Aj keď Orešnik nie je zbraňou hromadného ničenia, jeho masívne použitie niekoľkých rakiet naraz by mohlo mať rovnaký účinok, ako nasadenie jadrových náloží.
Ruský prezident na zasadnutí Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) upozornil na silu nového hypersonického raketového systému Orešnik, ktorý podľa vojenských expertov dosahuje úderovú silu porovnateľnú s použitím jadrových zbraní.
Putin zároveň zdôraznil, že testy, ktoré sa uskutočnili 21. novembra, potvrdili vysokú presnosť tejto zbrane. „Najdôležitejšie je, že Orešnik neobsahuje jadrovú nálož, a teda po jeho použití neexistuje riziko jadrového zamorenia,“ uviedol ruský líder.
Ruský prezident tiež pohrozil, že Orešnik môže byť použitý proti rozhodovacím centrám v Kyjeve, keďže Ukrajina je podľa neho vedená nelegitímnymi úradníkmi, ktorí nemajú právo vydávať rozkazy ozbrojeným silám. Podľa Putina sa ruský generálny štáb a ministerstvo obrany aktuálne zameriavajú na výber cieľov na Ukrajine, vrátane týchto centier, ako aj na odpoveď na opakované pokusy Kyjeva zasiahnuť ciele v Rusku.
Rusko, ktoré už začalo s masovou výrobou rakiet Orešnik, má podľa Putina aj ďalšie hypersonické raketové systémy, ktoré sú pripravené na nasadenie. Tieto rakety sa vyznačujú výnimočnými vlastnosťami a v nadchádzajúcich rokoch sa očakáva nasadenie nových systémov, ktoré nebudú mať vo svete obdoby. Putin tiež zdôraznil, že výroba raketových systémov v Rusku je desaťkrát vyššia ako celková produkcia krajín NATO.
Odhady expertov naznačujú, že Orešnik s jadrovou hlavicou by mohol vyprodukovať výbuch s celkovou silou 900 kiloton, čo je ekvivalentom 45 výbuchov v Hirošime. Tento systém má dolet až 5,5 tisíc kilometrov a rýchlosť Mach 10, čo ho robí takmer nezastaviteľným. Strely sa odpália zo strelnice Kapustin Jar v Astrachánskej oblasti.
(lup)