Izraelská armáda zaútočila na Bejrút. Tvrdí, že zabila veliteľa Hizballáhu

Vysokopostavený veliteľ a jeden zo zakladajúcich členov proiránskeho militantného hnutia Hizballáh Ibráhím Ákil zahynul v piatok pri izraelskom útoku v Bejrúte, oznámil hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Obeťami útoku je údajne približne desať

GX7FFKEXMAAJIAJ Situácia po izraelskom útoku na predmestie Bejrútu. Foto: X/OSINTdefender

„Na základe presných spravodajských informácií uskutočnili stíhačky izraelského letectva cielený útok v oblasti Bejrútu, pričom zlikvidovali Ibráhíma Ákila, veliteľa jednotky Radwán“ spolu s ďalšími „vysokopostavenými členmi operačnej siete a velenia“ jednotky Radwán, uviedla armáda vo vyhlásení.

„Cieľom tejto eliminácie je chrániť občanov Izraela,“ povedal hovorca armády a dodal, že Izrael sa nesnaží o eskaláciu v regióne, píše agentúra Reuters.

Podľa spravodajského portálu The Times of Israel (TOI) Hagari uviedol, že členovia Hizballáhu sa zhromaždili v obytnej budove v Dahíji a civilistov používali ako živé štíty. V budove sa údajne stretli, aby koordinovali „teroristické aktivity proti izraelským civilistom“.

Libanonské ministerstvo zdravotníctva medzičasom informovalo, že piatkový útok na južné predmestie Bejrútu si vyžiadal osem obetí a najmenej 59 zranených vrátane ôsmich v kritickom stave.

Ákil je považovaný za jedného zo zakladajúcich členov Hizballáhu. Bol aktívny najmä vo vojenskom krídle tejto proiránskej šiitskej organizácie.

Podľa denníka The Times of Israel (TOI) Spojené štáty vypísali za dolapenie Ákila odmenu sedem miliónov dolárov, pretože ho chceli stíhať za jeho úlohu pri bombovom útoku na kasárne americkej námornej pechoty v Bejrúte z roku 1983, ako aj za podiel na vzatí amerických a nemeckých rukojemníkov v Libanone v 80. rokoch 20. storočia. Izrael sa ho neúspešne pokúsil eliminovať začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Podľa informácií z Bejrútu Ákila len v piatok prepustili z nemocnice, kde sa zotavoval zo zranení, ktoré utrpel pri koordinovanom útoku na elektronické zariadenia príslušníkov Hizballáhu. Tieto útoky na pejdžery a vysielačky, ktoré príslušníci Hizballáhu používali na komunikáciu, sa pripisujú Izraelu.

K útoku na Bejrút došlo zhruba v čase, keď libanonský premiér Nadžíb Míkátí odsúdil Izrael za to, že neberie ohľad na žiadne humanitárne, právne alebo morálne hodnoty. Míkátí to uviedol na margo spomínaných útokov z utorka a stredy.

(tasr, dpa, reuters)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok