Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič poznamenal, že súčasná vláda spravila z malých pacientov rukojemníkov.
„Marek Krajčí ako minister zdravotníctva v roku 2021 presadil zavedenie zákona určujúceho pri 621 diagnózach maximálny počet dní, do kedy dostane pacient adekvátnu zdravotnú starostlivosť – vyšetrovanie či operáciu.
V prípade, ak to zdravotná poisťovňa nezabezpečí, pacient môže ísť kamkoľvek v rámci Európskej únie do nemocnice, ktorú si vyberie, a zdravotnú starostlivosť dá preplatiť poisťovni,“ vysvetlil Matovič.
Podotkol, že poisťovne na prichystanie sa dostali dva roky, keďže zákon mal nadobudnúť účinnosť od januára 2024. „Dolinková (bývalá ministerka Zuzana Dolinková, pozn. red) to však pred rokom posunula o rok. My sme čakali na to posunutie na január 2025,“ zhodnotil.
Najnovšie však minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) posunul do medzirezortného pripomienkového konania návrh zmeny zákona, v rámci ktorého túto úpravu vypustil pre detí s rakovinou.
„Že nebudú mať garantovaný čas, do kedy budú operované. Vyhodiť to zo zákona je to najzvrhlejšie, čo sa v politike urobiť dá,“ konštatoval Matovič.
„Keď malému dieťaťu bude diagnostikovaný akýkoľvek nádor nervového systému, miesto toho, ako to garantoval Krajčí, že do sedem dní musí byť takéto dieťa operované, súčasný minister zdravotníctva s posvätením strany Hlas a celej vlády hovorí, že akýkoľvek termín bude zrušený a tieto deti a ich rodičia nebudú mať garantované vôbec nič,“ zhodnotil líder hnutia Slovensko s dôvetkom, že avizované diagnostické vyšetrenie do sedem dní aktuálny návrh mení na lehotu 30 dní.
„Toto sú hyeny v praxi, rozhodli sa napľuť do očí rodičom a deťom, ktorým bola diagnostikovaná rakovina,“ uzavrel.
Krajčí ho doplnil, že vtedajší návrh vyhlášky, a teda aj konkrétne lehoty, pripravovali odborníci. Poukázal, že garantované sedemdňové lehoty aj pri nádoroch kože, oka, prsníkov či ucha chce súčasná vláda zrušiť.
„Lehotu pri vyšetrení krčku maternica chcú posunúť z 21 dní na 45 dní. Pri kardiologických diagnózach, napríklad pri operácii chlopne, sa mali zrealizovať do polroka. Minister navrhuje lehotu na 395 dní. A pretože kardioústavy nedostanú dostatok financií od poisťovní, pacienti musia čakať. A kardioústavy sú akciové spoločnosti, a nemôžu sa zadlžovať,“ uzavrel Krajčí s dôvetkom, že minister namiesto financií pre ústavy radšej predlžuje čakacie lehoty na vyšetrovanie.
(max)