Maďarská veľvyslankyňa pri OSN dostala srbské vyznamenanie za postoj k Srebrenici

Prezident Aleksandar Vučić vyznamenal diplomatku Zsuzsannu Horváthovú za hlasovanie proti rezolúcii, ktorou si Organizácia spojených národov pripomína obete genocídy v bosniansko-srbskej Srebrenici z roku 1995, informoval portál Telex.hu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič gestikuluje počas mimoriadneho zasadnutia srbského parlamentu o procese rokovaní s Kosovom v srbskom Belehrade v štvrtok 2. februára 2023. Foto: TASR/AP Srbský prezident Aleksandar Vučič. Foto: TASR/AP

Vučić udelil Horváthovej Rad srbskej vlajky 1. stupňa vo štvrtok v rámci 79. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. V príspevku na Instagrame prezident poďakoval Maďarsku za to, že „vie, ako počúvať, chápať a podporovať právo srbského ľudu na slobodu, nezávislosť a spravodlivosť“.

Len pár dní predtým oznámil, že vyznamená tých, ktorí sa v máji postavili „na stranu Srbska“ v otázke medzinárodnej pripomienky genocídy na pozadí vojny v bývalej Juhoslávii.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó 15. mája na stretnutí s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom v Budapešti povedal, že Maďarsko bude hlasovať proti uvedenej rezolúcii OSN, a ako dôvod uviedol, že by mohla mať za následok nárast napätia na Balkáne.

Rezolúciu OSN, podporovanú bosnianskymi politikmi v Bosne a Hercegovine, niekoľkými európskymi krajinami a USA, ktorá vzišla z dielne Nemecka a Rwandy, a ktorá navrhovala vyhlásiť 11. júl za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici, napokon schválili aj napriek maďarskému odmietnutiu, poznamenal Telex.hu. Slovensko sa pri tomto hlasovaní zdržalo.

Masová vražda vyše 8 300 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov sa stala začiatkom júla 1995 počas úteku etnických Bosniakov do mesta Tuzla pred Vojskammi Republiky Srbskej pod vedením generála Ratka Mladića.

(tasr)


Bratislavčania, ktorých evakuovali v dôsledku povodní, sa vrátili domov a zachraňujú, čo im v záhradách a v domoch zostalo. Vodohospodári aj starosta hodnotia situáciu. Podľa niektorých mohlo byť všetko inak.
Prejsť na článok
Vykázanie Lucie Plavákovej môže byť protiústavné a takisto v rozpore s rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva.
Prejsť na článok
Sudca Krajského súdu a člen Súdnej rady Peter Šamko poukázal na problém s politickým presunutím sídla súdu na Orave, ktorý mal vyústiť do plytvania peňazí štátu a času sudcov aj občanov. Presný opak však tvrdí…
Prejsť na článok
Slovník šéfa SNS Andreja Danka pri rodičovských dôchodkoch sa za posledný viac ako týždeň zmenil. Čoraz hlasnejšie sa ho vo verejných vyjadreniach zastáva. Realita je však taká, že vláda ho fakticky ruší, aby ušetrila necelých…
Prejsť na článok
V roku 2019 obžalovali Trumpa za zneužitie právomocí, zatiaľ čo Bidenova administratíva čelí podozreniam z využitia Zelenského v kampani Harrisovej.
Prejsť na článok