Robert Habeck, zelený kandidát na kancelára, žaluje bežných ľudí. Podal už 700 oznámení

Spočiatku to vyzeralo ako správa, pri ktorej sa síce súdny človek chytal za hlavu, ale nedával ju do priameho súvisu s ministrom hospodárstva a kandidátom na spolkového kancelára za stranu Zelených Robertom Habeckom.

Wiesbaden 50. Bundesdelegiertenkonferenz von Bündnis 90/Die Grünen, Wiesbaden, 17.11.2024. Robert Habeck (Bundesminister Robert Habeck. Foto: ČTK / imago stock&people / Eibner-Pressefoto/Florian Wiegan

V skoré novembrové ráno zazvonila polícia u 64-ročného dôchodcu a bývalého vojaka Stefana Niehoffa a na základe súdneho rozhodnutia spravila u neho domovú prehliadku, pri ktorej mu zhabala tablet. Niehoff totiž v júni zdieľal na sieti X meme obrázok, na ktorom bol zobrazený minister hospodárstva Habeck s nápisom „Schwachkopf professional“ (čiže ho nazval hlupákom, pričom vtip spočíval v paralele na známu reklamu na šampóny). Súd v odôvodnení pánovi vyčíta podnecovanie k nenávisti. (Tieto „trestné činy“ potom polícia eviduje v štatistikách ako činy s pravicovo-extrémistickým pozadím.) Absurdita, povie si čitateľ a vysvetlí si ju príliš aktivistickým postupom miestneho prokurátora z Bambergu.

Netrvalo však dlho, kým portál Nius zistil, že trestné oznámenie na Niehoffa podal Robert Habeck. Presnejšie, Habeck na to má ľudí, pretože tým poveril firmu So Done, ktorá podľa informácií Nius patrí političke z FDP Franziske Brandmannovej. Táto firma pomocou umelej inteligencie vyhľadáva na sieťach „nenávistné“ posty a potom podáva trestné oznámenia.

A teraz pozor: Habeck týmto spôsobom podal už vyše 700 trestných oznámení (okrem iného aj na komentátorov a novinárov). Proti dôchodcovi teraz prebieha trestné stíhanie vo veci „urážky politickej osoby“. V prípade odsúdenia mu hrozí väzenie do troch rokov alebo finančná pokuta. Stíhanie sa odvoláva na paragrafy 185 a 188 trestného zákonníka. Druhý z nich je nový, odhlasoval ho Bundestag v júni roku 2020. Paragraf 188 sprísňoval postihy v prípade urážky politických osôb (kto urazí „nepolitickú osobu“, hrozia mu nanajvýš dva roky). Šlo vtedy o balík zákonov a noviel „proti nenávisti a podnecovaniu“ a predkladali ho spoločne CDU a SPD v období korony.

Prípad, ktorý sa spočiatku objavil len v okrajových médiách, sa teraz dostal aj do etablovaných médií ako Die Welt. Výrazne totiž narúša imidž, ktorý si Robert Habeck starostlivo pestuje. Snaží sa vystupovať ako ležérny sympaťák so strapatými vlasmi a rozhalenou košeľou, ktorý má blízko k mladým a k ženám, nosí náramky z korálok a na videu z kuchyne u „priateľov“ oznamuje, že bude kandidovať na kancelára. Skrátka, má blízko k „obyčajným“ ľuďom.

Nie však k takým, ako je bavorský dôchodca, ktorého Habeck žaluje pre úplnú malichernosť. Niehoff to využil a vyzýva Habecka, aby prišiel aj do jeho kuchyne. Súcit vzbudzuje aj skutočnosť, že sa stará o svoju dcéru s Downovým syndrómom. Skrátka, toto marketéri od Habecka nedomysleli.

Denník Welt oslovil vo veci politikov všetkých strán. Kým predstavitelia CDU a FDP odpovedali zdržanlivo, politici SPD a Zelených sa nechceli vyjadriť vôbec. A ani nikto z Habeckovho ministerstva hospodárstva.

Pre porovnanie – predsedníčka AfD Alice Weidelová môže byť – podľa súdneho rozhodnutia – označovaná za „naci-šľapku“, pretože to je „satira“. Neprekvapí, že Stephan Brandner z AfD sa vyslovil za zrušenie paragrafu 188.

Celkovo možno povedať, že tento prípad je preto opäť len vodou na mlyn pre Alternatívu pre Nemecko.