Úmrtia na ovzdušie sa väčšinou týkajú obyvateľov rozvíjajúcich sa štátov, pre klimatické zmeny budú požiare častejšie a intenzívnejšie, tvrdí štúdia uverejnená v časopise Lancet.
Medzinárodný vedecký tím v štúdii preskúmal existujúce údaje o požiaroch prirodzene sa vyskytujúcich v prírode, ako aj o požiaroch spôsobených človekom, akými sú napríklad plánované požiare na poľnohospodárskej pôde.
Približne 450-tisíc úmrtí spojených so znečisteným ovzduším z požiarov podľa štúdie spôsobili srdcovocievne ochorenia. Ďalších 220-tisíc je spojených s respiračnými ochoreniam, ktorých príčinou je dym a pevné častice v ovzduší.
Vedci v štúdii zistili, že viac ako 90 percent obetí chorôb spôsobených znečisteným ovzduším z požiarov pochádza z krajín s nízkym a stredným príjmom. Dominujú štáty subsaharskej Afriky s viac ako 40-percentným podielom úmrtí. Najvyšší počet obetí bol v Číne, Konžskej demokratickej republike, Indii, Indonézii a Nigérii.
Podľa autorov štúdie rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami ešte viac zvýrazňujú „klimatickú nespravodlivosť“, keďže na dôsledky takzvaných klimatických zmien a znečistenia najviac doplácajú tí, ktorí k nim „prispeli najmenej“. Týmto termínom označujú štáty ako India, Laos či Vietnam, v ktorých je spaľovanie plastov legálne a nekontrolované.
(tasr)