Gruzínsko pozastavuje prístupové rokovania s Európskou úniou

O rozhodnutí informoval vo štvrtok gruzínsky premiér Irakli Kobachidze s tým, že pozastavenie by malo trvať do roku 2028.

Georgia Independence Day celebration in Tbilisi Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze. Foto: Profimedia.sk

Gruzínsko v reakcii na „sériu útokov“ zo strany Bruselu zároveň odmieta aj všetky predvstupové fondy z EÚ, povedal Kobachidze. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interpress.

Táto 3,7-miliónová krajina na Južnom Kaukaze (niekdajší zaužívaný názov: Zakaukazsko) má cieľ stať sa členom EÚ zakotvený aj v ústave, ale jej vzťahy s Bruselom sa za ostatné mesiace výrazne zhoršili. EÚ pred časom vyhlásila, že prístupový proces s Gruzínskom je zmrazený.

V októbri sa v Gruzínsku konali parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen s takmer 54 percentami hlasov. Opozícia však výsledky odmieta uznať a aj západné štáty tvrdia, že voľby sprevádzali nezrovnalosti.

Európsky parlament vo štvrtok počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu uznesením odmietol výsledky volieb v Gruzínsku a žiada ich opakovanie v priebehu jedného roka. Podľa europarlamentu voľby neboli slobodné ani spravodlivé a predstavujú ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku krajiny, „za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen“.

Europoslanci odsúdili podľa nich početné a závažné porušenia volebného zákona vrátane zdokumentovaných prípadov zastrašovania voličov, manipulácie s hlasmi, zasahovania do činnosti volebných pozorovateľov a médií a údajnej manipulácie s elektronickými hlasovacími zariadeniami.

(tasr)