rodinu,“ podotýkajú signatári listu.
Europoslanci označili Orbánovo rozhodnutie za „nezodpovedné“, podľa nich predstavuje významnú bezpečnostnú hrozbu pre všetky členské štáty EÚ a ich občanov.
„Títo ‚pracovníci‘ s maďarskými vízami budú mať možnosť voľne sa pohybovať po celom schengenskom priestore. Bez riadneho povolenia existuje riziko, že títo neeurópski štátni príslušníci by mohli posilniť ruskú špionážnu sieť v rámci EÚ. Je našou povinnosťou ako európskych inštitúcií chrániť európskych občanov pred týmito hrozbami, a nie úplne otvoriť hranice krajinám, ktoré nás považujú za svojich nepriateľov,“ tvrdia signatári.
„Ak maďarská vláda odmietne zmeniť svoju politiku, Komisia a všetci predstavitelia EÚ by mali spochybniť prítomnosť Maďarska v schengenskom priestore zavedením nových opatrení na ochranu európskych občanov, v prípade potreby vrátane nových kontrol na maďarských hraniciach,“ vyzývajú poslanci.
Za slovenských europoslancov list podpísala Ľubica Karvašová, Ľudovít Ódor, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar.
Europoslanci reagujú na národnú kartu
Podpísaní poslanci reagujú na rozšírenie zoznamu krajín, z ktorých môžu uchádzači o prácu v Maďarsku získať takzvanú národnú kartu. Budapešť totiž od 8. júla umožnila udeľovanie týchto široko ponímaných pracovných víz aj pre občanov Ruska a Bieloruska, čo podľa maďarského experta na Rusko Andrása Rácza predstavuje „otvorenie schengenskej brány“.
Toto rozhodnutie maďarskej vlády skritizovali predstavitelia Európskej únie, medzi nimi predseda frakcie EPP v europarlamente Manfred Weber či eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.
Podľa poslanca SaS Juraja Krúpu by vďaka tejto národnej karte mohli do EÚ preniknúť „ruskí záškodníci a vrahovia“.
Čo by predstavovalo vylúčenie zo schengenu
Vylúčenie zo zóny voľného obchodu by pre Budapešť znamenalo viaceré obmedzenia. Predovšetkým by bolo nutné obnoviť hraničné kontroly na hraniciach Maďarska a iných členských štátov Únie, otáznou je však pozícia Slovenska a Rakúska – ktoré sa podľa agentúry Reuters s Maďarskom zbližujú na politickej úrovni.
Ďalšou problémovou oblasťou by bolo zavedenie ciel na import maďarského tovaru do – hypoteticky zmenšeného – schengenského priestoru. To by maďarské produkty či služby do istej miery predražilo, pre Britániu v rámci Brexitu to však až taký problém nepredstavovalo. Budapešť by musela po vzore Londýna hľadať alternatívne trhy ako náhradu za kontinentálnu Európu.
Vláda Viktora Orbána by vylúčenie zo Schengenu mohla tiež vnímať ako priestor na prehĺbenie vzťahov s mimoeurópskymi mocnosťami, ako sú Čína, Rusko či Spojené štáty.
(sab, sita, tasr)