Úniky vírusov z laboratórií sa dejú každú chvíľu, hovorí bývalý americký komisár o pôvode COVID-19

Podpora teórie o úniku koronavírusu SARS-CoV-2 z laboratória rastie naprieč spoločnosťou. Nedávne sa v prospech tejto možnosti vyjadril na CBS bývalý komisár amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv Scott Gottlieb. Ten pripomína, že SARS unikol z výskumných ústavov viackrát.

Scott Gottlieb. Foto: reprofoto/Twitter.com Scott Gottlieb. Foto: reprofoto/Twitter.com

Gottlieb zavítal do relácie Face the Nation, kde vyjadril znepokojenie nad dodržiavaním bezpečnostných opatrení vo výskumných zariadeniach v USA, no i v zahraničí. „Úniky z laboratórií sa dejú každú chvíľu,“ uviedol bývalý komisár.

„Dokonca aj tu v Spojených štátoch sme mali také pochybenia. V Číne posledných šesť epidémií SARS-1 pochádzalo z laboratória vrátane poslednej nákazy, ktorá bola dosť rozsiahla, a Čína pôvodne odmietala priznať, že pochádzala z laboratória,“ dodal Gottlieb.

Je podľa neho nutné odhaliť presný pôvod pandémie, aby sme v budúcnosti zabránili rozšíreniu podobných smrteľných nákaz. Zároveň zdôraznil, že Peking má odpoveď na skutočný pôvod pandémie v podobe krvných vzoriek zamestnancov wuchanského Inštitútu virológie, ale zatiaľ ich nezverejnil.

Biden vyzval na prešetrenie

V posledných mesiacoch opäť rastie tlak na dôsledné prešetrenie vzniku pandémie. Do popredia sa dostáva kedysi okrajová téza o úniku z čínskeho laboratória. Tá bola ešte relatívne nedávno označovaná za konšpiračnú teóriu či za extrémne nepravdepodobnú možnosť.

Americký prezident Joe Biden požiadal svoje tajné služby, aby dôkladnejšie skúmali pôvod nákazy. Vo svojom nedávnom prejave požiadal, aby znásobili úsilie a objasnili, kde a ako prvýkrát prešla nákaza na človeka. Tieto organizácie pracujú s dvoma hlavnými scenármi – prechod zo zvieraťa a únik z laboratória.

Teóriou úniku z virologického inštitútu vo Wu-chane je málo preskúmaná aj podľa vedcov z magazínu Science. Novinár Nicholas Wade ešte začiatkom mája zdôraznil, že vytvorenie vírusu v laboratóriu je pravdepodobnejšie, ako preskočenie na človeka zo zvieraťa.

Už to nie je dezinformácia

Zmenu postoja vidno napríklad u jedného z najvyšších amerických expertov na infekčné ochorenia Anthonyho Fauciho. Ten v minulosti zastával názor, že neexistujú vedecké dôkazy o laboratórnom pôvode vírusu. Nedávno sa však vyjadril, že teória o pôvode vírusu z laboratória musí byť hlbšie preskúmaná.

Korporácia Facebook zasa po novom už nebude zmazávať príspevky týkajúce sa laboratórneho pôvodu covidu. Vedenie sa tak rozhodlo po stredajších výrokoch amerického prezidenta a nedávnej reportáži Wall Street Journalu, podľa ktorého bola trojica zamestnancov WIV hospitalizovaná už v novembri roku 2019, teda ešte pred oficiálnym začiatkom pandémie.

To otvorilo, prirodzene, aj otázku ohľadom moci, ktorú majú sociálne siete nad kontrolou toku informácií. Pred pár dňami Facebook ohlásil sprísnenie prístupu voči subjektom, ktoré „opakovane šíria dezinformácie“. Lenže takouto dezinformáciou bol donedávna aj laboratórny pôvod koronavírusu.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok